Értékelés: 102. Tour de France

Publikálva 28/07/2015 - 15:41 GMT+2

Froome a sárga mellé pöttyös trikót is megszerezte, Valverde 35 évesen először állhatott Tour dobogóra, Greipel négy mezőnyhajrát nyert.

Sok elmondtunk már a Tourról, most jöjjenek a számok.
A szokásos osztályzatok.
Nyilván nincs idő mindenkire kitérni, de a fontosabb versenyzők teljesítményét próbáltuk (szigorúan röviden) összefoglalni.
Chris Froome (Sky) Mindössze 1.12-vel előzte Quintanát, mégis olyan érzésünk lehet, hogy simán nyert. Az utolsó két hegyi befutós szakaszon azért voltak gondjai, de a csapat mindig kisegítette. Persze, a három perces előnyével, szépen tudott játszani. A 10. szakaszon bemutatott teljesítményét jó ideig nem felejtjük el, de azt sem, mit kapott a francia közönségtől. 1970 után ő az első versenyző, aki a sárga mellett, a pöttyös trikót is megszerezte. Az ESB osztályzata: 9.5
Sky Csak egy ember veszítettek,a  többiek mindent megtettek a kapitányért. Porte, a hatalmasat javuló Thomas és Poels, a kritikus pillanatokban folyamatosan ott volt Froome mellett. Így kell tekernie egy csapatnak, amely Tourt akar nyerni. Az elmúlt 4 évben, 3 sárgát nyertek.Az ESB osztályzata: 9,5
Nairo Quintana (Movistar) A második szakaszon beszedett másfél perc hátrányt, amely kétségkívül megnehezítette a helyzetét. Az első hete szépen túlélte, se a csapatidőfutamon se a kockaköves szakaszon nem kapott komoly időhátrányt. A pierre-sanit-marten-i befutón ő sem tudott mit kezdeni Froome-al, de az Alpokban mindent megtette a sárgáért. A fiatalok versenyét, majdnem 15 perc előnnyel nyerte. Az ESB osztályzata: 8

Alejandro Valverde (Movistar) Harmincöt évesen, életében először Tour dobogóra állhatott. Az egész verseny során jól tekert (se defekt, se oldalszél...), és még Quintanát is tudta segíteni. Ha valaki, ő nagyon megérdemelte ezt a harmadik helyet. És milyen tavaszt futott... Az ESB osztályzata: 8,5
Movistar
Megnyerték a csapatversenyt, két ember adtak a dobogóra (mint az Astana a Giron). Az Alpde d'Huez-es szakaszon bemutatott taktika, eléggé rendben volt. Az ESB osztályzata: 8,5
Vincenzo Nibali (Astana) Borzalmas kezdés, szép harmadik hét, és egy elég ütős szakaszgyőzelem. Ő összességében elégedett, a negyedik hely volt a maximum. Az elmúlt kilenc nagy körversenyén, csak egyszer nem jött be a Top 5-be. Az ESB osztályzata: 6,5
Alberto Contador (Tinkoff) Bebizonyosodott, hogy ebben a korszakban nem reális a dupla. De minden tisztelet neki, hogy megpróbálta. Ötödik helyen zárt (mint 2011-be), de ez talán nem is fontos. Elismerte, hogy sokat kivetett belőle a Giro, és kevés volt a pihenő. Jövőre újra megpróbál rámenni a sárgára, egy alaposan megtervezett szezonkezdet után. Az ESB osztályzata: 5
Peter Sagan (Tinkoff) Zöld trikó sorozatban negyedszer, rengeteg szökés, és tizenegy Top 5-ös helyezés. Bár szakaszt most sem nyert, ő mentette meg a Tinkoff csapat Tourját.  Az ESB osztályzata: 9

A franciák Pinot-val csak rossz történt, majd megnyerte az Alpe d'Huezt. Bardet bejött a Top 10-be, megkapta a piros rajtszámot és volt egy szakaszgyőzelme. Vuillermoz a Mur-de-Bretagne-on Froome-ot verte. A sprintereik viszont elég messze vannak az elittől, Demare legjobb eredménye a párizsi ötödik hely volt, Bouhanni meg nagyon hamar kiszállt. Coquard egyszer volt igazán veszélyes a nagyokra, pont az utolsó szakaszon. Most annyit nyertek (3), mint az elmúlt két Touron összesen. Az ESB osztályzata: 7,5
Andre Greipel (Lotto) Kevés sprint volt, ő azonban nagyon domináns teljesítményt nyújtott. Négy szakaszt nyert, köztük a párizsi befutót. Olyan magabiztosan hozta a mezőnyhajrákat, mint 2014-ben Kittel. Az ESB osztályzata: 9,5
17 óra 19 perc 20 másodperc - Majdnem tizenhét és fél órát volt szökésben Serge Pauwels, az MTN versenyzője
Joaquim Rodríguez (Katusha) Hamar világossá vált, hogy a dobogóra nem lehet esélye, de két szakaszt csak nyert. A 22. nagy körversenyén sem sikerült győznie, de ez ilyen mezőnyben, nem is volt elvárás vele szemben. Főleg nem ilyen csapattal. Az ESB osztályzata: 7
A verseny Oldalszeles zeelandi szakasz, Mur de Huy, csapatidőfutam és Mur-de-Bretagne. Izgalmas volt az első hét, amelyből egyértelműen Froome jött ki legjobban. Az Alpokban volt csata, de akkor már komoly előnnyel rendelkezett a sárga trikós. Az első öt helyen, csak korábbi GT győztes zárt. Tömeg az Alpe d'Huezen, sikeres nagy rajt Utrechtben, egy végig agresszíven versenyző szabadkártyás MTN Qhubeka, és a négy nagy egymás ellen. Kilenc különböző nemzet nyert szakaszt, az első és a második között, 2008 óta nem volt ilyen kevés az időkülönbség. De a Giro valahogy megint mintha... Az ESB osztályzata: 7