Egy szlovén van talpon, de ő stabil formában a hazai vb-n is esélyes lehet

Szabó Bence

Publikálva 16/12/2022 - 09:47 GMT+1

Anze Lanisek hat állomás után már két győzelemnél jár a világkupában, a dobogóra pedig négyszer is odafért. Dawid Kubacki mellett eddig róla szól a szezon, de a szlovén ugró tanulva a korábbi évekből egyelőre inkább csak stabilizálná a formáját a későbbiekre. Ha ez sikerül, az összetett világkupa mellett a hazai, planicai világbajnokság is célja lehet majd az idényben.

Lanišeké volt a legjobb ugrás a rukai selejtezőben

Lanisek idén kiemelkedőt nyújt, de a csapattársai elmaradnak tőle.
Az idei síugrószezon eddig leginkább két versenyzőről szól. A hat egyéni versenyből hármat megnyerő Dawid Kubackiról már több esetben írtunk az előző hetekben, de nem lehet szó nélkül elmenni Anze Lanisek teljesítménye mellett sem. A szlovén ugró eddig két állomást is behúzott, a szezonnyitót követően pedig csak egyszer nem állt ott a dobogón. Az elvárások vele szemben hirtelen megugrottak, ő viszont egyelőre inkább csak stabilizálná a jó formáját.
Az előző hétvégén, Titisee-Neustadtban lényegében Lanisek volt az egyetlen, aki fel tudta venni a versenyt Kubackival. Pénteken ez győzelmet is ért, ami különösen szép annak fényében, hogy az átszellemült ugró nem is volt vele tisztában, hogy nyerhet.
„Az első sorozat elég fura volt, de próbáltam nem nagyon rágörcsölni és aggódni rajta. A második ugrás után aztán nem is láttam Granerud repülését, mert már öltöztem. Žiga (Jelar) mondta, hogy nyertem, nem is tudtam, hogy ez a helyzet.”
Figyelemre méltó lazaság egy olyan ugrótól, aki mindössze a harmadik egyéni versenyét nyerte karrierje során a világkupában. Lanisek korábban is kezdte már jól a szezont, ahogy az előző években is voltak dobogós szériái, de állandósítania még egyszer sem sikerült a formáját. Nem véletlen, hogy most elsősorban ezt tűzte ki célul.
„A stabilizálás a célom. A szezon hosszú, én pedig remélem, hogy ugyanilyen jól folytatódik számomra. Nem szeretnék az időjárás körülmények miatt sem aggódni. Régen ezt túl sokszor tettem, emiatt a kisebb dolgok is kizökkentettek. Most próbálom megakadályozni magam ebben, és csak az ugrásra koncentrálni.”

Anze Lanisek wins in Ruka

Már csak azért sem lenne rossz állandósítania a formáját, mert hat versenyt követően még az összetett világkupa megnyerése is teljesen reális lehetőségnek tűnik. Ez utoljára a 2015-16-os idényben sikerült szlovén ugrónak, akkor Peter Prevc győzött.
Persze a tervezett 32 egyéni verseny rengeteg, szóval korai még ilyen célokat kitűzni. Extra motiváció lehet viszont Lanisek számára a február-márciusi világbajnokság, ahol hazai pályán, Planicán küzdhetne a győzelemért.
A szlovének nyilván örülnek, hogy jelenleg úgy tűnik, lehet majd egy esélyesük, de egyben kicsit csalódottak is, hogy Lanisek mögött más ugróik messze elmaradnak. Az összetett világkupában a Prevc és Timi Zajc a következők, de egyiküknek sincs még csak 100 pontja sem. Robert Hrgota szövetség kapitány is a többiek fellépését hiányolja, de elégedett azzal, ahogy haladnak.
„Anze második helye remek! Elkényeztet minket a dobogóival, de reálisnak kell maradnunk, minden dobogó mögött nagy munka van. Peter és Lovro (Kos) szintjével is elégedett vagyok, közel vannak egy nagy ugráshoz, ahogy Ziga is. Négyen voltunk a top20-ban, de Zajcot a legjobb tízből és Doment (Prevc) a pontszerzők közül hiányoltuk.”
A következő kihívás a szlovénok előtt a hagyományos karácsony előtti verseny lesz Engelbergben (Eurosport 1 – szombat 15:40 és vasárnap 12:30), utána pedig már rajtol a szezon egyik csúcspontja, a Négysáncverseny, aminek természetesen idén is minden állomását közvetítjük majd az Eurosporton és az Eurosport Applikációban.
Forrás: Skoki Polska