Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Huszonegy olimpiai bajnok kéri Thomas Bachot, mentse meg az öttusát

Balázs Boldizsár

Publikálva 28/11/2021 - 18:20 GMT+1

Összesen tizenegy ország olimpiai dobogósa csatlakozott a levélhez, amit két bronzérmes, Marosi Ádám és a brit lovag, Kate Allenby jegyez.

Marosi Ádám

Fotó: AFP

A sportolónál is sportolóbb öttusázók még nem adták fel, hogy megőrizzék a lovas számot. Az arra legnagyobb fenyegetést jelentő Klaus Schormannt közben a sportágban jelentéktelen országok többsége újraválasztotta a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökekének, így a részben Marosi Ádám vezette ellenállók utolsó reménye Thomas Bachban lehet.

Az elmúlt hatvanöt év minden olimpiájának legalább egy érmes öttusázója, köztük huszonegy bajnok írta alá azt a levelet, melyet Marosi Ádám és a brit Kate Allenby címzett Thomas Bachnak. Az olimpiai eszmét megtestesítő klasszisok azt kérik, a NOB elnöke avatkozzon be a végveszélybe kerülő öttusa sorsába: befolyásával segítse elő, hogy a sportági világszervezet elnöksége hallja meg saját sportolóinak a szavát, azaz lecserélés helyett reformálja meg a lovaglást – a számért felelő szakmai bizottság ajánlása szerint. Ha ehhez új elnökség kell, akkor úgy.
Az uralkodó egyéni világbajnok, Marosi Ádám vezetésével a magyar öttusatársadalom korábban már széleskörű egységben állt ki a legnemesebbnek tartott szám mellett. A sportág mindkét tokiói olimpiai aranyát megnyerő nagyhatalom, Nagy-Britannia szintén tiltakozik: az összes élő olimpiai érmesük aláírta a Bachnak írt levelet. Az ő részükről a női szakág első olimpiáján, 2000-ben bronzérmes, 2007-ben lovaggá ütött Kate Allenby vállalta a szószóló szerepet Marosi mellett.
Stephanie Cook és Kate Allenby az olimpián 2000-ben, Sydney-ben.
Brit részről előlépett továbbá az olimpiai aranyködből a friss bajnok Joe Choong is. Tegnap egy hosszú írásban fejtette ki, mennyire nevetséges érv a lovaglás ellen, hogy elriasztja a nézőket, miközben a kettővel ezelőtti Lovas Világjátékokat például félmillió ember látogatta élőben. Matematikus diplomáját nem is fitogtatva állítja pellengérre azokat a statisztikai ferdítéseket, amivel a sportolók valódi véleményével ellentétes eredményeket hoz ki a Nemzetközi Öttusa Szövetség azon ritka alkalmakkor is, amikor nem-reprezentatív hányadát megkérdezik a sportolóknak a nélkülük kitalált változások hatásáról.
Ám közben könnyen lehet, hogy minden tiszta, egyenes vagy őszinte próbálkozásnak késő. A Nemzetközi Öttusa Szövetség a hétvégén újraválasztotta a 28 éve elnöklő Klaus Schormannt. Az öt alelnöki poszton is csupán egy személyi változás történt, így kijelenthető, a lovaglás eltávolítását szorgalmazó vezetőség szinte azonos összetételben folytathatja ámokfutását a sportág felszámolása felé. Ez Schormann egyetlen ismert elismerendő tulajdonságát, a kiváló machiavellizmusát dicséri. Az elnöki poszt jelentkezési határideje után jelentették be a sportág történetének legfelforgatóbb változását, így ellenjelölt nélkül indult. Tizenkét ellenszavazatot így is kapott, ami egybecseng a Bachnak írt levélben képviselt nemzetek számával, tizeneggyel.
Az is igaz, hogy túlzott óvatosság volt elvágni a lehetőséget egy lovagláspárti jelölt indulásától, hiszen az öttusát valóban űző nemzetek szava elvész a jelenlegi döntési rendszerben. A Nemzetközi Öttusa Szövetség ugyanis fel van töltve közel száz olyan, főként harmadik világbeli országgal, ahol az öttusát nem is űzik, csak az önálló sportágként is futtatott laser runban érdekeltek. Papíron. A Marosi Ádám által csak szavazógépezetnek nevezett tömb szavazati joga ettől függetlenül teljeskörű, és mérlegelés nélkül követik a lassan örökös elnök, Schormann utasítását.
A legeredményesebb öttusa nemzet részéről Gallai István, a magyar szövetség főtitkára jelentkezett a végrehajtó bizottságba. A sportszakmai helyre végül meg nem választott Gallai az MTI-nek elmondta, úgy látszik, hogy a végrehajtó bizottsági tagok választásánál nem számított, Magyarország hányszor segített versenyrendezéssel, akár csak a koronavírus-járvány idején, de ugyanígy nem sikerült pozícióhoz jutniuk a bolgároknak sem, akik idén a nehéz covid-időszakban például egymás után két világkupát rendeztek.
A lovaglást illető végső döntés a pekingi téli olimpia alatt születik meg.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés