Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Fontos győzelmet aratott az afgán női labdarúgó-válogatott: evakuálták Kabulból

Takács Márton

Publikálva 24/08/2021 - 16:42 GMT+2

A rá váró válogatott borzalmak elől külföldre menekült Kabulból az afganisztáni női nemzeti csapat.

2010-ben még békésen focizhatott a piros mezes afgán női labdarúgó-válogatott, ma már ez elképzelhetetlen lenne

Fotó: AFP

Megtorlás várt volna rájuk azért, mert nőként fociztak, inkább elhagyták hazájukat.

"Sírnak. Csak sírnak, mert szomorúak. Kétségbe vannak esve. Annyi kérdésük van. Ami velük történik, az nem igazságos. Elbújnak. Legtöbbjük elhagyta a házát, hogy rokonokhoz menjen és elbújjon, mert a szomszédok tudják, hogy focisták.
Félnek. A tálibok mindenütt ott vannak. Körbejárnak és félelmet keltenek.” – múlt héten nyilatkozta ezt az Associated Pressnek Khalida Popal, az afgán női labdarúgó-válogatott egykori csapatkapitánya, aki öt éve kényszerűségből Dániában él.
Kedden szintén az AP írta meg, hogy az afgán női válogatott játékosai kedden "fontos győzelmet" arattak, amikor abban a több mint 75 fős csoportban voltak, akiket egy Kabulból induló járattal evakuáltak hazájukból.
A Hivatásos Labdarúgók Nemzetközi Szakszervezete, a FIFPRO köszönetet mondott az ausztrál kormánynak azért, hogy lehetővé tette a játékosok, a csapat tisztviselőinek és családtagjainak evakuálását, és továbbra is azon dolgozik, hogy minél többen elhagyhassák a tálibok által újra elfoglalt Afganisztánt.
"Ezek a fiatal nők sportolóként és aktivistaként is veszélyes helyzetbe kerültek, és a világ minden táján élő társaik nevében köszönjük a nemzetközi közösségnek, hogy segítségükre sietett" - áll a szakszervezet közleményében.
picture

Augusztus 24-i kabuli életkép: ők mind arra várnak a repülőtéren, hogy elmenekülhessenek Afganisztánból

Fotó: AFP

Az afgán női labdarúgó-válogatottat 2007-ben hozták létre egy olyan országban, ahol a nők sportolását elnyomóik a tálibokkal szembeni politikai cselekedetnek tekintették.
Kiss Imola, augusztus 20-án a 444.hu-n megjelent cikkéből kiderül, hogy a tálibok által birtokba vett afgán városok utcáiról szinte teljesen eltűntek a nők.
"A kávézók, szépségszalonok kiürültek, zene sem szól. A tudósítások szerint a nők és lányok többsége bezárkózott otthon, mert az tűnik a legbiztonságosabb megoldásnak… Sokan tartanak attól (egyáltalán nem alaptalanul), hogy az a fejlődés, ami Afganisztánban bekövetkezett - a női jogok területén is, de nem kizárólag - az elmúlt húsz évben, hirtelen semmivé foszlik.
A tálibok által elfoglalt területeken a nőké a legsérülékenyebb csoport: az ENSZ adatai alapján 2021 első felében 50 százalékkal ugrott meg a civil halálesetek száma, emellett több nő és gyerek halt vagy sérült meg, mint 2009 óta bármelyik év első hat hónapjában."
Amikor 1996 és 2001 között először vették át az Afganisztán feletti irányítást a tálibok, "a nők csak férfirokon kíséretében hagyhatták el az otthonaikat, nem tanulhattak, nem dolgozhattak. Felállították az ’erényterjesztés és bűnmegelőzés minisztériumát’, ami erkölcsrendészetként funkcionált, és ha ez valamiért, például házasságtörésért bűnösnek találta a nőket, akkor halálra kövezték őket."
picture

Khalida Popal

Fotó: AFP

A női focistáknak egykori csékájuk, Khalida Popal azt tanácsolta, hogy töröljék a közösségi médiából a róluk és a csapatról készült fotókat, hogy elkerüljék a megtorlásokat az Egyesült Államok által támogatott afganisztáni kormány bukása óta.
"Az elmúlt napok rendkívül stresszesek voltak, de ma fontos győzelmet arattunk" – kommentálta az evakuálásuk hírét Popal.
Popal a távolból is övéi biztonságának megteremtésén tevékenykedett. A FIFPRO jogászaiból és tanácsadóiból álló csapat tagjaként - hat ország, köztük Ausztrália, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság hatóságaival - dolgozott azon, hogy a sportolók és családtagjaik felkerüljenek az evakuálási listákra és a biztonságos helyre tartó járatokra.
"A női labdarúgók bátrak és erősek voltak a válság pillanatában, és reméljük, hogy Afganisztánon kívül jobb életük lesz" - nyilatkozta Popal.
Jonas Baer-Hoffmann, a FIFPRO főtitkára szerint az evakuálás "hihetetlenül összetett folyamat volt. Szívből sajnáljuk mindazokat, akik akaratuk ellenére az országban rekedtek." – tette hozzá.
via ESPN

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés