Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Banda Árpád: Elérhető közelségben az olimpia

Eurosport
Eurosport

Publikálva 29/04/2016 - 16:09 GMT+2

Fiatal íjásztehetségünk ott áll a riói indulás küszöbén.

Fotó: Eurosport

Banda Árpád a magyar íjászsport egyik legnagyobb ígérete, egy szerény, ugyanakkor rendkívül céltudatos srác. Még csak ebben az évben vált felnőttkorú versenyzővé, de olyan ütemben fejlődik, hogy akár az is elképzelhető, hogy az egy hónap múlva megrendezésre kerülő nottinghami Európa-bajnokságon kivívja a riói indulás lehetőségét.
Árpi 21 esztendős, a szegedi Déri Miksa Műszaki Szakközépiskola végzős technikus hallgatója. Hat évesen kezdett el megismerkedni a sportággal édesapja és edzője, Banda Tibor révén. 2010 óta nemzetközi szinten is versenyez és a legfrissebb világranglistán már a 80. helyen áll.
Mindössze 18 éves volt, amikor 2013-ban első komoly nemzetközi sikerét elérte. Az Európai Junior-kupa első fordulójában lett második ráadásul úgy, hogy egy 30 éves magyar csúcsot adott át a múltnak, Nagy Béla 1983-as rekordját döntötte meg.
Árpival a kezdetekről, a felkészülésről és természetesen az olimpiai kvóta megszerzésének lehetőségéről is beszélgettünk.
Honnan jött az íjászat? Egyértelmű volt, hogy íjász leszel, vagy próbáltál más sportágat is?
A bátyám és az édesapám kezdtek el előbb íjászkodni, én meg hozzájuk csapódtam. Vasárnaponként jártak ki edzeni, én mentem velük és megtetszett. Innentől kezdve pedig már egyértelmű volt az út előttem.
Hogy lesz valakiből íjász, mik az első lépések?
A kezdőknek az elején gumiszalag segítségével magyarázzák el az alapokat, mert először így kell elmélyülnie a legfontosabb mozdulatoknak. Majd jönnek a kezdő íjak, először ugyanis ezekkel kell megtanulni és begyakorolni a legalapvetőbb technikai elemeket. Idővel aztán mindenkinek lesznek saját íjai, és később már azokkal jár edzésekre.
Ha már a saját íjaknál tartunk, mennyire drága sport az íjászat?
A kérdés az, hogy mihez képest. Mondjuk a kerékpársporthoz képest olcsó, a futáshoz képest pedig drága. Fontos abból kiindulni, hogy ez egy technikai sport, lépést kell tartani a fejlődéssel, egyre jobb íjak kellenek ahhoz, hogy versenyképes lehess. Hogy konkrét összeget mondjak, egy olimpiai felszerelés közel 1.5 millió Ft nyílvesszőkkel és minden kiegészítővel együtt.
picture

BandaÁrpi

Fotó: Eurosport

Fotó: facebook.com/ijasztehetseg
Egy íjász edzése nyilván nem csak abból áll, hogy lődözi a nyilakat. Hogyan készülsz még fizikálisan? Űzöl-e valamilyen kiegészítő sportágat?
Rendszeresen futok és súlyzós edzéseket is végzek otthon, de az edzéseim jelentős részét maga az íjászat teszi ki. Ennek a sportnak nagyon fontos része a lövéstechnika, ezt az ember tulajdonképpen élete végéig tudja csiszolni, ez pedig rengeteg idő- és energiabefektetést igényel. Létezik többféle technika is, ha újat akarsz elsajátítani, azt mindenképpen télen kell elkezdeni. Először 5 méterről lősz, majd egyre növeled a távolságot, de kell legalább fél év, hogy megszilárduljon az új technika.
Nyilván a mentális rész is rendkívül fontos. Ebből a szempontból hogyan készülsz?
Egyrészt a versenyrutin hihetetlenül fontos, minden egyes alakalommal jön egy újabb ötlet, hogy mit és hogyan lehetne másképp, jobban csinálni. Végzek koncentrációs gyakorlatokat, például egy óra másodpercmutatójára összpontosítok, és közben arra figyelek, hogy hányszor kalandozik el a figyelmem. Ezen kívül használok még ún. egyensúlyozó korongot, amire rá kell állni, és meg kell próbálni stabilnak maradni. A stabilitás egyébként is elengedhetetlen ebben a sportágban, itt kezdődik az egész. A szívritmust is fontos kordában tartani, hisz a magas pulzus nem túl előnyös, ennek érdekében légzéstechnikai gyakorlatokat is végzek.
Teher számodra vagy inkább spannol téged, hogy 36 év után te lehetsz az első magyar férfi íjász, aki ott lehet az olimpián?
Nem foglalkoztat a dolog. Mármint természetesen nagyon szeretnék kijutni Rióba, de nem teszem ezt magamra teherként, mindig csak az adott feladatra koncentrálok.
Milyen érzés volt, amikor 2013-ban megdöntötted a magyar csúcsot?
Fúú, nagyon különleges volt és nem is számítottam rá, mert fogalmam sem volt róla, hogy éppen akkor milyen formában vagyok. Csodálatos érzés volt túljutni az 1300 pontos álomhatáron, ráadásul végül 1328 pontig jutottam, ami teljesen hihetetlen volt számomra.
picture

Banda2

Fotó: Eurosport

Fotó: facebook.com/ijasztehetseg
Hogy érzed, mi az, amiben a legtöbbet tudnál még fejlődni? Hol van a legtöbb tartalék?
A lövéstechnikában a végtelenségig, ott a határ a csillagos ég. Fizikálisan is igyekszem minden tőlem telhetőt megtenni, de nem könnyű azokkal szemben, akik csak ezzel foglalkoznak.
Május végén jön a nottinghami Eb, az utolsó olimpiai kvótaszerzési lehetőség, mit vársz magadtól?
Először lelőjük a rangsorolót, utána egyenes kieséses rendszerben folytatódik majd a verseny. A hírek szerint lesz majd egy külön verseny a riói indulási lehetőségért, bár ez még nem biztos. Ebben természetesen azok, akik már olimpiai résztvevők, nem indulnak, így az európa-bajnoki eredmény némiképp független lesz attól, hogy megszerzem-e a kvótát vagy sem. Egyébként az első kilenc közé nagyon szeretnék bekerülni, és szerintem erre minden esélyem meg is van. Kell hozzá szerencse is, hisz az egyenes kieséses rendszerben ki lehet fogni egy olyan ellenfelet is, akinek éppen akkor ellened minden sikerül, de persze a tudás, a technikai felkészültség a legfontosabb.
Milyen terveid vannak az élet egyéb területein?
Most szereztem meg az Automatikai technikus képesítést a Dériben, a cél az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kara, ugyanis villamosmérnök szeretnék lenni, és majd ebben is elhelyezkedni. De most első az Európa-bajnokság és remélhetőleg utána az olimpia.
Eredményes versenyzést és sok sikert kívánunk. Hajrá! :-)
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés