Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Futballnotesz #6 – A Guardiola-Klopp színdarab legújabb felvonása és Christian Eriksen visszatérése

Szabó Christophe

Frissítve 11/04/2022 - 21:22 GMT+2

Futballnotesz rovatunkban kiugró statisztikákat, taktikai részleteket, figyelemre méltó történeteket és megfontolandó pillanatokat ragadunk ki – mindent, amit egy noteszbe felskiccelnénk. A héten a Manchester City – Liverpool elmaradt királyavatójára, valamint az utóbbi hetekben bomba formában lévő Christian Eriksenre térünk ki.

Futballnotesz #6 – A Guardiola-Klopp színdarab legújabb felvonása és Eriksen visszatérése

Fotó: Eurosport

Akárhogyan nézzük, ez az év (is) a Manchester Cityről és a Liverpoolról szól.
Legutóbbi meccsük poszterét csukott szemmel is elképzelhette bárki: két edzőlegenda találkozása; két játékstílus összecsapása; és két szőrszálhasogatóan kimunkált csapat találkozója következett, amely 2022 áprilisában akár el is dönthette a Premier League sorsát. Nem tette, a bajnokság még nem dőlt, el, a 2-2-re végződő meccs viszont bőven szolgált érdekességekkel.

De először is, egy összefoglaló ábra.
Manchester City - Liverpool
A City kezdettől fogva érdekes labdás megoldást választott. Ahogy az látható (1), a bal szélsőként játszó Phil Foden kezdettől fogva a pálya közepe felé húzódott, ezzel magához húzva közvetlen emberét, Trent Alexander-Arnoldot – ezzel a mozgásával megnyitotta a folyosót csapattársa, a balhátvéd Cancelo előtt. A jobbon Kevin De Bruyne lépett fel egészen magasra, miközben Riyad Mahrez leköttöte az őt pórázon tartó Andy Robertsont. Guardiola célja tiszta volt: uraljuk le a pálya belső területeit és rántsuk össze a Liverpool védelmét. A Citytől ilyet már láttunk korábban, nincs benne semmi igazán újszerű.
Guardiola viszont itt csavart egyet. (2) Addigi gyakorlatától eltérően most nem három, hanem csak kettő belső hátvéddel hozta ki a labdát (Aymeric Laporte és John Stones), miközben a szélső hátvédek (Joao Cancelo és Kyle Walker) nagyon szélesen és magasan helyezkedtek. Ezzel a megoldással Guardiola két legyet ütött egy csapásra: a szélsők magas helyzete miatt Sadio Manénak és Mohamed Salahnak mélyebben kellett maradnia, hogy ne tudják megkerülni őket, mindemellett ha nem zártak vissza időben, a De Bryune és Foden befelé való mozgásával megnyíló folyosókat szabadon befuthatta Walker és Cancelo. A City többször is próbálkozott a szélekre kitett hosszú labdákkal, amiből az egyik góljuk is származott.
A Liverpool tehát csökkentett módban használatta csak Manét és Salaht, viszont valami nyomást mégis kellett gyakorolniuk a Cityre. Ezt úgy érték el, hogy Henderson lépett ki többször is a középpályás pozíciójából és Laporte-ot próbálta zavarórepülésekkel zavarba hozni. A Henderson mögött megnyíló területeket ugyanakokr Bernardo Silva próbálta meg bejátszani, több-kevesebb sikerrel.
A Liverpool továbbra is támaszkodhatott legfőbb fegyverére: a szélsebes támadóira, akik sokszor megpróbálták kihasználni a City nagyon magasra feltolt védekezését (3). Salah és Mané jó ütemben próbáltak meg kiugrani a védelem mögött megnyíló hatalmas területekbe, ami a második góljuknál szépen megmutatkozott. A két csapat fej-fej mellett haladt végig, a Manchester City ugyan jobban megérdemelte volna a győzelmet, de a főszerepet inkább a jól olajozott csapatoknak jutott.
picture

Kevin De Bruyne gólöröme

Fotó: Getty Images

A City és a Liverpool a döntetlen ellenére megmutatta, hogy jelenleg ők ketten Európa két legjobb csapata. Mindkét alakulat más stílusban játszik, nincs köztük számottevő minőségi különbség, a szezont tekintve pedig úgy tűnt, hogy a forma inkább a Manchester City felé billenti a mérleget, de a Liverpool döbbenetesen lendülettel játszik január óta. Folytatása következik az FA-kupában – ki tudja még, talán a Bajnokok Ligája döntő előtt...

Christian Eriksen, vissza a jövőbe

Egy kicsit csalunk: Christian Eriksen két héttel ezelőtt tökéletes hetet zárt. A dán válogatottal abban az amszterdami stadionban talált be, ahol fiatalon klubszinten (Ajax) megismehette a világ; abban a koppenhágai stadionban szerzett gólt, amelyben a tavalyi Európa-bajnokság alatt leállt a szíve; majd az angol bajnokságba visszatérve a Chelsea-t sikerült megvernie új csapatával, a Brentforddal.
Eriksen visszatérését hosszú távon lehet majd igazán megítélni, de ahhoz képest, hogy február 26. óta játszik újra, senki nem gondolta volna, hogy ilyen mesés formában fog visszatérni. Fizikailag szinte fel sem tűnik a több hónapnyi kihagyás és az állóképessége is úgy néz ki, bírja. Hollandia ellen (2-4) egy félidőt játszott, Szerbia ellen (3-0) 80 percet kapott, a Brentforddal pedig a teljes meccset lejátszotta.
Eriksen játékát mindig is úgy lehetett leírni, mint „a középpályás, aki mindig jókor van jó helyen”, és folyton elérhetővé teszi magát mások számára. Ahhoz képest, hogy nem támadó poszton játszik, több olyan szezont is futott már, amelyeken több mint 10 gólt szerzett, emellett meccsenként folyton 10 kilométer feletti távolságokat fut. Hasonló játékvolumennel rendelkezik, mint Joshua Kimmich vagy Marcelo Brozovic, akik európai szinten a legtöbbet futó középpályások közé tartoznak.
picture

Christian Eriksen

Fotó: Getty Images

“Minden csapatnak 11 játékosa van, de néha kellenek azok a kulcsemberek, akik felfelé húznak mindenkit a játékuk vagy a személyiségük révén. Christian ezt csinálja” – mondta róla edzője, Thomas Frank. “Remek játékos, és örülök, hogy velünk van.”
A Brentford ilyen szempontból ideális terep Eriksennek: egy dán edző és másodedző mellett, dán játékosok társaságában játszhat egy olyan stílusú csapatban, ami kimondottan fekszik az ő játékának, amelyben folyamatosan passzolhat, mozgathatja a csapatát, kulcspasszokat osztogathat és a befejezéseknél is odaérhet. Legutóbb a Chelsea ellen 58 labdát játszott meg (a legtöbb a csapatában) és kimagaslóan jók voltak a pontrúgásai is.
Nem Eriksen az egyetlen, aki egy komoly szívprobléma után visszatért a pályákra. Az Ajaxban játszó Daley Blind 2 éve defibrillátorral játszik (2020 augusztusában ki is hagyott egy pillantara, amiből majdnem komoly baj lett). Daniel Engelbrecht a német bajnokság alsóbb osztályaiban szintén hasonló készülékkel a szívében játszotta végig karrierjét, azóta pedig a Vfl Bochum ifjúsági csapatát edzi.

Ami tetszett

  • Konrad Laimer jelenlegi formája a Lipcsében. Az osztrák a Dormtund elleni meccsen 41 nyomásgyakorlással próbálkozott, ami mindenki másnál 13-mal többet jelentett. Akkor két gólt rúgott és egy zseniális sarkazós gólpasszt is kiosztott, legutóbb pedig a Hoffenheim ellen megint egy gólpasszal tűnt ki.
picture

Konrad Laimer

Fotó: Getty Images

  • A PSG kissé hamiskás öröme. Kylian Mbappé és Neymar mindketten mesterhármast rúgtak a hétvégén, miközben Lionel Messi is 3 gólpasszal vette ki a részét a játékból. Apró szépséghiba: a kiesőjelölt Clermont Foot ellen sikerült mindezt véghez vinni.

Ami nem tetszett

  • Hatem Ben Arfa újabb botránya. Ahogy az várható volt, Hatem Ben Arfa Insta storyban küldte el az edzőjét melegebb éghajlatra. Ha csak erről volna szó, meg sem lepődnénk, de Ben Arfa az utóbbi időben a pályán sem találta a helyét: a Bordeaux ellen lényegében minden támadás elakadt nála, lassította a labdát, rálépett, túl sokat várt. Érezhetően az edzője sem értékelte a formahanyatlást, Ben Arfa pedig nem tudta meghazudtolni önmagát.

Nyilatkozat

“Amikor Roy Hodgson volt az edző, heti két pihenőnapunk volt. Nem tartott túl nehéz edzéseket, úgyhogy több időt töltöttünk a konditeremben, mint az edzőpályán. Patrick Vieira alatt viszont valami megváltozott. Csak egy napot pihenünk, minden edzés elég magas szinten folyik. A pályán nagyon érezzük ezt a különbséget. Nem edzhetünk a pályán, majd ugyanolyan intenzitással a konditeremben, ezért a fizikai felkészítő részlegnek is alkalmazkodnia kellett”
- Jamie Goldsmith, a Crystal Palace erőnléti felelőse. A Crystal Palace jelenleg 9. a Premier League-ben és történetének legjobb helyezését érheti el.

Statisztika

Joao Félix épp hatalmas formában játszik az Atleticóban. Az Alaves (4-1) ellen két gólt is szerzett és egy gólpasszt is kiosztott, miközben az utóbbi 6 meccsén 6 gólt és 2 gólpasszt is kiosztott, ami pontosan ugyanannyi, mint amennyit az azt megelőző 33 meccsén szerzett. Nem rossz ez egy portugál játékostól, aki a vb-selejtezőkön összesen kapott 20 percnyi játéklehetőséget.
picture

Joao Felix

Fotó: Getty Images

Anekdota

Bármennyire is furcsa, de nem tudjuk, hogy honnan ered az a szokás, hogy a futballcsapatok csapatkapitányai karszalagot hordanak. A The Blizzard szerint három lehetséges magyarázata van: az egész egy adminisztrációs trükk volt, amivel megkönnyítették a játékvezetők dolgát; az ötlet egy művésztől származott, aki színt akart vinni egy csapat öltözékébe; de az is lehet, hogy eredendően csak egy politikai kiállás volt még az 1970-es évek Angliájában.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés