Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Halálos fenyegetéseket kaptak a tragédiával végződő ultramaraton túlélői

Németh Dániel

Frissítve 19/11/2021 - 00:28 GMT+1

Idén májusban 21 futó vesztette életét egy kínai ultramaratonfutó versenyen. A hatóságok igyekeztek elsikálni az ügyet, rávenni a túlélőket, hogy hallgassanak a történtekről. Egyesek így tettek, ám akadtak olyanok is, akik megosztották a tapasztalataikat a közösségi oldalaikon.

Tragédiával ért véget a kínai ultramaratoni verseny

Fotó: Imago

A szervezők hibáztak, a felelősöket megtalálták, de a túlélőknek sem hagytak nyugalmat a hatóságok.


Amikor Zhang Xiaotao felébredt, egy barlangban volt, ahol valaki tüzet rakott, hogy ne hűljön ki. Arról fogalma sem volt, hogy került oda.
Zhang átfagyott, mozdulatlan testére egy arra járó pásztor talált rá, aki bebugyolálta, majd a vállára vetve biztonságos helyre cipelte. Ő a szerencsések közé tartozott.
Idén májusban 21 futó vesztette életét egy Észak-Kínában megrendezett ultraversenyen, miután az eseményre lecsapott a szélsőséges időjárás: jégeső, eső és szélvihar kerekedett, a hőmérséklet zuhanni kezdett, ami – látszólag – mindenkit váratlanul ért.
Csak néhányan érezték úgy, képesek beszélni a történtekről – sokakat meg is fenyegettek.

A verseny napján sütött a nap a Kína Kanszu tartományában fekvő egykori bányásztelepülésen, Badzsinban. 172 futó arra készült, hogy a Sárga-folyó Nemzeti Parkon keresztül lefut 100 kilométert.
A szervezők jó körülményekre számítottak, az előző három napban megkímélte a mezőnyt az időjárás. A hideg időre előkészített felszerelés egy részét előreküldték azzal a felütéssel, hogy a szakasz végén összegyűjthetik a tulajdonosaik.
Nem sokkal azt követően, hogy Zhang odaállt a rajtvonalhoz, elkezdett fújni a hideg szél. Néhányan a közeli ajándékboltban kerestek menedéket, mások kint dideregtek a rövid ujjú pólóban és a rövidnadrágban.
Zhang jól kezdett. Az első mérőpontnál a leggyorsabbak között volt, könnyedén ment a zord hegyi ösvényen. Csak a második állomás előtt kezdtek rosszra fordulni a dolgok, nagyjából 20 kilométer után.
Félúton voltam a hegyen, amikor elkezdett esni a jég” – írta a kínai közösségi oldalra feltöltött posztjában. „Az arcomat összeverte a jég, a látásom elhomályosodott, nehezen lehetett kivenni az utat.”
Zhang ennek ellenére ment tovább. Megelőzte Huang Huanjunt, a nemzeti paralimpiai játékok maratonijának győztesét, aki akkor már keményen szenvedett. Elment egy másik futó, Wu Panrong mellett is, vele próbálta tartani a lépést a verseny kezdetétől fogva.
picture

21 futó vesztette életét a szervezői hiányosságok miatt

Fotó: Getty Images

Wu reszketett, a hangja remegett beszéd közben. Zhang átkarolta, így folytatták a versenyt, de a szél annyira erősen fújt és az út annyira csúszott, hogy kénytelenek voltak különválni.
Zhang folytatta az emelkedővel vívott küzdelmet, de közben egyre jobban meggyűlt a baja a 70 km/h-s széllel. Néhányszor úgy kényszerítette magát, hogy felálljon a földről, mivel a metsző hidegben egyre inkább elveszítette az irányítást a végtagjai felett. A hőérzet -5 Celsius-fok volt. Aztán elesett, és nem tudott felkelni.
Az agya még időben kapcsolt, és magára tekerte a hőszigetelő takarót. Elővette a GPS nyomkövetőjét, megnyomta az SOS gombot, majd elájult.
A mezőny hátuljához közelebb egy másik futó, aki a cikkben a Liuluo Nanfang nevet kapta, szintén a jeges esővel küzdött. Úgy érezte, mintha lövedékek csapódnának az arcába.
Miközben haladt, észrevette, hogy valaki épp a hegyről próbál visszatérni. Közölte, hogy túl hideg van, nem bírja, ezért feladja a versenyt.
Nanfang azonban – Zhanghoz hasonlóan – a folytatás mellett döntött. Minél feljebb kapaszkodott, annál erősebb lett a szél és a hideg. Felfelé menet egyre több visszaforduló futóval találkozott. Az egész teste úszott a víztől, köztük a cipője és a zoknija.
Amikor rájött, hogy muszáj megállnia, talált egy viszonylag védett helyet, ott próbált felmelegedni. Elővette a hőszigetelő takarót, hogy maga köré tekerje, ám azt egyből kifújta a szél az elfagyott ujjai közül. Az egyiket a szájába vette, hátha sikerült felmelegítenie valamelyest, ám nem járt sikerrel.
Miközben Nanfang visszafelé tartott a hegyről, a látása elhomályosult, közben reszketett. Zavart volt, de tudta, hogy muszáj kitartania.
Félúton találkozott az időjárás bedurvulását követően kiküldött mentőcsapat egyik tagjával. Egy fából készített kunyhóhoz vezették, ahol legalább 10, a versenyt hozzá hasonlóan feladó futó tartózkodott. Egy órával később a létszám elérte az 50-et. Néhányan arról beszéltek, néhány riválisuk összeesett az út szélén, habzó szájjal.
„Mindezt kivörösödött szemmel mondták” – írta Nanfang a közösségi oldalán.
Zhang életét a pásztor mentette meg, aki levette róla az átnedvesedett ruhát, és betekerte egy takaróval. Nem ő volt az egyetlen ember a barlangban.
Mire magához tért, több futó is menedékre lelt, az ő életüket is a pásztor mentette meg. A csoport megvárta míg felébred, hogy együtt mehessenek le a hegyről.
picture

Mentőcsapatok a tragédiával végződő ultraversenyen

Fotó: Getty Images

Lent orvosok és felfegyverzett rendőrök várták őket. Az állami média tájékoztatása szerint több mint 1200 embert küldtek ki az éjszaka folyamán a túlélők keresésére, a mentési munkálatokat hőkamerás drónok és radardetektorok is segítették.
Másnap reggel a hatóságok megerősítették, hogy 21 ember életét vesztette, köztük Huang, akit Zhang megelőzött, és Wu, akivel a lépést tartotta a verseny elején.
A jelentés megállapította, hogy a szervezők nem cselekedtek időben, dacára az időjárás-előrejelzéseknek.
Miután a közösségi oldalakat felrobbantották a halálesetekkel kapcsolatos hírek, sokan feltették a kérdést, hogy fordulhatott elő ilyesmi. Néhány versenyző, mint például Zhang és Nanfang, a saját oldalaikon írták le a tapasztalataikat, hogy a nyilvánosság számára is egyértelmű legyen, mi történt pontosan.
Zhang posztja, nem sokkal a megjelenését követően, eltűnt.
Amikor a Caixin – a pekingi központú híroldal – újra feltöltötte vallomását, egy héttel később új poszt jelent meg a felületén, amelyben arra kérte a médiát és a közösségi oldalak felhasználóit, hagyják békén őt és a családját.
Később Zhang felfüggesztette a fiókját, mivel sokan megkérdőjelezték a története hitelességét. Egyesek azzal vádolták: dicsekvésből osztotta meg a tapasztalatait, miután ő volt az egyetlen túlélő az élmezőnyben, de halálos fenyegetéseket is kapott.
„Nem akartunk netes celebek lenni” – írta, hozzátéve: a megmentőjük is nyomás alá került a média „és más aspektusok” felől.
„Csendes életet szeretnénk. Kérünk mindenkit, különösen a médiában dolgozó barátainkat, hogy ne zavarjanak, ne kérdőjelezzenek meg.”
Nem csak a túlélőkre nehezedett a versenyt követően nyomás.
Egy nő, aki az apját veszítette el a tragikus kimenetelű eseményen, szintén kapott bántó üzeneteket, miután feltette a kérdést: hogyan hagyhatták, hogy idáig fajuljanak az események. Azzal vádolták, hogy rosszindulatú pletykákat terjeszt, és „idegen erőket” mozgósít, hogy negatív történeteket meséljen Kínáról.
Egy másik nő, Huang Yinzhen a testvérét veszítette el a balesetben. Őt a helyi hatóságok kérdezték ki, miután azt állította: az áldozatok családtagjait próbálják elválasztani egymástól.
„Megakadályozzák, hogy felkeressünk más családtagokat, ezért folyamatosan ellenőriznek minket” – mondta a New York Timesnak.
Kínában ez teljesen bevett szokásnak számít hasonló esetekben: ha a hozzátartozók a hatóságokat hibáztatják, nyomás alá helyezik őket, hogy hallgassanak. A kormány nem nézi jó szemmel, ha valamilyen mulasztásra hívják fel a figyelmet a közösségi oldalakon.
Egy hónappal a versenyt követően 27 helyi tisztviselő kapott büntetést. A párt megyei titkárát, Li Zuobit holtan találták. Halálát az okozta, hogy kizuhant a saját lakásából, a hatóságok kizárták a szándékos emberölést.

A Baiyin Marathon egyike a Kínában gombamód szaporodó futóversenyeknek, ám az ottani tragédia számos kérdést felvet a jövőre nézve.
A Kínai Atlétikai Szövetség tájékoztatása szerint az ország 2018-ban 40-szer annyi versenyt rendezett 2018-ban, mint 2014-ben. Számításaik szerint 2019-ben már 1900 futóverseny volt Kínában.
A járványt megelőzően sok kisebb város és régió azzal a céllal rendezett versenyt, hogy ezzel turistákat csalogassanak a régióba, fejlesztve a helyi gazdaságot.
A történtek után a Kommunista Párt központi bizottságának fegyelmi vizsgálata során azzal vádolták a szervezőket, hogy csak a gazdasági érdekeket vették figyelembe, a biztonsági előírásokra kevés figyelmet fordítottak.
2022-ben Kína a téli olimpia rendezésére összpontosít, az extrém sportokat, mint amilyen az ultramaraton is, felfüggesztették, közben új intézkedéseket hoztak a biztonságos rendezésről. Egyelőre nem lehet tudni, mikor rendezhetnek ismételten ilyen futamokat az új szabályok mentén, ám egyes hírek szerint volt olyan sakkverseny, ami nem állta ki a próbát.
Persze az sem megoldás, ha egyszerűen csak betiltják ezeket az eseményeket, mivel fennáll a veszélye, hogy a sportolók saját kézbe veszik az irányítást, és mindenféle szervezés nélkül maguk vágnak neki a küzdelmeknek.
A China Sports Insidert szerkesztő Mark Dreyer azt írta Twitteren: „Ha a baleset miatt eltüntették a tömeges részvétel legfelső rétegét – és ez valószínűnek tűnik – megjósolhatatlan, milyen hatása lesz ennek az alsóbb szintekre.”
Ennek a tragikus és elkerülhető balesetnek jelentős következményei lehetnek hosszabb távon.
Forrás: BBC

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés