Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Hó nélkül indulhat minden idők leghosszabb síugró szezonja

Minich Réka

Frissítve 05/11/2022 - 09:56 GMT+1

Sosem kezdődött még ilyen korán síugró szezon, mint a 2022/23-as. A november eleji kezdés után még egy hétvégén versenyeznek az ugrók majd a katari labdarúgó világbajnokság miatt rögtön pihenőre is vonul a mezőny, de a visszatérés után egészen április elejéig fognak ugrani. Wislában hó hiányában egy újfajta hibrid sáncon ugorhatnak a versenyzők, ami a jövőben akár rendszeressé is válhat.

Eurosport-Experte Martin Schmitt spricht im Exklusiv-Interview über den Weltcup-Auftakt auf Matten in Wisla

Fotó: Imago

A wislai nyitóhétvége több szempontból is újdonságot fog jelenteni a versenyzők számára.
A korai kezdés ellenére nem a sarkkörön túl kerestek helyszínt a világkupa rendezői, hanem a nyári versenyekről megszokott műanyag szőnyegen fognak landolni az ugrók. A nekifutó rész viszont nem kerámia lesz, hanem a télen megszokott jégfelületről indulhatnak neki. Természetesen a profik számára nem okozhat gondot a változás, ha máshonnan nem, akkor az edzéseinkről jól ismerhetik ezt a megoldást is.
Az , korábbi összetett világkupa győztes Martin Schmitt szerint ez a hibrid változat észszerű, és a globális felmelegedés miatt akár rendszeressé is válhat.
„A jeges nekifutó miatt az elugrásnál ugyanolyan körülményekre számíthatnak a versenyzők, mint bármelyik más téli versenyen, emiatt pedig Németországban már néhány éve ezzel a módszerrel készülnek az ugrók. Korábban a korai versenyeket szinte csak az északi sarkkörön túl lehetett megrendezni, különben óriási hómennyiséget kellett volna előteremteni a semmiből. Manapság viszont ez a hibrid sánc teljesen megszokottá vált.
A landolásnál talán még könnyebb dolguk is van az ugróknak, hiszen egy kemény, fagyos talaj nagyot tud ütni, a műanyagon viszont sokkal puhább a talajfogás. A felület sokkal egyenletesebben csúszik, szóval a korrigálás is könnyebb, ha baj van.
Számomra teljesen logikus, hogy így kezdjük az évet, hiszen nem kell egy csomó műhavat megcsinálni, ráadásul olyankor sokszor a pálya minősége sem a legjobb. Így viszont november elején is bárhol tudunk versenyt rendezni. Egy valamit nem értek, az pedig a nagy szünet.
November elején kezdünk, de utána csak 3 hét múlva, november utolsó hétvégéjén lesz újra verseny, amikor viszont már megy a foci világbajnokság is. A nemzetközi szövetség mindenképpen műanyagon akarta az idénykezdést, hogy biztosan legyen verseny, viszont így meg arra kellett figyelni, hogy tuti ne legyen hóesés, ezért a korai kezdés. Planicában már többször megtapasztaltuk, hogy milyen meleg tud lenni a március is, erre idén még április elején is versenyezni fogunk. Szerintem így túl nagy a kockázata, hogy versenyeket kell majd törölni.”
Az idei évre az FIS egy teljesen új csapatversenyt is bevezet, ahol országonként 2 versenyző ugorhat. Ezzel a nemzetközi szövetség a kisebb nemzeteket segítené, ahol nincs 4 világkupa szintű versenyző, de Karl Geiger
„Sok olyan nemzet van, ahol a csapatverseny egy remek lehetőség a 4., vagy 5. legjobb ugróknak arra, hogy ők is felállhassanak a dobogóra, ráadásul csak a verseny előtt szokott kiderülni, hogy ki kerül be a csapatba, szóval mindig nagy a versengés. Mindig az a célom, hogy minden versenyen ott legyek, de az nem túlzottan motivál, ha egy hétvégén csak egyszer versenyezhetek.”
Az idei szezonban a női ugrók is Wislában kezdik a szezont a hétvégén, ráadásul több olyan hétvége is lesz, amikor közös helyszínen versenyezhetnek a férfiakkal. Remek hír, hogy visszatér a norvégok klasszisa, Maren Lundby, aki a tavalyi szezont folyamatos súlyproblémái miatt hagyta ki.

Szombaton a nők versenyét 11.50-től, a férfiakét pedig 15.45-től követhetetik élőben az Eurosport 1-en és a honlapon is.
Forrás, részben: eurosport.de
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés