Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Armstrong több mint 500 doppingteszten ment át úgy, hogy nem bukott le – most elárulta, miért

Gecsei Dina

Frissítve 29/12/2023 - 13:48 GMT+1

Lance Armstrong rekordot jelentő hét Tour de France-győzelmet szerzett 1999 és 2005 között, a neve azonban már nem szerepel a legendás háromhetes győzteseinek listáján. Az amerikai exbringás elárulta, hogyan és miért tudott megúszni több mint 500 doppingellenőrzést a profi pályafutása alatt.

Lance Armstrong

Fotó: Getty Images

Lance Armstrong 2013-ban elismerte, hogy az őt ért doppingvádak nem alaptalanok, majd másodjára, ezúttal véglegesen visszavonult a profi sporttól.
Ezúttal arról beszélt az 52 éves amerikai bringás, hogy a profi kerékpáros pályafutása során több mint 500 doppingteszten ment át úgy, hogy senki sem szúrt ki semmit rajta, sőt, azt is elmondta, hogyan sikerült megúsznia a csalást.
Armstrongot korábban a sportág történetének talán legnagyobb versenyzőjeként tartották számon, a kétezres évek elején nem akadt ellenfele, a rekordot jelentő hét Tour de France-győzelem egy történelmi sorozatnak tűnt. Ez idő alatt viszont több arra utaló jel is volt, hogy talán nem volt minden olyan patyolattiszta, mint amilyennek látszott, különösen a sportágban, aminek a neve egy időben a doppingolással forrt össze.
Az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége (USADA) 2012-ben hozta nyilvánosságra, hogy Armstrong korábbi vérmintái alapján kijelenthető, hogy a kerékpáros gyakorlatilag az egész pályafutása során teljesítményfokozó szereket használt. Hosszú időn át alkalmazott, azóta illegálissá nyilvánított szerek-módszerek használatának vádjával így az USADA megfosztotta az 1998 augusztusa óta elért összes eredményétől, megvonta minden Tour de France-os győzelmét is.
2012. október 22-én a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) megerősítette ezt a döntést, így hivatalossá vált, hogy Armstrong nem tekinthető Tour de France-győztesnek. A 2000-es olimpián elért bronzérmét a NOB 2013. január 17-én vette el.
Az USADA szerint Armstrong „a sport valaha látott legkifinomultabb, legprofesszionálisabb és legsikeresebb doppingprogramját" vezette a U.S. Postal Service és a Discovery Channel csapatain belül ez alatt az időszak alatt. Armstrong 2013-ban ismerte el, hogy a vádak igazak, a Tour-győzelmeit pedig nem is kapta vissza.
picture

Lance Armstrong

Fotó: OAsport

Az exbringás azóta számos interjút adott, különböző beszélgetős műsorokban mondta el a véleményét a sportágról, most is mikrofon mögé ült, ahol ezúttal arról beszélt, hogyan sikerült elkerülnie a lebukást gyakorlatilag a teljes, bringán töltött karrierje során, ami szerinte nagyságrendileg 500 olyan doppingtesztet jelenthetett, ahol fel sem merült, hogy bűnös lehetne.
„Mindig azt mondtam, hogy '500-szor teszteltek már, és még soha nem buktam meg egy doppingteszten sem'. Ez nem volt hazugság, ez így ahogy van, igaz. Egyszerűen nem volt mód arra, hogy elkerüljem az ellenőrzéseket. Belepisiltem a pohárba, elemezték a pohárban lévő vizeletet, és átmentem a teszten" – mondta most Armstrong a Bill Maherrel közös Club Random podcastben.
„Az a helyzet, hogy ezen anyagok egy részének – különösen azoknak, amik a leghatékonyabbak – négy óra a biológiai felezései ideje. Bizonyos anyagoknak, mint mondjuk a kannabisznak vagy más anabolikus szereknek, ennél jóval több.
Elszívhatod azt a jointot, aztán elmehetsz a melóba traktort vezetni, de két hét múlva pozitív lesz a teszted, mert jóval több idő kell neki, amíg kiürül a szervezetből” – mondta Armstrong.
„És ezzel a négyórás felezési idővel egyszerű számolni" – mondta, utalva arra, hogy ha olyan idősávban kerül a szervezetbe a szer, amikor nem valószínű a tesztelés, akkor gyakorlatilag lehetetlen lebukni vele.
Armstrongot vérdoppinggal is vádolták, ő pedig el is ismerte – ez illegális anyagok és módszerek használatát is jelentette a gyakorlatban, aminek az volt a célja, hogy fokozza a szervezet azon képességét, hogy oxigént juttasson el az izmokba.
Egy olyan állóképességi sportban, mint amilyen a kerékpározás is, hatalmas előnyt jelent, ha az olyan szerek, mint amilyen az EPO, egy olyan hormonnal segíti a vesét, amivel több vörösvértestet tud termelni. Több vörösvértest, több oxigén az izmoknak, gyorsabb regenerálódás a szakaszok között olyan fokozott terhelés alatt, mint amilyen egy háromhetes verseny – ilyen egyszerű a képlet.
picture

Armstrong Oprah-nak vallott először a doppingolásról

Fotó: Le Mag

Az eritropoetin (más néven hematopoetin vagy hemopoetin, általánosan használt rövidítéssel EPO) egy hormonhatású glikoprotein, amely elősegíti a vörösvértestek képződését.
„Az EPO nem csak a mi sportunkat változtatta meg, hanem az összes állóképességi sportot: ennek négy óra a felezési ideje, tehát borzasztóan gyorsan távozik a szervezetből” – folytatta Armstrong, majd azt is hozzátette, hogy a használata emellett azért is volt egyszerű, mert nem kellett mellette olyan szert is szedni, ami elfedi az EPO használatát.
Az EPO a rakéta üzemanyag
Armstrong úgy véli, hogy az EPO használata körülbelül 10 százalékos teljesítménynövekedést adott neki, és azt állítja, hogy a szer volt az a "rakéta üzemanyag", amely megváltoztatta a kerékpározást és minden más állóképességi sportot.
Azt is hozzátette, hogy szerinte, ha a generációjának „több ezer" versenyzője által szedett drogkoktél káros lett volna az egészségükre, akkor a világ már tudna róla, mert annyi idő telt el azóta.
„Nem akarok senkit sem arra bátorítani, hogy olyasmit tegyen, amit nem muszáj. Az igazság az, hogy volt egy kimutathatatlan drogod, ami rendkívül jótékony hatással volt a teljesítményre és a regenerálódásra.
Mindkettő fontos, de elsősorban a teljesítmény az... Ráadásul – ahogyan azt elhitették velünk, és ezzel nem is tudok vitatkozni –, ha orvosi felügyelet mellett szedjük, biztonságos."
Forrás: Daily Mail
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés