Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Célba ért a kritika, még nem kell megbarátkoznunk a kék lapokkal a focimeccseken

Nánási Antal

Frissítve 10/02/2024 - 12:55 GMT+1

Elhalasztja a kék lap, és vele együtt a mérkőzés közbeni tízperces kiállítás intézményének magasabb szinteken való bevezetését a labdarúgás szabályalkotásával foglalkozó szervezet. Az IFAB, amely csütörtöki hírek szerint pénteken kellett volna, hogy publikálja a tervezetet, további alapos előkészítés céljából csak a szervezet március elején esedékes éves közgyűlése után áll elő a részletekkel.

Célba ért a kritika, még nem kell megbarátkoznunk a kék lapokkal a focimeccseken

Fotó: AFP

Ha csak ideiglenesen is, de visszavonulóra késztette a közfelháborodás a kék lap ötletgazdáit.
Az utóbbi 5-10 évben a korábbiakhoz képest jóval inkább beépült a nemzetközi labdarúgás mindennapjaiba az IFAB nevű szervezet. A sportág szabályalkotó bizottsága mintha jelentősen felpörgette volna tevékenységét, aminek számos megvalósulását láthatjuk manapság a világ futballpályáin.
Amíg azonban például a COVID-járvány által kikényszerített ötcserés rendszer abszolút kiállja a racionalitás próbáját, addig a köztudatba most bedobott kék lapot azért nehéz lenne egyrészt komolyan venni, másrészt pedig elképzelni mondjuk egy Bajnokok Ligája-mérkőzésen.

De mit is jelentene pontosan a kék lap?

Ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni, akkor a kék lappal a szabályalkotók szeretnének egy köztes büntetési lépcsőfokot bevezetni a sárga és a piros lap közé. A kék lap azokat az eseteket büntetné egy mérkőzés közbeni, tízperces kiállítással, amelyek szankcionálására a sárga lap enyhének, a piros lap pedig túlzásnak tűnhet az adott játékvezető számára.
Az ötletgazdák szerint a tízperces kényszerszünetet az érintettnek nem a kispadon, hanem egy erre a célra kialakított büntetőpadon kellene letöltenie, majd annak lejártát követően visszatérhet a pályára. Ha valaki két kék lapot kapna egyazon mérkőzésen, akkor a másodikkal együtt már piros is járna, ami természetesen ez esetben is végleges kiállítást jelentene.
Az IFAB szándéka mindezzel az lenne, hogy a taktikai szabálytalanságokra, vagy éppen a játékvezetőket sértegető játékosokra alkalmazzon egy a sárga lapnál erősebb szankciót.
A szabályalkotó testület még 2023 novemberében publikálta azon szándékát, hogy a sikeres alacsonyabb osztályú tesztidőszakot követően magasabb szinteken is szeretnék kipróbálni a dolgot. Az események aztán felgyorsultak, február 7-én ment körbe a világ futballközvéleményén az a hír, hogy másnap megtörténik a publikáció, mindez pedig komoly felháborodást keltett.
Vélhetően ennek köszönhető, hogy az IFAB, részlegesen, de visszavonulót fújt, hogy néhányszor még újra tárgyalják a pontos szabályozást, amely a szervezet március 2-án esedékes éves gyűlésének egyik fontos napirendi pontja lehet. Ha a kék lapot, és vele együtt a mérkőzés közbeni ideiglenes kiállítást bevezetnék,

az a sárga és piros lapok 1970-es bevezetése óta, tehát több mint ötvenéves távlatban a labdarúgás legnagyobb volumenű, a futballisták viselkedését szabályozni kívánó intézkedés lenne.

A kék lap mellett napirenden lehet még az is, hogy vitatott helyzetekben a játékvezetőt csak a csapatkapitányok kérdezhetik egy-egy ítélet kapcsán, elejét véve annak, hogy adott esetben egy egész csapat rohanja le a bírót. Emellett pedig szóba kerül az is, hogy korlátozzák, hogy a kapus hány másodpercig birtokolhatja a labdát, mielőtt azt újra játékba hozza. Utóbbi kezdeményezés esetében a cél egyértelmű, az időhúzás elkerülése.
picture

Mateo Kovacic és Erling Haaland kérik számon a bírót

Fotó: AFP

A FIFA nyíltan szót emelt a kék lapok bevezetése ellen a futball magasabb szintjein, és, döntsön akármit is az IFAB március elején, arról egyelőre nincs szó, hogy a bajnokságok első osztályaiban, illetve a nemzetközi kupákban akárcsak tesztjelleggel is bevezessék ezt az intézkedést. A nemzeti kupák azonban szövetségi hatáskörbe tartoznak, az angol FA pedig, legalábbis az első verzió szerint, beállna a dolog mögé, és teret engedne a kísérletezésnek a női- és férfi FA-kupában.
Nem véletlen, hogy az angol klubok menedzserei hallatták elsősorban hangjukat a kék lap kapcsán, véleményük pedig igencsak egybecseng.
„Egy új lap bevezetése további viták táptalaja lenne, mert innentől kezdve előfordulhatna egy olyan dilemma, hogy egy adott szabálytalanság most akkor sárga- vagy kék lapot ér inkább” – kezdte érvelését a szezon végén Liverpoolból távozó Jürgen Klopp. A német menedzser hozzátette:
„Nem úgy hangzik ez az egész, mint egy fantasztikus ötlet, de hogy őszinte legyek, nem emlékszem rá, hogy mikor hallottam egy olyan IFAB-ötletről, ami fantasztikus lett volna. Ha egyáltalán volt nekik valaha is olyan ötletük.”
Egy másik értékelő, a tabella ötödik helyén álló Tottenham ausztrál mestere, Ange Postecoglou leginkább az intézkedés bevezetése körüli sietséget nem tudja hova tenni:
„Nem tudom elképzelni, hogy mégis mi indokolja, hogy ilyen hirtelen vezessenek be egy teljesen új dolgot. Szerintem annyira azért nem rossz a játék állapota, hogy ennyire drasztikusan bele kelljen nyúlni, és azt sem igazán értem, hogy ha valaki úgy gondolja, hogy változtatásra van szükség, akkor ezt miért egy új színű lappal érzi kivitelezhetőnek?”
Az IFAB tehát, minden bizonnyal meghallva a felzúdulást, egyelőre visszavonulót fújt, de mindez csak ideiglenes. Ettől függetlenül az biztosnak tűnik, hogy az ötletet nem vetették el, de az sem valószínű, hogy az elitfutball szintjén záros határidőn belül megjelennek a kék lapok. Mindez alól kivételt jelenthet az FA-kupa, amely, amennyiben az FA valóban beáll az újítás mögé, magára vállalja a kísérleti nyúl szerepét.
Forrás: Sky Sports
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés