Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Lécekről az országútra – A sípályákról érkeznek a jövő kerékpáros bajnokai?

Nagy Bettina

Frissítve 26/11/2021 - 20:42 GMT+1

Egyre több kiváló versenyző van a mezőnyben, akikről talán nem is sejtjük, hogy sízőként kezdték, ám ez korántsem véletlen – már van olyan topcsapat, ahol tudatosan gyűjtik a ex-téli sportolókat. A síelés ráadásul ma már népszerű edzésforma a kerékpárosok körében, pedig egy időben szigorúan tilos volt. Utánajártunk, mitől olyan jók a korábbi sízők két keréken.

Anton Palzer a svájci körversenyen 2021-ben

Fotó: Getty Images

A kockázattól tartó kerékpárcsapatok sokáig egyenesen tiltották versenyzőiket attól, hogy sílécekre álljanak, ám mára a síelés mint téli edzésforma újra divatba jött a profi bringások körében, sőt mi több, egyre többen vannak azok, akikről kiderül, valamilyen téli sporttal kezdték pályafutásukat.

És nem, most elsősorban nem Primož Rogličra kell gondolni, ő ugyanis kissé kakukktojásnak számít, hiszen ex-síugróként a levegőben alkotott nagyot, míg mások főként állóképességi szakágakból érkeznek az országútra, képességeiket pedig így kiválóan tudják kamatoztatni két keréken, jobbára hegyi menőként vagy az időfutamokon. De mégis, milyen előnyökkel járhat a havas múlt egy sízőből lett kerékpáros számára, és megérik-e a kockázatot a havas edzések?

A kerékpársport és a sísport kölcsönhatása nem újkeletű jelenség, és e két sportág kapcsolata nem korlátozódik le csupán arra, hogy a kerékpárversenyek előszeretettel látogatnak el kedvelt síközpontokba a hegyi befutók alkalmával. Talán nem is gondolnánk, de a kerékpársport legnagyobb ikonjai között is vannak, akik a havas lejtőkön aratták első sikereiket: a női mezőny egyik legendája, az összesen 13 vb-címet gyűjtő Jeannie Longo háromszoros egyetemi bajnok lesikló volt, mielőtt sportágat váltott, a háromszoros Tour de France-győztes Greg LeMond pedig freestyle sízőként kezdte sportolói pályafutását.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a kerékpársport számtalan technológiai újítást köszönhet a sísportnak: ott vannak a forradalmi Look-pedálok, a lycrából készült mezek, az aerodinamikus felszerelések és alkatrészek (lásd kormány vagy sisak) mögötti koncepció, illetve a napjainkban hódító, széles lencséjű szemüvegek is. Mind-mind a sízőktől ellesett okosság.
Roglic & LeMond
A ’80-as, ’90-es években voltak még olyan kerékpárcsapatok, melyek a sípályákon tartották téli edzőtáboraikat, hiszen a közös csúszásoktól remélték a csapatszellem megerősödését. Ám ez a gyakorlat egy időben csaknem megszűnt: a több hónapos kihagyásokat eredményező sérülésektől tartva a sportág legjobbjait tiltották a lécektől és a hótól, amit gyakran szerződésbe is foglaltak.
Az utóbbi években azonban újra pozitív megvilágításba került a síelés mint kiegészítő sportág: a téli – gyakran a négy fal közötti, görgős – edzések monotonitását megtörve, ha teheti, egyre több profi bringás csatol léceket, ami az erőnlét fenntartása szempontjából sem haszontalan időtöltés.
A hegyikerékpározás olimpiai bajnoka, az ineosos Tom Pidcock telente az Alpokban síel vagy épp snowboardozik a családjával. Egyik legnagyobb riválisa, Mathieu van der Poel szintén svájci síparadicsomokban carvingolva piheni ki a cyclocross-szezon fáradalmait. A kerékpárosok többsége mégis az állóképességi szakágakat részesíti előnyben, így a klasszikus sífutást – lásd Thibaut Pinot-t és Romain Bardet-t – vagy a túrasízést, ahol minden izom keményen dolgozik. Nem is kell ennél jobb kardió edzés!
Marcus Burghardt, a Bora német veteránja 2007-ben ismerkedett meg a síalpinizmussal: „Karácsony volt és úgy döntöttünk, felgyalogolunk a szomszédos hegyre. Én persze kölcsönzött felszerelésben mentem” – meséli. „A bakancsom több mérettel nagyobb volt, a léceim meg ősrégiek, úgyhogy állandóan csúszkáltam, de tudtam, hogy a csúcson vár a sör és a tradicionális bajor kaják. Szuper élmény volt. Imádtam, hogy az érintetlen természetben lehetek, ahol minden olyan csendes. Rögtön elhatároztam, hogy újra megcsinálom.”
Ma már hét pár léce van otthon: „Amikor én elkezdtem, még csak néhány ember túrasízett a mezőnyből, talán ha négyen-öten. Most már jó eséllyel találsz 40-50 WorldTour-szintű versenyzőt is, aki telente így tartja formában magát. Csak a Boránál ismerek tizet.”
Mindeközben a Jumbo-Visma lasszóval fogja be az ex-sízőket: a női csapatukban ott van a brit Anna Henderson, korábbi korosztályos bajnok alpesi síző, a sífutással kezdő Sepp Kuss, és persze a kétszeres Vuelta-győztes Roglič, aki kifejezetten későn, 23 évesen, egy komoly bukás után fordított hátat a síugró sáncoknak. Míg a Trek-Segafredo fiatal klasszikus menője, Quinn Simmons a 2017-es síalpin világbajnokságon szerzett bronzérmet a juniorok között.
picture

Anna Henderson 2016-ben jelentette be visszavonulását a sísporttól

Fotó: Instagram

Mára eljutottunk oda, hogy bizonyos európai és észak-amerikai utánpótlás-csapatok már tudatosan keresik a tehetségeket a sípályákon, akiket aztán megpróbálnak meggyőzni arról, hogy két keréken építsenek karriert. „Ahhoz, hogy sikeres legyél a kerékpársportban, jó állóképességi adatokat kell produkálnod, tehát előny a magas VO2 max, a nagy teljesítményleadás, és a nagy teherbíró képesség” – mondja Dan Lorang, a Bora vezetőedzője. „Persze, a mezőnyben tekerve szükség van technikai skillekre is, és arra, hogy magabiztos legyél a lejtmenetekben. Ha találsz mondjuk egy sífutót, akiben ez mind megvan, igen is van értelme felültetni a bringára, hogy megnézd, mire képes.”
A sísport összes formája aranybányának számít a kerékpáros ügynökök – ha úgy tetszik, játékosmegfigyelők – körében, nem csupán a sokszor emlegetett állóképességi szakágak. „Az alpesi sízőknek talán nem olyan jó az állóképességük, de koordinációban és reakcióidőben verhetetlenek, szeretik a sebességet, szóval birtokában vannak a legfontosabb technikai készségeknek” – mondja Lorang. „Ezekre a skillekre lehet aztán alapozni. Nyitva kell tartanunk a szemünket és megadni a lehetőséget a más sportágakból érkező tehetségeknek is.”
A Rally Cycling szupertinije, Magnus Sheffield, aki jövőre már az Ineos versenyzője lesz, 2020-ban megdöntötte a junior világrekordot az egyéni üldözéses számban, ezelőtt pedig alpesisí-versenyeken állt rajthoz. ”Alpesi sízőként a pályák memorizálása kapcsán sokat tanultam az előzetes felkészülés fontosságáról” – magyarázza. „Most, amikor időfutamot megyek, minden egyes kis kanyarra emlékszem. Régóta tudom, hogy a mentális felkészülés nagy magabiztosságot ad.”
„Személy szerint nem ismerek olyan kerékpárost, aki sízésre váltott volna, viszont nagyon sok barátom van, aki mindezt fordított előjellel tette” – teszi hozzá Sheffield. „Ez már tendenciává vált.”
Sheffield és Simmons korábbi edzője, Roy Knickman, aki profiként együtt tekert LeMonddal és Bernard Hinault-val, világosan látja a két sportág közötti átjárás előnyeit. „Megfigyeltük, hogy azokból a fiatal sízőkből, akik a kerékpározást választják száraz, nem havas edzés gyanánt, egészen kitűnő kerékpárversenyzők válhatnak” – mondja.
„A trend mégis az, hogy rengeteg őstehetség érkezik a sísportokból, akár lesiklásból, szlalomból vagy a mogul szakágból. Amikor van egy versenyző, aki felkelti a figyelmünket, vagy a figyelmünkbe ajánlják, és kiderül, hogy síző múltja van, azonnal megkapja tőlünk az igent, mert még mi nem láttunk olyat, aki ilyen háttérrel ne lett volna extrán különleges.”
picture

Anton Palzer

Fotó: Getty Images

A sízőből lett kerékpárosok csőstül érkeznek az országútra. Alig néhány héttel azután, hogy ezüstérmes lett a síalpin világbajnokság vertikális versenyszámában, a kerékpárosként abszolút újonc Anton Palzert leigazolta a Bora, méghozzá űrbéli VO2 max értékére hivatkozva, amivel a csapatfőnök Ralph Denket is lenyűgözte. Mindeközben az Androni lecsapott egy spanyol olimpikon sífutóra, Martí Vigóra, aki Pyeongchangban még 19. helyezést ért el a csapatsprintben. Ha már sífutás, meg kell említeni a háromszoros olimpiai bajnok sprinterfenomént, Johannes Høsflot Klæbót is, aki ugyan egyelőre még nem vált sportágat, de egy szponzori megállapodás értelmében 2022-től szorosan együttműködik majd a norvég Uno-X utánpótlás csapatával.
Kevés sportolónak van legalább annyi tapasztalata két keréken, mint a havas lejtőkön, de a kanadai Svein Tuft mindenképp közéjük tartozik: mielőtt profi kerékpárosnak állt volna, kis túlzással sílécekkel a lábán nőtt fel. „Kétségem sincs afelől, hogy a kerékpárcsapatoknak a sípályákon is vadászniuk kell a tehetségekre” – szögezi le. „Egy bizonyos szint felett a kerékpározás is rohadt nehéz sport, de tudjátok mi az, ami még ennél is brutálisabb? A sífutás és a túrasízés magaslaton. Minden izmodat használnod kell, megdolgoztatod a szívedet, és nem hiszem, hogy van jobb módja az állóképesség fejlesztésének annál, mint amit a sífutók csinálnak.”
Annak ellenére, hogy a kétezres évek elején a profi bringásokat nem engedték a sípályák közelébe, a 42 évesen visszavonuló Tuftnak sikerült meggyőznie korábbi csapatfőnökeit a síelés mint téli edzésforma pozitív hatásairól: „A 2008-as volt pályafutásom egyik legeredményesebb szezonja, pedig azon a télen nem is nagyon értem a kerékpáromhoz. Sífutottam és nagy túrákat nyomtam három hónapon keresztül. Abban az évben mentem a legjobb időfutamokat, és számomra nem is volt kérdés, miért.”
picture

Martí Vigo a 2018-as téli olimpián

Fotó: Instagram

Azonban nem minden csapatfőnök volt ilyen megengedő, ha nem kijelölt pályán való síelésről volt szó. Amikor Marcus Burghardt 2004-ben profinak állt a T-Mobillal, a felettesei hallani sem akartak az off-piste kalandozásokról. „Ezt bele is írták a szerződésembe, és esély sem volt arra, hogy meggondolják magukat” – mondja. „De amikor kicsit megváltozott az általános vélekedés a síeléssel kapcsolatban, a csapatok is nyitottabbak lettek e téren, és rájöttek, hogy érdemes más sportokkal is színesíteni az edzéseket.” Persze, csak ésszel.
Jóllehet, egy kéthetes intenzív tréning Mallorcán vagy a Teidén még mindig hasznosabb egy profi kerékpáros számára, de ha valaki havas hegycsúcsok szomszédságában él – és meglehetősen nehéz olyat találni manapság, aki nem –, a sízés valamely formájának beépítése a téli edzésprogramba igenis megtérülhet. Sőt, magaslati edzésnek is elkönyvelhető.
Az Andorrában letelepedő Jack Haig is vegyíti a két sportágat telente: „2020-ban az első versenyem, a valenciai kör előtti héten négy napot síeltem – a téli hónapokban rendszeresen heti 3-4 alkalommal megyek fel a pályákra. Mivel rövidebbek a nappalok és hideg van, két órát szoktam görgőzni reggelente, majd három órát túrázok a hegyekben. Elvégre ugyanazokat az izmokat erőltetem, mint a bringán.”
picture

Romain Bardet az AG2R téli edzőtáborában, 2018-ban

Fotó: AFP

Burghardt a ’kellemeset a hasznossal’ elvét követve csatol léceket: „Számomra ez a kikapcsolódásról szól. Ez a tökéletes módja annak, hogy kint legyek a szabad levegőn, ahol nincs forgalom, csend és béke van, és élvezhetem a természetet. Persze eközben edzek is, de a túrasízés segít levezetni a stresszt.”
Vajon mit hoz a jövő kerékpársport és sísport kapcsolatában? A legfőbb változás az, hogy már az edzők és csapatvezetők is kezdik belátni, a síléceken felnövő sportolókban hatalmas a potenciál, amit két kerékre is képesek átmenteni. Azaz korántsem arról van szó, hogy egy-két korábbi síző odatéved az országútra és valami véletlen folytán kiemelkedőt alkotnak – ez egy tendencia, amit a Jumbo-Visma már tudatosan meglovagol.
picture

Sepp Kuss és Primoz Roglic a 2020-as Tour de France-on

Fotó: Getty Images

És persze, a legtöbb profi kerékpáros továbbra is a hagyományos módon fog eljutni WorldTour-szintre, és akik már eljutottak idáig sem feltétlenül rohannak majd a sípályákra egy jó kis szalagszakadást kockáztatva. De a kerékpársportnak – ahogy eddig is –, fél szemét rajta kell tartania a tehetséges téli sportolókon, hátha rátalálnak a következő Rogličra. Annyi bizonyos: a két sportág közötti átjárás egyre szokványosabb lesz.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés