Purito Rodríguez: „Valverde kiemelkedő versenyző volt, minden idők egyik legjobbja”

Szabó Bence

Frissítve 13/10/2022 - 14:52 GMT+2

Joaquim „Purito” Rodríguez is ikonikus alakja a spanyol kerékpársportnak, de visszavonuló kortársáról nyilatkozva egyértelműen maga fölé helyezi Valverdét. Rogdríguez szerint sem a spanyoloknak, sem a Movistarnak nem lesz egyszerű pótolnia őt, de sokat lát a fiatalokban és Enric Másban is, akinek az egyetlen hibája szerinte az, hogy túl régóta van a köztudatban.

Perico Delgado, Joaquim Rodriguez, Mikel Landa és Carlos de Andres

A legendás spanyol versenyző nem szereti az összehasonlításokat, de szerinte meglehet Valverde utóda a mai fiatalok között.
Joaquim Rodríguez ugyan már hat éve visszavonult, de ez nem jelenti, hogy elszakadt volna a kerékpársporttól. Aktívan teker és feltűnik a versenyek körül is, a maga tapasztalatával pedig nyilván meg is van a releváns véleménye a dolgokról.
Most a spanyol sajtó épp kortársa és egykori csapattársa (és riválisa), a múlt héten visszavonuló Alejandro Valverdéről kérdezte őt, Purito pedig az emlékeke mellett a lehetséges utódokról és egy sor más dologról is beszélt.
Mit gondolsz Valverde karrierjéről?
Lenyűgöző.
Mióta csak profi lett 2002-ben, ha nem tévedek, minden évben tudott nyerni legalább egy versenyt. (Egyedül a 2020-as szezon volt kivétel – a szerk.) Nem csak Spanyolországban, hanem világviszonylatban is kiemelkedő versenyző volt, aki megnyerte a Vueltát, mindhárom nagy körön dobogós volt és szakaszokat, klasszikusokat, világbajnokságot nyert… mit mondhatnék? A valaha volt egyik legjobb.
Hol látod a helyét a spanyol kerékpársport történelmében?
Spanyolországon belül a top3-ban. Ott van Alberto (Contador) és ő… számomra Induráin az első. Aztán ott van még Luis Ocaña, és Óscar Freire a világbajnoki címeivel… ők is fantasztikus versenyzők, de talán Alejandro volt közülük a legsokoldalúbb.

Alejandro Valverde és Joaquim Rodriguez

Ki lesz az ő örököse?
Nem lesz egyszerű pótolni őt. Nem akarok senkire nyomást helyezni, de a jövőről beszélve azt hiszem, hogy Ayuso és Carlos Rodríguez, de Arrieta és García Pierna is minőségi versenyzők, ezt már a Vueltán is láttuk. Nem tudom, hogy elérik-e Alejandro szintjét, nem szerencsés az ilyen összehasonlítás, de jó versenyzők lesznek, az biztos.
Valamelyiküktől különösen sokat vársz?
Nagyon kedvelem Ayusót. Már az idei Vueltán is megmutatta a dobogójával, hogy mire képes. Bátor versenyző, bevállalós.
Hogyan értékelnéd a Movistar szezonját?
A végén nagyon szépen megmentették, elég komoly nyomás alatt… Ami az elejét illeti, igaz, hogy Más sokat bukott, a Baszk körön talán a győzelmet, a Tirrenón dobogót bukott, majd a Tourra készülve a Dauphinén is esett. Ez rányomta a bélyegét a szezon első felére, és Cortinának sem mentek jól a klasszikusok. De az év második felében fantasztikusan mentek.
Irreálisak voltak az elvárások Mással szemben?
Többször volt már második a Vueltán, a Touron is láttuk már elöl végezni. Az egyetlen probléma vele, hogy 27 éves, és nagyon fiatal kora óta jól megy… már 2018-ban dobogós volt a Vueltán és megnyerte a szakaszt a Gallinán, ha nem tévedek. Olyan, mintha nagyon régen történt volna, de még mindig csak egy 27-28 éves versenyző, akiben sok a fejlődési lehetőség.

Enric Mas

Most, hogy nincs Valverde, kéne a Movistarnak még egy kapitány?
Már októberben járunk, ilyenkor már nem egyszerű kapitányt szerezni. Az viszont igaz, hogy a jövőben kell találniuk egy helyettest, mert sokat jelentett a csapatnak. Van egy kapitány a háromhetesekre, Más, de hiányzik majd egy jó versenyző a klasszikusokról, főleg az Ardennekből. Kell találni valakit a Liège-re, a Flechre, az Amstelre. Egy olyan versenyzőt, amilyen Alejandro volt.
És mit gondolsz, ki a jövő évi Tour esélyese?
Pogacar, egyértelműen.
Harcban lehet Evenepoel a legjobbakkal?
Szerintem igen, és ez is lesz a célja jövőre. Már a Vueltán is láttuk, mire képes, és azt hiszem, a Tour útvonala még jobban is fekszik majd neki.
Van olyan emléked Valverdéről, amire különösen szívesen emlékszel vissza?
Négy évet versenyeztem vele a Caisse d'Epargne-nál, sok mindent megéltünk együtt. Talán amire a legjobban emlékszem, az az utolsó ottani évem volt 2009-ben, amikor megnyertük a Vueltát, talán az volt a legszebb pillanat. Az, és az első évem ott, amikor megszerezte az első Liège-Bastogne-Liège győzelmét, első spanyolként, és máig az egyetlenként, aki meg tudta nyerni. Ez a két emlék a kedvencem.
Forrás: Marca