Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Matej Mohoric – a srác, aki túl okos ahhoz, hogy profi kerékpáros legyen

Bodnár Gergő

Frissítve 24/03/2022 - 11:56 GMT+1

Extra lejtemenetező technika, dropper post a Sanremón, átlagon felüli intelligencia, mindez egy olyan sráctól, aki kicsiként fizika professzornak készült. Bár sokáig Roglic és Pogacar uralta a híreket, Szlovénia még egy igazán extra kerékpárossal rendelkezik. Aki szombat óta Milánó-Sanremo győztesnek mondhatja magát.

Matej Mohoric

Fotó: Getty Images

Hogy tud így menni lefelé? A szombati Sanremo-győzelem óta talán ez az egyik legérdekesebb kérdés Matej Mohoric kapcsán. A válasz egészen egyszerű, de vissza kell mennünk az alapokig.
A Bahrain versenyzője ugyanis egy mindössze 120 lakosú kis hegyi faluból származik. Podblicában nincs túl sok minden egy iskolán, egy báron illetve a templomon kívül. De a környék csodálatos, hegyek mindenhol. Gyönyörű vidék (főleg télen), amely nincs messze az olasz határtól. Talán nem véletlen, hogy Matej Mohoric gyerekként állandóan az erődben lógott a haverokkal. És természetesen montizott.
„A szüleimnek volt egy kis farmja állatokkal, erdővel, abszolút ideális hely egy kisgyerek számára. Úgy neveltek, hogy mindig dolgozzak keményen, mert annak idővel biztosan meglesz az eredménye. Egészen fiatalon kellett megtanulnom traktort vezetni meg fát vágni, csupa olyan dolgot, amiket a velem egy idősek általában nem szoktak csinálni. Tinédzserként viszont egy idő után úgy voltam vele, inkább kimegyek montizni az erdőbe. Addig se kell a tehenekkel foglalkoznom. Azt játszottuk a többiekkel, hogy ki mer gyorsabban menni lefelé a hegyi utakon.”
Ez adta meg az alapot, aztán jött Mohoric mindenre kiterjedő alapossága és figyelmessége, melynek eredményeként bevállalta a dropper post használatát, így pedig a lehető leggyorsabb lejtmenetre volt képes a Poggión. Mondjuk az utolsó 5 percben kétszer közel volt a bukáshoz, és a lánca is majdnem leugrott a cél előtt, de csak hazaért. A 2008-as Cancellara óta ő az első, aki külön idővel nyerte a Milánó-Sanremót.
„A verseny előtt persze bejártam a pályát az új technikával, de senkinek nem szóltam róla. Nem is engedtem fotózni a bringát, nehogy valaki kiszúrja, és ellopja az ötletemet” – mesélte a győzelem után.
A rajtnál azért odaszólt Pogacarnak, hogy mire készül, és mosolyogva jelezte, hogy ne is próbálja követni.
„Tényleg szólt, de egyébként is tudtam, hogy őrült módjára megy lefelé, és nem lesz egyszerű követni. Aztán megmutatta a nyeregcsövét, és elmondta, hogy mire készül” – mesélte az 5. helyen záró Pogacar.
Matej Mohoric
Mohoric igazi újjító, hozzá közhetjük a tavaly betiltott lejtmenetes technikát (supertuck), megszállottan figyel a részletekre, hisz saját elmondása szerint, nem született olyan génekkel mint Pogacar vagy Evenepoel.
„Nem vagyok olyan szerencsés, mint ők, nekem csak akkor van esélyem a jó eredményre, ha támadok vagy szökök, és valami váratlant húzok. Időre volt szükségem, hogy megtaláljam a helyem a mezőnyben, és ráérezzek arra, mi kell a győzelemhez” – mesélte magáról Mohoric.
„Nem lehet mindenki Remco meg Tadej, hogy azonnal nyerni kezd a felnőttek között. Bár sokak szerint a genetika a legfontosabb a kerékpársportban, én másképp gondolom. Szerintem a jó környezet, a kemény munka és a pihenés helyes aránya a kulcs. Sok tehetséggel találkoztam a pályafutásom során, akik adottságaikat tekintve jobbak voltak nálam, de nem koncentráltak annyira az edzésre, és talán nem hittek eléggé magukban. Végül eltüntek, és nem jutottak el a profik közé. Ha keményen dolgozol és hiszel magadban, sokat elérhetsz a kerékpársportban.”
Mohoric-ról tudni kell, hogy kifejezetten jó tanuló volt még gimiben is, érdekelte a matek és a fizika, szín ötösre éretségizett, miközben 12 éves kora óta rendszeresen teker.
Érdekesség, hogy még az érettségit sem a saját sulijában írta, hisz épp egy szlovén többnaposon vett részt, ahol gyerekkori példaképének, Tadej Valjavec-nek segített.
picture

Matej Mohoric

Fotó: Twitter

A junior és U23-as világbajnoki címet is nyerő Mohoric 2014-ben kapott porfi szerződést a Cannondale-től, de utólag már látja, az ottani munkamódszerek nem feltétlenül passzoltak a stílusához. Kezdetben ráadásul a suli fontosabb volt számára a tekerésnél, így sokszor előfordult, hogy csak azt követően állt neki a napi munkának, ha megírta a háziját.
„Nem egyszer már sötétedett, amikor végre elindultunk edzeni” – mesélte pár éve Paolo Slongo.
A Cannondale egyik sportigazgatója azt mondta róla, hogy "ez a srác egyszerűen túl okos ahhoz, hogy profi kerékpáros legyen". Épp ezért kapta a többiektől a ’Matejpedia’ becenevet, mert minden kérdésre tudta a választ.
„Az általános iskolában is én voltam az első, aki emelte a kezét, ha elhangzott egy kérdés. Már kicsiként is minden olyan téma érdekelt, amire nem tudtam a választ.”
A Cannondale volt versenyzői között máig legendás az a történet, amikor pár éve a Mexiókói-öbölben felrobbant egy csővezeték, és elhangzott a nagy kérdés: hogyan éghet a tűz a víz alatt? Elsőre Mohoric sem tudta a választ, de este mindennek utánaolvasott a Wikipédián.
Ez volt a minimum attól a sráctól, aki gyerekként fizika professzornak készült.
"Rengeteg időt és pénzt fektettem bele a sportág tudományos oldalába, érdekelt az aerodinamika, és minden olyan részlet, amitől jobb lehetek. Régen néha kinevettek miatta, de ez segített abban, hogy a profik között is versenyeket tudjak nyerni.”
picture

Matej Mohoric

Fotó: Twitter


„Lehet, hogy érdeklik a számok és semmit nem bíz a véletlenre, de Matej közben igazi családapa" - mondja a Bahrain egyik sportigazgatója, Franco Pellizotti. "A kisánya, Julia hamarosan két éves lesz, a barátnője pedig épp a második gyereküket várja. Amikor Matej nem versenyzik, sok időt és figyelmet szentel a családjának."
Mohoric hivatalosan ugyan Monacóban lakik, de sok időt tölt otthon, nemrég Kranjban létrehozott egy fiatal kerékpárosokat segítő alapítványt (MM Foundation), nanapság közel 50 igazolt versenyzőjük van.
Bár lehet, hogy Matej kicsit későn érkezett meg a profik közé, és a híreket Pogacar meg Roglic uralta, de 27 éves korára nyert már mindhárom nagy körversenyen, vagy egyhetes győzelme (Benelux kör) és szombat óra már nagy egynaposa is.
„Egész télen ott motoszkált a fejemben ez a verseny, ezért is ijedtem meg egy kicsit a Stradés bukásom után. Fájt a térdem és 4 napra le kellett tennem a bicót. A csapatorvos még azt is felvetette, hogy esetleg ki kellene hagynom a Sanremót…”
picture

Matej Mohoric

Fotó: AFP

Matej nem csak a kerékpáron, a versenyszezonon kívül is nagyon profi, a legutóbbi tél során például kemény (!) két napot pihent.
„Abból egyet a Lombardia másnapján a hazaúttal töltöttem, egyet meg tényleg otthon. De a harmadik nap bár a bicón ültem, igaz akkor még nem hosszú órákat mentem. Én valahogy nem szeretek hetekre leállni, mert elvesztem az alapokat, és mindent a nulláról kell kezdenem.”
Bár ez elsőre is látszik rajta, nyilávn az asztalnál is nagyon figyel, évek óta dietetikus tanácsai alapján állítja össze az étrendjét, szinte soha nem eszik rántott dolgokat, és kerüli a szénsavas italokat. Néha azért persze tud kivételt tenni.
„Ha valamikor iszom alkoholt, akkor az a legtöbb esetben valamilyen minőségi sör szokott lenni. Lehetőleg csak láger. Amikor Belgiumban járok, néha megkóstolok néhány extrább sört. Egyelőre a Stella Artois a kedvencem."
Forrás: Bicisport, Gazzetta, Siol.net
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés