Megint a németek és a 8-1-es szégyen emlékei: nehéz csoportban a magyar válogatott

A magyar labdarúgó-válogatott Hollandiával, Németországgal és Boszniával került egy csoportba a Nemzetek Ligája 2024-25-ös kiírásában. Jöhet a visszavágás!

Szoboszlai Dominik és Nagy Zsolt. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Fotó: MTI

Csütörtök este Párizsban tartották meg a 2024-25-ös Nemzetek Ligája-kiírás sorsolását.
Magyarország az előző sorozat remek szereplése miatt (csoportmásodik hely az olaszok mögött, a németek és az angolok előtt) az A-divízió második kalapjából várta az ellenfeleket.
Marco Rossi válogatottja az első kalapból a Spanyolország, Horvátország, Olaszország, Hollandia, a harmadik kalapból a Svájc, Németország, Lengyelország, Franciaország, a negyedik kalapból pedig az Izrael, Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Skócia négyesből várt ellenfeleket. A világ- és Európa-bajnok spanyol játékos, Juan Mata a 3-as csoportba húzta a magyar csapatot, az első kalapból Hollandia, a harmadikból Németország, a negyedikből pedig Bosznia-Hercegovina lesz az ellenfél.
Hollandiáról nem lehetnek jók az emlékek, hiszen tíz és fél évvel ezelőtt, Amszterdamban 8-1-re nyertek a hollandok, azóta pedig egyszer sem találkozott a két válogatott. Előtte viszont összesen 16-szor, ebből két döntetlen mellett kilencszer a hollandok, ötször a magyarok nyertek. A gólarány a 17 meccset figyelembe véve 51-29 a hollandoknak, akik az idei Európa-bajnokság csoportkörében Franciaországgal és Ausztriával játszanak. Az Eb-selejtezőkön a második helyen zártak a franciák mögött, hat siker mellett csak tőlük kaptak ki, igaz, mindkétszer. Legnagyobb sztárjuk a Liverpool klasszis védője, Virgil van Dijk.
Németországgal az utóbbi években folyamatosan összehozta a sors a magyar válogatottat. A 2021-es Európa-bajnokságon a csoportkörben emlékezetes 2-2-es döntetlen született Münchenben, a legutóbbi Nemzetek Ligája-sorozatban a budapesti 1-1-et Lipcsében 1-0-s magyar bravúrgyőzelem követte (Szalai Ádám sarkazós gólja az egész Nemzetek Ligája-kiírás egyik legszebbje volt), nem mellesleg pedig a két válogatott az idei Európa-bajnokságon is összecsap Stuttgartban. Jól ismeri egymást a két csapat, érdekes meccsekre van kilátás.
Boszniával négyszer találkozott a magyar válogatott: 1999-ben és 2001-ben két barátságos mérkőzés is 1-1-es döntetlennel zárult, a 2008-as Európa-bajnokság selejtezőjében pedig idegenben Huszti, Gera és Dárdai góljaival 3-1-re, hazai pályán, a székesfehérvári Sóstói Stadionban Gera büntetőjével 1-0-ra nyert a Várhidi Péter által irányított csapat.
A csapatok a csoportjaikban oda-visszavágós mérkőzéseket játszanak dupla játéknapokon idén szeptemberben, októberben és novemberben. 2025 márciusában a csoportgyőztesek és csoportmásodikok oda-visszavágós negyeddöntőre kerül sor a Final Fourba jutásért, a csoportharmadikok osztályozót játszanak a közvetlen alattuk lévő divízió második helyezettjével, a csoportnegyedikek kiesnek.
A tét a 2026-os világbajnokság szempontjából is jelentősnek mondható, hiszen az A-divízió csoportgyőztesei mindenképpen legalább a vb-pótselejtezőben érdekeltek lesznek.
A mérkőzések pontos időpontjait és azt, hogy melyik válogatott mikor játszik hazai pályán és mikor idegenben, az UEFA legkésőbb pénteken hozza nyilvánosságra hozza.