Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Agymosott edzők gyülekezetének tartja a PL-t Sam Allardyce

Nánási Antal

Frissítve 17/05/2021 - 14:46 GMT+2

Sam Allardyce szerint hiába csábítják Angliába óriási pénzekért Európa és a világ legjobb edzőit, a teljesítmény- és eredménykényszer miatt mindenki ugyanazt a stílust játszatja a csapatával, ez pedig már középtávon is megássa a liga sírját

Sam Allardyce West Bromwich Albion , 2021 London

Fotó: Getty Images

Jürgen Klopp, Josep Guardiola, Thomas Tuchel, Ole Gunnar Solskjaer, Carlo Ancellotti, Claudio Ranieri, Jose Mourinho. Csak néhány név azon topedzők közül, akik manapság Premier League-csapatot edzenek vagy tették ezt az elmúlt években

Kétségtelen tény, hogy a világ legjobb futballbajnoksága nívó mellé az évek során az edzők világbajnoksága különverseny is felzárkózott Angliában, amin azonban a topjátékosok odavándorlásának természetes hozadékaként fölösleges csodálkozni.
A Klopp-féle gegenpressing, a Guardiola-féle attraktív támadófutball, vagy a Tuchel alatt újjászületett Chelsea-t pártszimpátiától függetlenül öröm nézni, s laikusként akár azt is hihetnénk, hogy ezen csapatok különböző támadófutballt játszva érnek el jó eredményeket hétről hétre. A jelek szerint azonban nem is tévedhetnénk nagyobbat.
Az ellenvélemény megfogalmazója nem más, mint Sam Allardyce, aki manapság (még) a West Bromwich Albion menedzsere. A 66 éves Big Sam pályafutása során számos csapatnál megfordult, egészen birminghami szerepvállalásáig pedig azt a bravúrt is elmondhatta magáról, hogy irányítása alatt soha nem esett még ki csapat az angol futball első osztályából.
Mivel minden sorozat megszakad egyszer, Allardyce-t is utólérte a végzete, a West Brom ugyanis biztosan búcsúzik a Premier League-től. A kiesés biztos tudatában pedig a menedzser, talán a keserűségtől hajtva, még a Liverpool elleni hétvégi hazai bajnoki előtt igyekezett igazán nagyot mondani, ami szavait utólag elolvasva sikerült is neki.
„A futball egy egyszerű játék, amit sajnos túl sok ember bonyolít meg túlságosan. A Premier League nem lett taktilag keményebb, egyszerűen mindenki ugyanazt a játékstílust erőlteti. Mindenki agymosottként vakon hallgat azokra a hangokra, amelyek megmondják, hogy így vagy úgy kell játszatni a csapatod. A világ legjobb bajnokságában különböző játékstílust alkalmazó csapatok kellene, hogy versengjenek.”
picture

Sam Allardyce

Fotó: Getty Images

Hogy Allardyce pontosan mire gondolt, arra nehéz rájönni, az mindenesetre tény, hogy az angol klubok játéka azért nem olyan kilátástalan, ennek alátámasztására elegendő megnézni például az európai kupaszerepléseket. A Bajnokok Ligájában például színangol döntőt rendeznek, a Manchester United pedig az Európa Liga döntőjében lesz érdekelt. Ha pedig kreativitás, akkor Big Sam-nek érdemes lesz majd visszanéznie csapata vasárnapi Liverpool elleni bajnokiját, a Vörösök győztes gólját ugyanis a 95. percben a szögletnél előrehúzódó Allison kapus fejelte.
Alisson Becker - West Bromwich Albion vs. FC Liverpool
Az egy mérkőzés erejéig az angol válogatott kispadján is megforduló, majd onnan botrányos körülmények között távozó Big Sam itt még nem állt meg, elkezdte félteni a fiatal edzőket is. A harmincas éveikben járó menedzserek ugyanis szerinte a Premier League-ben nem bontakozhatnak ki, hiszen megmondják nekik, hogyan kell játszatni a csapatukat.
„Ha minden fiatal edzőt ugyanabba az irányba terelnek, elvész az egyéni fejlődés lehetősége. Ez végül oda fog vezetni, hogy épp a kényszerből alkalmazott játékstílus lesz a vesztük, emiatt veszítik el az állásukat.”
Tottenham Hotspur's Interim Head Coach Ryan Mason shouts instructions to his players from the touchline during the English Premier League football match between Tottenham Hotspur and Southampton at Tottenham Hotspur Stadium in London, on April 21, 2021.
Allardyce szavainak azon része, hogy a Premier League mennyire lehet a fiatal edzők terepe, talán megér egy vitát. A világ legnagyobb gazdasági erejével rendelkező bajnoksága ugyanis nem kifejezetten a kispályás, szárnybontogató edzők ugródeszkája lehet, hiszen minden csapatnál megvan a klubhoz mért elvárás a vezetőség részéről. Ugyanakkor, ellenpélda is akad, hiszen az Arsenal úgy nevezte ki Mikel Artetát a csapat menedzserének, hogy a spanyol egyetlen percet sem dolgozott korábban vezetőedzőként.
A legfrisebb példa pedig Ryan Masoné, aki kora alapján még bőven aktív labdarúgó lehetne, Jose Mourinho Tottenhamtől való menesztését követően mégis ő lett a Spurs egyelőre megbízott menedzsere. Az ő esetleges véglegesítése akár tesztelheti is Allardyce valóságtól azért bőven elrugaszkodó elméletét. Érdekes lehetett volna megfigyelni, hogy mire megy például Julian Nagelsmann Angliában, az épp a Tottenhammel hírbe hozott német azonban végül a Bayernhez írt alá.
Julian Nagelsmann erwartet ein packendes Pokalfinale
A topligák közül még mindig az angol az, amelyik a legtöbb izgalmat és a legkielézettebb párharcokat tudja nyújtani, mondjuk ezt még annak tudatában is, hogy egy éve a Liverpool, idén pedig a City vitte fordulókkal a zárás előtt dűlőre a bajnoki cím sorsát. Ráadásul, épp ezt a két csapatot szokás manapság a kreatív futball mindapéldanyaiként emlegetni, hozzájuk pedig Thomas Tuchel érkezésével egyértelműen felzárkózott a Chelsea is. Van tehát bőven potenciál és variációs lehetőség a Premier League csapatokban, véleményünk szerint pedig a menedzserek élnek is kínálkozó lehetőségekkel.
Forrás: goal.com
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés