Az olimpia a 8-asok jegyében

Pintér Tibor

Publikálva 14/07/2021 - 09:09 GMT+2

A 2008.08.08. 20:08-kor kezdődő pekingi olimpián lett háromszoros bajnok Benedek Tibor és öt társa, és 8-ból 8 számban győzött Michael Phelps.

A magyar fiúk az aranyérmekkel - 2008. Peking

Fotó: AFP

2008-ban Kínára szegezte a sportvilág a tekintetét. Peking egy pazar rendezésű olimpiát kivitelezett, méltán megkapva a „minden idők legjobb olimpiája" elnevezést a záróünnepségen. Természetesen ezúttal is történtek nem mindennapi dolgok, amikre úgy gondolom, sokáig emlékezni fogunk…

1. A 8-as szám bűvöletében!

A kínaiak sok mindenről ismertek, talán a babonájukról a legkevésbé. A kínai kultúra azonban nagy hangsúlyt tulajdonít a számoknak, amik közül a 8-ast tartják a legszerencsésebb számnak. Ezenkívül az egység és a gazdagság szimbólumának számít. Ráadásul minél több 8-as szám szerepel egymás mellett annál nagyobb lesz a szerencse. Nos, egy olimpia színvonalas megrendezéséhez a szerencse is szükséges, amit a kínaiak nem bíztak a véletlenre. A megnyitó ünnepség kezdésének pontos időpontja az alábbi volt: 2008. 8. hónap 8. napja, 8 óra 8 perc és 8 másodperc. Végül ez a rengeteg nyolcas egymás mellett úgy tűnik a siker egyik záloga volt, de azt is érdemes megemlíteni, hogy ez volt a Kínai Népköztársaság 8. részvétele az olimpián. Soha jobb időpontot nem kívánhatott volna az ázsiai ország a rendezésre.
picture

Peking

Fotó: dpa

2. Project 119

A 2000-es olimpián összesen 119 versenyszámban avattak bajnokot atlétikában, úszásban és a szabadtéri vízisportokban (a műugrást nem számítva). Ekkor mindössze egy aranyéremmel büszkélkedhetett Kína ezekben. Miután 2001-ben kiderült, hogy Peking rendezi a 2008-as olimpiát, elindították a Project 119-et, aminek célja, hogy a korábban említett számokban a megszerezhető 119 aranyérem tetemes részét ők szerezzék meg a hazai rendezésű olimpiájukon. Már korábban is a tehetségesnek vélt gyerekeket országos edzőközpontokba költöztették, ahol kiváló sportolókat neveltek belőlük, viszont a Project 119-cel ezt a folyamatot felgyorsították. Összességében a program nem tekinthető sikeresnek, hiszen ezekben a versenyszámokban, legfőképp úszásban és atlétikában szerény eredményeket értek el, de 2012-ben már sokkal jobb teljesítményt nyújtottak a lyukas számaikban. Fontos kiemelni, hogy ennek ellenére 51-szer hangzott el a kínai himnusz, ezzel a 2008-as játékok legeredményesebb nemzetévé váltak.

3. Emlékezetes hajítás

Ara Abrahamian eredetileg örmény, de svéd színekben versenyző birkózó, aki a 84 kilósok között indult kötöttfogásban, igen jó esélyekkel. Athén ezüstérmese, aki nem mellesleg kétszeres világbajnok, eljutott az elődöntőig, ahol a későbbi aranyérmes olasz Andrea Minguzzival szemben alulmaradt. Abrahamian nem tudta elfogadni a vereséget, korrupcióval és szabálytalansággal vádolta a játékvezetőket. Minden írásbeli és szóbeli panasszal élt a helyszínen, de az elődöntő eredménye nem változott. A ceremónián érdekes eset történt. Felállt a dobogó alsó fokára, felvette a nyakába az érmet, majd a dobogó mögül a szőnyeg közepére hajította a medált majd elsétált. Ezután a sportoló bejelentette visszavonulását, amit lehet, hogy nem gondolt komolyan, a NOB viszont nem viccelt. A fair play szellemiségének megsértése miatt kizárták a versenyből, és az érmét nem ítélték oda senkinek sem, illetve élete végéig el lett tiltva az olimpián való versenyzéstől.

4. „Legenda akarok lenni!"

2008-ban egy tehetséges jamaikai fiatal sajátos, egyedi, laza stílusával az atlétika sztárjává vált. De a teljesítményével is rászolgált arra, hogy elkezdjék legendaként emlegetni. Gondolom sokak számára már egyértelmű, hogy Usain Boltról van szó. A pekingi olimpián 100, 200 és 4x100 méteren világcsúccsal nyert, ami már önmagában is hihetetlen teljesítmény volt. Utólag a váltóaranyat elvették tőle, mivel egyik társa pozitív doppingtesztet produkált. De ez csak a kezdet volt. Sikerült megvédenie az olimpiai címeit kétszer is, ami egyedülálló a sprinterek között. Végül 8 olimpiai aranyéremmel, 11 világbajnoki címmel vonult vissza, emellett 100-on, 200-on és 4x100-on ő tartja az olimpiai és világcsúcsot. Példátlan hosszú és eredményes karrier az övé, és felvetődik a kérdés az olvasóban: vajon sikerült a célja és tényleg legendává vált?
picture

Gigawave Camera in use at Beijing's National Stadium after Usain Bolt of Jamaica wins the gold medal in the men's 200m at the 2008 Olympics.

Fotó: Eurosport

5. 8/8

A 8-as szám nemcsak a kínaiaknak hozott szerencsét, hanem Michael Phelpsnek is. Négy évvel korábban már 6 aranyérmet és 2 bronzot zsebelt be, azonban Pekingben egyértelmű célja volt: megdönteni Mark Spitz rekordját, aki egy olimpián 7 aranyérmet nyert. Nyolc versenyszám nyolc nap alatt, amivel szembe kellett néznie az amerikai klasszisnak. Öt egyéni számban indult: 100 és 200 méter pillangón, 200 és 400 méter vegyesen, valamint 200 méter gyorson, illetve három váltószámban is: 4x100 méter gyorson és vegyesen, végül pedig 4x200 méter gyorson. Összesen több, mint 3 km-t úszott a nyolc nap alatt, ami elképesztő mennyiség versenykörülmények között. Végül összejött neki az, amit a közeljövőben nem fognak megdönteni: behúzta az összes számot és 8 aranyéremmel távozott Pekingből! Ráadásul nem is akárhogy: 7 számban világcsúcsot ért el, míg egyben „csak” olimpiai csúcsot. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy ekkor már megjelent a sokak által bírált cápadressz, ami még gyorsabbá tette az úszókat, de úgy gondolom, hogy ez a segítség nem von le az érdemeiből semmit sem. Egyébként, ha Michael Phelps egy önálló ország lenne, akkor Pekingben az összesített éremtáblázat 10. helyén végzett volna.
picture

2008 Beijing Michael Phelps

Fotó: Reuters

5+1. Három a magyar igazság!

Az egyik, ha nem a legrosszabb éremtermést hozó olimpia volt 2008 magyar részről. 3 arany, 5 ezüst és 2 bronz. De mégis született olyan magyar eredmény, amire nagyon sokáig emlékezni fogunk. Benedek Tibor, Biros Péter, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás és Szécsi Zoltán. Megannyi közvetítésben hangzottak el ezek a nevek, klasszis teljesítménnyel párosulva. Bizony ők a Kemény-csapat háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázói. 2000 és 2004 után 2008-ban is felértek a csúcsra a férfiak az olimpia utolsó napján, fényessé téve a zárónapot. A Montenegró elleni nehéz elődöntő után, ahol 11-9-re nyert a csapat, jöhetett a szerbeket meglepetésre megverő Amerikai Egyesült Államok. A döntő sokáig szoros volt, végül 9-9 után megrázták magukat a fiúk és végül 14-10-zel megnyerték zsinórban harmadik aranyérmüket, a fenti legendák pedig háromszoros bajnokok lettek. Mind a sorozatban három, mind pedig az összességében 9 aranyérem rekord a férfi vízilabdázóknál.

Minden reggel elküldjük e-mailben a legérdekesebb híreket a sportvilágból, válogatunk a legjobb cikkeinkből. Az Eurosport napi hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés