Már nem csak a védelem miatt kell aggódnia Guardiolának, a támadójáték is teljesen szétesett

Egyelőre pokoli szezonja van az angol bajnokságot évek óta magabiztosan uraló Manchester Citynek. Az előző 12 meccsükből csupán egyet tudtak megnyerni, a bajnokságban lassan, de biztosan csordogálnak a középmezőnybe, és időnként egészen megmagyarázhatatlan dolgok történnek a csapattal. Az előző hetekben ráadásul a védelem után a támadójáték is az összeomlás jeleit mutatta.

Erling Haaland önmagát hibáztatta, de sokkal mélyebbek a City problémái - Paul Ellis

Fotó: AFP

Egyelőre nincs fény az alagút végén, sőt, a Manchester City egyre rosszabbul mutat.
A hétvégi vereségét követően a Manchester City visszacsúszott a 7. helyre az angol bajnokságban. Pep Guardiola csapatát négy pont választja el a Bajnokok Ligája-indulást érő negyedik helytől, az éllovas Liverpool pedig 12 egységgel húzott el tőlük. Amennyiben az elmaradt mérkőzésüket is megnyerik majd valamikor, akkor már tényleg csak egy történelmi bezuhanás esetén lenne esélye a Citynek a bajnoki címre, de még akkor is lennének jobb helyzetben lévő csapatok.
Decemberben kevés dolgot lehet biztosan kijelenteni, de az a szezon felénél sem tűnik elhamarkodott kijelentésnek, hogy a Manchester City remek sorozata megszakad a Premier League-ben. Sőt: arra is nagy az esély, hogy a 2024/25-ös szezont trófea nélkül zárják, és a legtöbb, amit kihozhatnak a helyzetből, az a jövő évi BL-indulás. Nem tragédia, van rá logikus magyarázat, és már amúgy is esedékes volt a generációváltás, de ennyire csúnya esésre senki sem számított tőlük.
Várható volt, hogy Rodri térdszalagszakadása alapvető változást hoz a Premier League-győzelemért folytatott küzdelemben. A spanyol középpályás éveken át elnyűhetetlen volt, alig-alig kellett meccset kihagynia, 2019 és a mostani szezon között összesen nyolc találkozóról maradt le sérülés miatt. Hogy mennyire fontos, az az előző idényben is bebizonyosodott: a bajnokságban három meccset hagyott ki eltiltás miatt, és a City mind a hármat elvesztette.
Ha viszont pályán volt a kiváló középpályás, egyetlen meccset veszítettek el: a Manchester United elleni FA-kupa-döntőt.
Rodri hiányát leginkább a védelem szenvedte meg, nélküle több átmenetet, ebből kifolyólag nagyobb helyzeteket engedtek az ellenfeleiknek. Guardiola mentségére szóljon, nincs még egy olyan játékos a City keretében, aki olyan hatékonysággal tudná megállítani a kontrákat, ahogyan azt Rodri teszi – és a világon sem sokan végzik ilyen szinten a munkájukat. Következésképp: várható volt, hogy a Manchester City most is meg fogja érezni a friss aranylabdás sérülését.
Ehhez képest az első hetekben még egészen jól működött a csapat játéka, legalábbis az eredményeket tekintve. A bajnokságban a soron következő négy meccsből hármat megnyertek, a BL-ben két meccset is magabiztosan behúztak (igaz, a Slovan Bratislava és a kisebb összeomlást bemutató Sparta Praha volt az ellenfél), és az Angol Ligakupában érkezett meg az első pofon, amikor 2-1-re kikaptak a Tottenhamtól.
Az azóta lejátszott 11 meccsből csak egyet tudott megnyerni a Manchester City, és már ott tartunk, hogy a San Marinó-i twitter-oldalak is az angol bajnokon gúnyolódnak. A csapat védekezése – ahogyan arra számítani lehetett – az összeomlás jeleit mutatja, az októberi, Spurs elleni meccsel együtt 11-szer kaptak legalább kettő gólt, összesen pedig 29-szer találtak be Ederson vagy Ortega kapujába. Ez brutálisan magas, 2.4-es átlagnak felel meg.
Csak összehasonlításképp: a PL legrosszabb védelmével rendelkező Wolverhampton szezonátlaga jelenleg 2.35, tehát a City ezen a téren nagyjából olyan teljesítményt nyújt, mint a kiesőjelölt csapatok. Rodri hiánya mellett a védők sérülései is szerepet játszottak a drasztikus visszaesésben: jelenleg Rúben Dias, Manuel Akanji és Nathan Aké sem elérhető, John Stones pedig nemrég tért vissza a pályára.
Guardiolát azonban nem csak a védelem kényszeríti akaratlanul is pályaszéli öncsonkításra – elöl sincsenek sokkal jobb állapotban. A katalán egyik legnagyobb erősségének számított, hogy újra és újra képes volt új ötleteket előhúzni a kalapból, amivel sokszor megoldhatatlan kihívások elé állította az ellenfelek védőit. Mindezt ráadásul úgy, hogy a helyenként extrémnek tűnő felállások sosem veszélyeztették a rendszer egyensúlyát, a City a meccsek nagy részét képes volt kontrollálni.
Most viszont lassú és kiszámítható a Manchester City támadójátéka, kevesebb minőségi helyzetet alakítanak ki, és Erling Haalandot sem tudják olyan szinten megjátszani, mint korábban. Valamilyen szinten a norvég is a probléma része: bár a 13.21-es várható góljaira 13 gólt szerzett, ami azt sugallná, hogy nagyjából hozza a kötelezőt, az év elején még erős felülteljesítésben volt, az utóbbi hetekben viszont kevesebb gólt szerzett a várhatóhoz képest.
Haaland a Southampton, a Brighton és a Tottenham elleni bajnokikon 7.23-as xG-t termelt a lövéseivel, ehhez képest csak kétszer volt eredményes, vagyis durván öttel teljesítette alul az átlagot. Ez azonban a kisebbik rossz, egy norvég szintű csatár esetében ilyenkor csak idő kérdése, mikor törik meg a pocsék sorozat, december óta sokkal aggasztóbb trend figyelhető meg: a csapattársak alig-alig tudják játékba hozni Haalandot.
Ez előző öt bajnokin már csak 1.44 xG-t mértek a statisztikusok Haalandnál, erre rúgott egy gólt - vagyis nagyjából azt hozta, amit a lövései minősége alapján várni lehetett. A helyzetek drasztikus visszaesését jelzi az is, hogy az előző öt fordulóban kilencszer vette célba a kaput a Haaland, ami döbbenetesen kevés önmagához képest: a Southampton elleni októberi bajnokin például 90 perc alatt nyolc lövéssel próbálkozott.
Nem voltam elég jó mostanság. Nem lőttem be a helyzeteimet, tehát jobban kellene játszanom. Sok múlik rajtam, egyszerűen nem voltam elég jó.
- mondta önkritikusan a norvég.
Ha csak ennyi lenne a probléma, vélhetően feleannyi krikszkraksz sem kerülne Guardiola fejbőrére, a számok alapján azonban sokkal nagyobb a baj. Haaland ugyanis az érkezése óta meghatározó a Manchester City támadójátékában, a helyzetek nagy részét rá próbálják meg kialakítani, végtére is a csapat (és talán a világ) legjobb befejezője. A norvégot azonban hetek óta képtelenek megfelelően bevonni a játékba, ami egyre mélyebbre löki az angol címvédőt a szakadékban.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Kapcsolódó mérkőzések
Hirdetés
Hirdetés