Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

„Ez rosszabb, mint a dopping” – a finn legenda kiakadt a ruhákkal trükközőkre

Szabó Bence

Frissítve 17/12/2021 - 15:36 GMT+1

Janne Ahonen szerint a síugróruhákkal való ügyeskedés mára túlságosan elterjedt, a szabályok pedig nem büntetik elég szigorúan az ilyen vétségeket. Az egykori lengyel klasszis, Adam Malysz nem ért vele egyet, szerinte a sportág része a Forma-1-re emlékeztető technikai verseny.

Janne Ahonen

Fotó: AFP

A ruhák elkerülhetetlenül részét képezik a síugrásnak, de hogy mekkora szerepet kéne kapjon a technikai verseny, arról eltér az egykori klasszisok véleménye.

Janne Ahonen a síugrósport legendája. A finn versenyző kétszeres olimpiai ezüstérmes, pályafutása során nyert világbajnokságot és ötször győzött a Négysáncversenyen is. Több korszakban volt ikonikus figurája a mezőnynek, hosszú karrierjét 2018-ban fejezte be végleg, többszöri visszatérést követően.
A 44 éves egykori ugró viszont azóta sem szakadt el a sportágtól, figyelemmel követi az eseményeket. Nemrég a finn YLE tévécsatornának nyilatkozott, az interjúban pedig minden kérdésre teljesen őszinte és nyílt választ adott. A legérdekesebb állítása a beszélgetés folyamán viszont egyértelműen akkor jött, amikor a síugróruhákról beszélt, meglepően indulatosan nyilatkozva az öltözékekkel „ügyeskedő” mai mezőnyről.
„Ez sokkal rosszabb a doppingnál is. Nincs olyan szer, ami akkora előnyt adna neked, mint az öltözéked. A doppingolásért viszont kétéves eltiltás jár, a szabálytalan ruháért pedig legfeljebb egy versenyről vagy sorozatból zárnak ki. Az előző évszázadban nem volt még ilyen trükközés.” – mondta a már az 1990-es években is bőven versenyző Ahonen.
picture

Janne Ahonen will bis zur Heim-WM 2017 weiterspringen.

Fotó: Eurosport

Komoly kritika ez egy ekkora klasszistól, véleményével azonban nem mindenki ért egyet. A lengyel Eurosport saját legendájukat, a helyi szövetségénél ma is vezető állásban lévő Adam Małyszt kérdezte az ügyben, a négyszeres világbajnok pedig elég más véleményt fogalmazott meg.
„Janne tényleg ezt mondta? Az „ügyeskedés” szó tényleg illik rám, folyamatosan megoldásokon agyalok, amivel hosszabbá tehetők az ugrások. Minden országban és csapatban vannak ilyen emberek, technikai edzők, akik azon dolgoznak, hogy segítsék az ugrókat, persze a szabályokkal összhangban. Emlékeztetném Jannét, hogy ez a mi időnkben is így volt, ha nem is ebben a mértékben.”
picture

Janne Ahonen ist nicht bei der Vierschanzentournee dabei

Fotó: SID

A lengyel felidézte, hogy annak idején nem voltak még ekkora stábok, versenyzőként sokkal nagyobb szerepe volt a saját öltözékének kialakításában.
„Mindig azt mondtam, ha valami történik, valami rosszul sül el, jobb, ha csak magadat hibáztathatod.
Malysz szerint mára a sportág átalakult, sok tekintetben hasonlít az autósportokra.
„Ez egyben egy technológiai verseny is, épp, mint a Forma-1. Az ugrók szélcsatornában tesztelnek, mint a pilóták, hogy megtalálják a legjobb megoldásokat, kitalálva, mikor segít egy picit nagyobb ruha és mikor vesz el a teljesítményből. Pusztán a versenyzők képessége nem elég, illetve nem mindig elég.”
A lengyel legenda szerint ez a folyamat teljesen természetes minden sportban, ahol a ruházta bármilyen szerepet játszik. Felidézte az úszók esetét, akiknél ez a rövidúton betiltott „cáparuhák” kialakításához vezetett.
Ráadásul Malysz szerint trükközni sem lehet olyan büntetlenül, mint ahogy Ahonen állítja, a szabályok kíméletlenül lecsapnak mindenkire, akinek a ruhája picit is eltér a megengedettől. Ebben az idényben már több lengyel ugró is pórul járt, előző hétvégén Klingenthalban Pawel Waseket, egy héttel korábban pedig Maciej Kottot zárták ki szabálytalan öltözéke miatt. Malysz állítja, az ő idejükben sokkal megengedőbbek voltak a szabályok és sokkal többet is változtatták őket.
„Volt olyan szezonunk, amikor a ruha felületét ágyéknál nem is mérték, akár egy uszonnyal is ugorhattál, akkora volt a felület. Aztán volt olyan is, hogy egyáltalán nem volt laza rész a ruhán, ami nagyon nehézzé tette az ugrópozíció felvételét.”
picture

Simon Ammann és Malysz az olimpiai dobogón, 2010-ben Vancouverben

Fotó: AFP

Malyszt annak ellenére sem zavarja ez a technikai verseny, hogy talán karrierje legnagyobb eredményét bukta el azért, mert riválisának jobb felszerelése volt nála.
„Ha már Ahonen kombinálásról beszél, Simon Amman nagy kombináló volt, aki azért győzött le engem Vancouverben az olimpián, mert különleges volt a léceinek a kötése. Sose zavart. Simon akkoriban a toppon volt. Különben is, ilyen a sport, ilyen a síugrás is.”
Simon Amman - Sports Insiders extract
Hogy a ruháknak jut-e döntő szerep az ünnepek előtti utolsó versenyhétvégén, arra szokás szerint választ kaphatunk majd az Eurosporton. A program Engelbergben a selejtezővel kezdődik péntek 15:30-tól, majd szombat és vasárnap is egyéni versenyt rendeznek, amit 15:45-től és 16:00-tól mutatunk az Eurosport1-en, illetve a már honlapunk mobilalkalmazásából is elérhető Eurosport Playeren!
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés