Foci-vb 2026 | Élő eredmények | TÖRÖKORSZÁG - USA | csoportkör

Foci-vb / Csoportkör
Los Angeles Stadium / 26.06.2026
Élő
Élő frissítések

  • Összes
  • Összefoglaló
A törökök az amerikaiak legyőzésével búcsúztak a tornától
A társházigazda Egyesült Államok válogatottja 3-2-re kikapott az utolsó helyen végzett törököktől a labdarúgó-világbajnokság D jelű négyesének Los Angeles-i mérkőzésén, de így is csoportgyőztesként készülhet a bosnyákok elleni, szerdai összecsapásra.
A török válogatott legutóbb 1954-ben nem jutott tovább a csoportkörből, igaz azóta a jelenlegi csak a második vb-szereplése, 2002-ben bronzérmes volt.
Ezen a mérkőzésen megdőlt a világbajnokságok gólcsúcsa, mivel az első amerikai találat volt a 173. a tornán. Az eddigi legtöbb találat a négy évvel ezelőtti, katari vb-n elért 172 gól tartotta, a játéknap végére pedig már 177 találat az új rekord.

Világbajnokság, D csoport, 3. (utolsó) forduló:
Törökország-Egyesült Államok 3-2 (2-1)

Különösebb tét nélkül lépett pályára a két csapat, mivel korábban már eldőlt, hogy a harmadik forduló eredményeitől függetlenül a társházigazda mindenképpen az első helyen jut tovább, a törökök pedig semmiképpen nem mozdulhattak el az utolsó pozícióból. Az amerikaiak mégis bekezdtek, mivel a második percben egy támadáson belül kétszer is betalálhattak volna, de az ellenfél védelme mentett. A megítélt szöglet után azonban az előrehúzódó Trusty mégis bevette a törökök kapuját, mégpedig úgy, hogy az öt és felesnél még a labdakezelésre is maradt ideje. Ez a találat a világbajnoki gólrekordot jelentette túlszárnyalva a katari vb 172 gólos csúcsát. A korábbi vb- és Eb-bronzérmes török együttes a becsületéért küzdött, mivel még gólt sem szerzett ezen a tornán, egészen a tizedik percig. Ekkor Arda Güler emelt a kapu bal odalába közelről, de Vincenzo Montella szövetségi kapitány csapata nem elégedett meg az egyenlítéssel, fél óra elteltével Yilmaz találata már a fordítást jelentette. Az első félidő ráadásában megint Trusty állt legközelebb a gólszerzéshez az amerikaiaknál, ismét egy szöglet után, de a hátvéd fejese után a labda nem sokkal a léc fölött hagyta el a játékteret.
Ahogyan a mérkőzés, úgy a második játékrész is amerikai góllal kezdődött. Bal oldali bedobás után a labda Sebastian Berhalter elé került, a középpályás pedig 17 méterről lőtt a jobb alsó sarokba. Mindkét csapat nagyobb iramra kapcsolt, a félidő közepén felváltva alakítottak ki helyzeteket, és kifejezetten élvezetes mérkőzést játszottak egymással, de a hétperces ráadás leteltéig úgy tetszett, több gól már nem esik, pedig az amerikaiaktól Christian Pulisic, míg a törököktől Kökcü is közel állt hozzá, hogy betaláljon. Végül a hajrában pályára lépett Ayhan a 98. percben betalált, így a török válogatott győzelemmel búcsúzott a tornától.
Live comment icon
A csoport élén két győzelemmel álló és a négyesből az utolsó kör eredményeitől függetlenül a 32 közé első helyen továbblépő, társrendező amerikaiak Los Angelesben "páholyból" várják a kvartett zárását, és a két vereséggel biztosan búcsúzó törökökkel találkoznak. Mauricio Pochettinónak, az amerikai válogatott argentin szövetségi kapitányának így leginkább csak az okozhat fejtörést, hogy mihez kezdjen azzal a négy játékosával - Folarin Balogunnal, Tyler Adamsszel, Chris Richardsszal és Antonee Robinsonnal -, akinek sárga lapja van, így egy újabb figyelmeztetéssel nem játszhatna a legjobb 32 között, ahol a csapat majd egy csoportharmadikkal találkozik.
Ezt, valamint a "tétnélküliséget" mérlegelve akár olyan futballisták is szerephez juthatnak, akik eddig nem léptek pályára a vb-n, vagy csupán epizódszerepet kaptak a korábbi két meccsen. A szakembernek ugyanígy mérlegelnie kell Christian Pulisic játékát, akit az első fellépés szünetében vádlisérülés miatt le kellett cserélni, de a héten már társaival együtt teljes intenzitással edzett. Kérdés azonban: inkább óvni akarja őt a kapitány ameddig lehet, vagy szeretné, ha ismét játékba lendülne. Az amerikai játékosok mindenesetre eltökéltek, s az eddig tőlük látottakhoz hasonló színvonalon akarnak teljesíteni a csoport zárókörében is.
"Bár továbbjutottunk, nem hinném, hogy ez bármit változtat a felkészülésünkön vagy a mentalitásunkon. Nagyon fontos lenne, hogy megőrizzük a jó formánkat" - nyilatkozta Max Arfsten.
Törökország 24 év után jutott ki a vb-re, de a 2002-es bronzérem után ezúttal nagy csalódás a szereplésük - nemcsak pontot, gólt sem szereztek eddig -, a lendületes amerikaiak elleni jó eredmény aligha lenne több számukra szépségtapasznál, viszont egy újabb vereséget minden bizonnyal szeretnének elkerülni.

(MTI)