Nem volt garancia, hogy visszatérhet a Barcába, Messi így inkább Miamit választotta
Publikálva 08/06/2023 - 19:39 GMT+2
Lionel Messi és a Barcelona is szerette volna, ha ismét együtt folytatják, ám ehhez a klubnak anyagi áldozatokat kellett volna hoznia. A klub részéről meg is volt erre a szándék, Messi és a csapata azonban nem akart belemenni egy hasonlóan bizonytalan helyzetbe, mint amit 2021-ben már átéltek. Így került pole pozícióba az Inter Miami, amellyel már hat évvel ezelőtt lefutották az első köröket.
Messi az Év Játékosa, de nyilván nem Martínez volt 2022 legjobb kapusa
Videó forrása: Eurosport
Lionel Messi nem akart belemenni egy hasonlóan zűrzavaros sztoriba, mint amilyen a 2021-es volt.
„Úgy döntöttem, hogy elhagyom Európát, és Miamiba igazolok” – mondta Messi a Diario Sportnak és a Mundo Deportivónak szerdán. „Valóban kaptam ajánlatokat más európai kluboktól is, de ezeken el sem gondolkoztam, mert Európán belül csak a Barcelonába mentem volna. Sikerült megnyernem a világbajnokságot, ez az út pedig nem volt járható, ezért eljött az idő, hogy az MLS-be szerződjek, és egészen másképp éljem meg a labdarúgást, jobban élvezzem a mindennapokat.”
Messi azt is hozzátette, hogy a győzni akarása az Inter Miamiban is megmarad, a döntésében azonban meghatározó szempont volt, hogy az amerikai bajnokságra jóval kisebb figyelem irányul, ezért pályafutása utolsó éveit nyugodtabb környezetben töltheti. Az argentin leszögezte, nem az anyagiak motiválták a döntését, ellenkező esetben Szaúd-Arábia felé vette volna az irányt, ahonnan a sajtóhírek szerint 400-500 millió eurós fizetéssel csábították.
Mindkét fél akarta a visszatérést, de...
Messi nyitott volt arra, hogy visszatérjen Barcelonába, ahonnan két évvel ezelőtt kényszerből, a klub nehéz anyagi helyzete miatt kellett távoznia. Annak ellenére, hogy a Barcelona az új igazolásoknak és Xavi játékfelfogásának köszönhetően sikeresen továbblépett, mind az edző, mind a klubvezetés örömmel látta volna a játékost a gránátvörös-kék mezben. Hiába azonban a sikeresnek mondható szezon, a Barca helyzete nem sokban különbözik attól, ami 2021-ben Messi távozásához vezetett.
A spanyol bajnokság belső pénzügyi szabályai a mai napig problémát jelentenek a klubnak, és jelen állás szerint nem regisztrálhat új játékosokat, még akkor sem, ha nem fizetett értük. Noha a La Liga nemrég jóváhagyta a klub jövő évi pénzügyi terveit, bizonyos feltételeknek a továbbiakban is meg kell felelnie a Barcelonának, mert változatlanul a fizetési határ felett van. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a játékosok eladásából származó bevételeiknek csak a 40%-t költhetik el.
Messi és a klub szóban megállapodott a részletekről, melynek értelmében az argentin 25 millió eurót keresett volna, amennyiben a Joan Laporta irányította vezetőségnek sikerül felszabadítania a szükséges összeget. Ehhez viszont kénytelen lett volna eladni néhány játékost a klub – Ferran Torres, Franck Kessié és Ansu Fati értékesítése merült fel – Messi azonban nem akarta megvárni, sikerrel jár-e a Barca, és inkább rábólintott a biztosabb ajánlatra.
Mi lett volna, ha megint nem sikerül?
„Vissza szerettem volna térni, de nem szerettem volna ugyanabban a helyzetben találni magam, mint amikor elhagytam a klubot. Vagyis, hogy azt várjam, hogy történjen valami, és közben valaki más kezében legyen a sorsom” – szögezte le Messi. Sem a klub, sem a játékos nem felejtette el, milyen volt a 2021-es nyár, amikor hiába egyeztek meg lényegében mindenben, sehogyan sem találtak olyan megoldást, amivel bepréselhették volna az argentin fizetését a költségvetésbe.
Az akkori eset ráadásul nyomot hagyott Messi és a klubvezetés kapcsolatán is, mivel meglehetősen későn derült ki, hogy az argentinnak új klubot kell keresnie, ezért az az opció fel sem merült, hogy kivárják, hogyan mozog nyáron a Barcelona a játékospiacon. Az Athletic szerint még egy tényező van, ami döntő fontosságú volt: a klubnak várhatóan a jövőben is megszorításokhoz kell folyamodnia, Messi pedig nem akarta, hogy az ő nevéhez kössék ezeket a folyamatokat.
Konkrétan, hogy azért kell alkalmazottakat elbocsátani, csökkenteni a kosárlabdára, a kézilabdára, a jégkorongra és a futsalra fordított pénzt, mert Messi szerződése miatt minden centre szükségük van. „Hallottam, hogy a Barcelonának játékosokat kell eladnia vagy fizetéseket kell csökkentenie, és az az igazság, hogy nem akartam felelősséget vállalni ezért” – ismerte el Messi is. Mindent egybevetve hamar kiderült, elmarad a nagy visszatérés, ami a többi szálon is felpörgette az eseményeket.
Már évekkel ezelőtt előkészítették a terepet
Cristiano Ronaldo csak a kezdet volt, Szaúd-Arábia gyakorlatilag minden kiöregedőben lévő sztárt megkörnyékez, hátha sikerül a szaúdi ligába csábítani. Ennek érdekében a Newcastle-t is birtokló Public Investment Fund (PIF) négy alapítványa között felosztott négy helyi klubot, és egészen döbbenetes összeget ajánlanak a kiszemelt futballistáknak. Messit az Al Hilal csábította, egyes hírek szerint 300, más információk szerint 500 millió eurós fizetéssel – hiába.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/05/04/3697291.jpg)
David Beckham klubja, az Inter Miami szerezheti meg Lionel Messit
Fotó: Getty Images
Messi döntésében meghatározó szerep jutott a családnak, így a minden szempontból zárt Szaúd-Arábia helyett David Beckham csapatát, az Inter Miamit választotta. Az amerikai franchise már évekkel ezelőtt puhatolózott Messinél, hogy ha egyszer elhagyja Európát, Miami legyen a következő állomás a karrierjében. „Ki tudja, egyszer talán rám csörögtök” – viccelődött Messi a klubnak címzett videóüzenetében még 2018-ban.
Az argentin ezzel a lépéssel sem jár rosszul anyagilag, az alap bére mellett rebesgetik az Apple, az Adidas és egyéb szponzorok szerepvállalását, és egy olyan városba költözhet, amely az észak-amerikai és dél-amerikai kultúra olvasztótégelyének számít. Beilleszkedés szempontjából tehát könnyebb dolga lesz, mint a Közel-Keleten lett volna, a szerződésének lejárta után pedig a korábbi terveinek megfelelően visszaköltözhet Barcelonába, talán a klubhoz is visszatérhet.
Beckham-szintű előrelépést remélnek
Megfordult már pár sztárfocista az MLS-ben, Messi-szintű ikonja azonban még sosem volt a ligának, így ez óriási lehetőség a bajnokságnak. A helyzetet sokan ahhoz hasonlítják, mint amikor Beckham 2007-ben Los Angelesbe szerződött, az angol válogatott sztár új kapukat nyitott meg a marketing, a közvetítések és a szponzorok, vagyis a bevételek terén. Beckham hatása a mai napig tetten érhető az MLS-ben, a ma is zajló folyamatos növekedés nagyjából az átigazolását követően indult el.
Ma már jóval nagyobb a liga globális jelenléte, az Instagramon 486 millió követővel rendelkező Messi – pláne relatíve közel Dél-Amerikához – pedig további előrelépési lehetőségeket rejt magában. Amerikáról lévén szó, nem is fogják kihagyni ezt a ziccert, és az utolsó morzsát is megpróbálják kisajtolni a Messi jelentette hatásból, és még azt sem zárhatjuk ki, hogy Beckhamhez hasonlóan ő is kap valamilyen opciót egy franchise alapítására, hogy tartós maradjon a kötelék.
Ha már franchise: az Inter Miami még mindig nagyon friss klubnak számít, amely alig rendelkezik nemzetközi jelenléttel – bár ez Messinek köszönhetően talán már most is csak múlt idő. Nem egészen egy nappal ezelőtt 900 ezer követője volt Instagramon a Miaminak, a bejelentés óta ez már lassan a hatszorosa, 5.6 millió. Ez a jövőben még tovább fog nőni, és csupán egy szelete annak, amivé a brand fejlődhet, ha okosan kihasználják, hogy a korszak legjobb játékosát tudhatják a keretben.
Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Kapcsolódó témák
Hirdetés
Hirdetés