Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Hét óra a havas pokolban: az 1980-as Liège története

Eurosport
Eurosport

Publikálva 26/04/2020 - 10:17 GMT+2

A győztes Bernard Hinault 40 év után emlékszik vissza legendás nap eseményeire.

Fotó: Eurosport

Egy nagy múltú klasszikus máig egyik legemlékezetesebb kiadása a 40 évvel ezelőtt zajló verseny, ahol Bernard Hinault az egész nap tomboló hóvihart legyőzve, 80 kilométeres szóló szökéssel aratott ikonikus győzelmet. A francia klasszis most felidézi, hogyan zajlottak a legendás nap eseményei.

A Liege-Bastogne-Liege-t nem véletlenül nevezik a klasszikusok rangidősének (La Doyenne), az először 1892-ben megrendezett egynaposnak már a 105. kiadását tartanák idén. A verseny az évek során számos örökké emlékezetes pillanatot hozott, azonban talán egy sem olyan legendás, mint a brutális havazásban lezajlott 1980-as kiadás története.
Negyven éve, április 20-án már reggel látszódott, hogy az idő aznap nem kedvez a versenyzésnek. Az egész tavasszal tapasztalható szokatlanul hideg időjárás folytatódott, Liege-ben nulla fok körül volt a hőmérséklet. Több bringásnak már ennyi elég volt, ők indulás helyett inkább már a start előtt feladták és visszamentek a szállodába. 
Az igazi pokol azonban csak a rajt után szabadult el, 10 kilométer után már tomboló hóviharban tekertek, 70 kilométer elteltével pedig az 174 indulóból 110 már nem volt versenyben. A kommentátorok már ekkor az utóbb elhíresült Niege-Bastogne-Niege néven (a francia szójáték jelentése "hó-Bastogne-hó) kezdték emlegetni a versenyt. Maga Hinault így emlékszik vissza a rajt utáni körülményekre:

"A visszalépések egyre csak sokasodtak. Minden az út szélén menedékként szolgált. Egy kávézó, egy buszmegálló...még egy idegen kapubejárója is."

Sokakat az út mellett álló rokonaik vittek vissza Liege-be, míg egy versenyző állítólag egy ismeretlen autósnak könyörgött fuvarért. Akik versenyben maradtak, kénytelenek voltak a kocsik keréknyomaiban tekerni, hiszen a hóréteg máshol túl vastag volt az úton. 
A kegyetlen körülmények féltávig sem akartak enyhülni, Bastogne környékén pedig már Hinault is úgy volt vele, hogy fel kéne adnia a versenyt. A francia klasszist egy rövidke, napos periódus mentette meg:
"Pont a forduló előtt egy rövid időre kiderült a nap. Valószínűleg ez mentett meg! Csak ezért maradtam versenyben, különben kiszálltam volna a frissítőzónánál. Aztán persze alig hogy azt elhagytuk, újra havazni kezdett."
Visszaemlékezések szerint még egy fontos indoka akadt, hogy Hinault nem adta fel a versenyt, ez pedig utolsóként kitartó csapattársa, Maurice Le Guilloux volt. A francia segítő a verseny első felében komoly támogatást nyújtott Hinault-nak, elmondása szerint pedig a legenda büszkeségét is felélesztette, aki "kapitányként utoljára szerette volna elhagyni a süllyedő hajót."
Egyébként az, hogy Le Guilloux versenyben maradt, szintén kisebbfajta csoda, ami nagyban köszönhető a csapatvezető Cyrille Guimard közbelépésének. Amikor a francia versenyző az ordító hideg miatt lefagyó szemével már látni is alig bírt, Guimard a csapatkocsiból kinyúlva odaadta neki drága napszemüvegét, állítólag a következő szavak kíséretében:

"Vigyázz rájuk, legalább ezer frankot érnek!"

Le Guilloux a napszemüvegnek hála megmenekült, Guimard "túlélési tanácsadása" azonban nem ért véget az esettel. Valamivel később a csapatvezető odahajtott Hinault mellé és arra biztatta, vegye le esőkabátját, mondván a verseny rövidesen beindul. Hinault-nak megvolt a véleménye az ötletről, de azért követte főnöke utasításait:
"Guimard amúgy egy taktikai zseni volt, de nem aznap. Azt gondoltam, megőrült, mivel már alapból fáztam. Levettem a kabátot és persze még hidegebb lett. Nem gondolta, hogy előre megyek majd csak azért, hogy felmelegedjek, de pont ez történt."
Hinault az élre állt, tempót váltott, rövidesen leszakított mindenkit és utolérte a négy elöl haladó szökevényt:
"A Côte Levée-n értem utol őket és ki is kerültem. Azon a ponton már tudtam, hogy meg fogom nyerni a versenyt."
Az igazán szép ebben a kijelentésben, hogy a versenyből ekkor még (!) 80 kilométer volt hátra. Hinault a fennmaradó távra egyedül maradt, előnye pedig egyre nőtt. A francia legenda teljesen átszellemülten tekert, próbálva kizárni a körülményeket:

"Nem láttam, nem figyeltem semmit. Csak magamra koncentráltam."

Mire visszaért Liege-be, az előnye a 9 percet is meghaladta, brutális fölénnyel nyerte meg a versenyt a holland Hennie Kuiper előtt. Óriási különbség ez ahhoz, hogy egyetlen körülményre vezessék vissza, Kuiper szerint mégis egy kulcspillanatban rossz helyen lévő motoros tette tönkre az esélyeit:
"A Stockeu emelkedőn le kellett tennem a lábam emiatt. Szinte megőrültem, mert amúgy jó formában voltam aznap. Másképp nem lettem volna második egy ilyen nagy versenyen."
A hatalmas különbségbe persze a holland szerint egy taktikai hiba is belejátszott, hiszen bár a verseny második felére négy csapattársa is maradt (viszonyításképp, összesen (!) 21-en fejezték be a versenyt), nem kezdték üldözni Hinault-t. Elmondása szerint nem hitték, hogy ennyit képes lesz kibírni egyedül a szökésben.
Bárhogy is, Hinault megnyerte a brutális versenyt, de csak utóbb ismerte fel, milyen legendás győzelmet aratott:
"Akkor a pillanat hevében nagyon szenvedtem. Visszatekintve tudom, hogy valami fantasztikusat értem el, de ott, az események sűrűjében nem feltétlenül érted meg egy siker jelentőségét. Csak ahogy az emberek még évek múlva is emlegették, jöttem rá, hogy milyen lenyűgöző győzelem volt az a Liege."
A siker jelentőségét csak később realizálta, a verseny utóhatásai azonban rögtön elkezdték kínozni a francia legendát. A szállodába visszatérve annyira át volt hűlve, hogy forró fürdőt nem is vehetett, csak fokozatosan melegítve a langyos vizet bírta elviselni a fürdést. A ma használt speciális felszerelések hiányában testét alaposan megviselte a kegyetlen idő:
"Akkoriban nem volt olyan technikai ruházatunk mint manapság. A csapat sem adott téli kesztyűt, mert nem volt ilyen. Volt egy esőkabátom, a saját, egyáltalán nem bringázásra tervezett gyapjú kesztyűm és két vagy három pulcsim a kabát alatt, de ennyi."
Különösen a rendes kesztyű hiánya volt fájó, hetekbe telt mire Hinault ujjai újra rendesen működtek az átfagyás után, két ujjhegyét pedig soha többé nem érezte rendesen. Ha a hőmérséklet kint 4-5 fok alá csökken, ma is mindig kesztyűt kell viselnie. 
Azonban ez a maradandó emlékeztető a szenvedéseire sem gátolja meg abban Hinault (aki mellesleg azóta is az utolsó francia győztese a Liege-nek), hogy jó emlékekkel tekintsen vissza pályafutása egyik legnagyobb sikerére:

"Örömmel tekintek vissza, bár elárulhatom, azt a napot egyáltalán nem élveztem. Ha viszont visszagondolok, és eszembe jut minden, amit aznap a győzelemért tettem, azt tudom mondani: ez igen, szép munka volt!"

Forrás: nagyrészt Velonews, Eurosport.com
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés