Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Rózsa Csilla: "Azt hittem, egyedül is megy."

Eurosport
Eurosport

Publikálva 13/04/2016 - 18:03 GMT+2

A legjobb magyar golfozó mesélt tavalyi nehéz pillanatairól és idei terveiről is.

Fotó: Eurosport

Rózsa Csilla egyre jobban hozzászokik az őt kísérő érdeklődéshez és nyilvánossághoz. Magyarország legjobb golfozója, aki 2015-ben a legrangosabb európai sorozat, a Ladies European Tour-on (LET) versenyzett Európa és a világ legjobbjaival, idén az eggyel alacsonyabb sorozatban, a LET Access Touron indul - az sorozat első négy versenyén a riói olimpiai kvóta kiharcolásának érdekében - a gokartozás és a golfozás közepette, két nap alatt a sokadik médium érdeklődésére is válaszolva készséggel állta a sarat, és felelt a mi kérdéseinkre is.
"Tavaly, amikor kiderült, nem sikerült bennmaradnom a LET mezőnyében, az nagyon padlóra vágott, akkor azt hittem, nem kelek fel. A barátaim segítettek, nagy szükségem volt rájuk, mert meggyőztek, hogy minél lejjebb vagyok, annál feljebb tudok kerülni, és annál szebb az odavezető út. Megértették velem, hogy nem a világ vége, ami történt" - mesélte keddi sajtótájékoztatóján Rózsa Csilla, akit golfozó berkekben mindenki csak Csicsinek hív. Hozzátette, pár nap elteltével már nem a kesergésen, hanem az okok keresésén, megtalálásán és megoldásán járt az agya.
"A változtatások egy részét meg is léptük már. Nagyon hirtelen lettem amatőrből profi, és azt hittem, hogy amatőr edzéssel, felkészüléssel is menni fog a játék a profik között. Be kellett látnom, hogy ez nem így van. Nem csak a körülményeken, a stábomon kellett változtatni (ettől az évtől kezdve már sportpszichológus, gyógytornász, masszőr, erőnléti edző és állandó caddy is segíti a legjobb magyar golfos munkáját), hanem a mentalitásomon is. Sokat komolyodtam, másként nézek a dolgokra, mint akár csak egy évvel ezelőtt. Eddig azt hittem, megy egyedül is, de kicsit túlgondoltam a saját képességeimet."
Dubaj és Új-Zéland lett a két kedvencA LET mezőnye - a neve ellenére - minden évben körbeutazza a világot, és a világ legjobb, legszebb golfklubjaiban méri össze tudását. Természetesen Csicsi is talált magának hamar kedvenc pályákat."Dubaj elképesztően gyönyörű volt. Imádom Budapestet, de az az urbanizáció, városkép, ami ott van, egészen lenyűgöző. Teljesen másként szép, mint bármi más, ahol jártam. Ha pedig pályát kell mondani, akkor egyértelműen kiemelkedett az év első versenye, az új-zélandi Clearwater Golf Club. A neve nem véletlenül "Tiszta víz" - amellett, hogy rengeteg vizes akadály tarkítja a pályát, ezek a tavacskák olyan tiszták, hogy mindegyiknek lelátni az aljára. Csodaszép helyszín volt, remélem, oda még ismét eljutok."
Tegyük hozzá, nem sok 18 éves lány mondhatja el magáról, hogy a LET-ben versenyezhet(ett), hiszen amint az Csilla is megerősítette, csak néhány korabeli versenyző volt a touron, a játékosok nagy része középiskola után elmegy valamelyik amerikai egyetemre sportösztöndíjjal, ott játszik még négy évet valamelyik csapatban, és utána, már érett nőként kezdi el a versenyzést a LET-ben, az LPGA-ben, vagy ezek valamelyik előszobájában. Ez persze nem jelenti azt, hogy le kéne becsülni azt a sorozatot, amiben idén elindul
"A LET Access Tour tele van vagy olyan játékosokkal, akik hozzám hasonlóan kiestek a LET-ből és szeretnének visszakerülni, vagy olyanokkal, akik alulról jőve szeretnének feljutni a legjobbak közé. Sőt, mivel a két legnagyobb sorozatnak sincs minden hétvégén versenye, sokszor van olyan, hogy LET-es, LPGA-s versenyzők jelentkeznek a mi versenyeinkre is, mert szeretnének játszani, szóval nem mondhatni, hogy ne lenne erős a mezőny itt is... Szeretnék a 14 versenyből álló sorozat minél több állomásán részt venni, mert nem titkolt célom, hogy a végelszámolásnál ott legyek a legjobb ötben, mert az automatikus kvalifikációt jelentene jövőre a LET-be. Az első verseny, amin elindulok (ASGI Ladies Open, Gams, Svájc, április 28-30. - a szerk.), vízválasztó lesz, mert nagyon jó formában érzem magam, és egy ottani jó szereplés megerősítené azt a hitemet, hogy az elmúlt egy hónapban, Amerikában végzett kőkemény munka megérte. Minél több versenytapasztalatra van szükségem, mert az, hogy edzek, akkor sem elég, ha jól mennek a tréningek. Olyan nincs, hogy ne szerepeljek jól, az olimpiai pontverseny miatt is nagyon kellene egy jó nyitány" - mondja Csilla.
picture

rozsa_csilla

Fotó: Eurosport

A riói olimpiára egyébként nemenként 60 versenyző juthat ki, a számítás igen bonyolult - a rövid lényeg, hogy a világranglista alapján húzzák meg a vonalat, ám mivel egy országból maximum ketten juthatnak ki (kivéve, ha a legjobb 15-ben vannak, mert az ezekről a helyekről egyébként automatikus kvalifikációt szerzők között négyen is lehetnek egy országból), így nem tudni, a világranglistán hol kell végezni a kvalifikációhoz. Jelenleg a ranglista 484. helyén álló chilei Paz Echeverria az utolsó kijutó, Csicsi a 818., de a ranglista hetente változik, és egy jól sikerült versennyel akár 100 helyet is lehet javítani.
A magyar éljátékos elmondta, az olimpiai szereplés lehetősége érezhetően lázba hozott mindenkit, még a világ legjobbjait is.
"Utoljára 1904-ben szerepelt a golf az ötkarikás játékokon, így az a tény, hogy valaki gyakorlatilag az első olimpiai bajnok lehet, mindenki fantáziáját mozgatja. Kicsit ahhoz tudnám hasonlítani, mint amit a teniszezőknek jelent az olimpia: vannak a Grand Slamek és az egyéb nagy versenyek, de ezt csak négy évente tudod megnyerni. Itt nincs az, mint mondjuk Wimbledonban, hogy oké, kikaptam, majd jövőre legyőzlek. Itt van négy nap, ami legközelebb csak négy év múlva lesz ismét. Ahol kevés topjátékos van, ott is sokan szeretnék a hazájukat képviselni Rióban - én is ezek közé tartozom. Ha dobogón tudnék végezni az első négy versenyen, akkor reális esélyem lenne erre."
Mindebben nagy segítségére lehet az idei évtől állandó caddie-je, az amerikai Dan Maringer, akivel most, a kinti edzőtáborozás alkalmával találkozott össze.
"Ő játékost keresett, én caddie-t, így hamar megegyeztünk. Már ide is költözött Magyarországra és segíti a mindennapi felkészülésemet" - mondja róla Csicsi.
picture

rozsa_csilla2

Fotó: Eurosport

Egy jó caddy egyébként azon kívül, hogy viszi a játékos cuccát, igazi csapattárs is: együtt vitatják meg ütés előtt azt, mit kéne csinálni, sok terhet képes levenni a játékos válláról.
"A legnagyobbaknak évek óta ugyanaz a caddie-jük, nem jellemző, hogy váltogatnák őket. Nehéz lenne százalékosítani, mennyit tesz hozzá egy caddie a teljesítményemhez, de azt tavaly, amikor általában helyi caddie-kkel dolgoztam együtt, akik sokszor még angolul sem nagyon tudtak, rájöttem, hogy ez így nem működik. Nagyon nagy nyomás alatt játszunk egy-egy tornán, amit egyedül szinte lehetetlen elviselni. Ha van melletted egy állandó társ, akkor egy rosszabbul sikerült ütés után kicsit lerázhatod magadról a terhet azzal, hogy mondjuk őt kezded el hibáztatni azért, mert például rossz ütőt adott. Ez most ugyan bugyután hangzik, de az, hogy valakire támaszkodhatsz, nagyon sokat tud segíteni. Ugyan közös versenyünk még nem volt Dannel, edzéseken nagyon jól megértjük egymást, bízom abban, hogy megtaláltam az emberem."
A golf, mint már említettük, jellemzően nem a fiatal lányok sportja, ami nem is véletlen, hiszen a rengeteg edzés mellett rengeteg utazással is jár, éppen ezért, amikor azt kérdeztük Csillától, mivel tölti a szabadidejét, nevetve csak annyit kérdezett vissza, hogy "a micsodámat?" Aztán azért hozzáteszi, hogy mivel szerencséje van, és szeret olvasni és filmezni ("minden filmet láttam és minden könyvet olvastam"), így viszonylag jól bírja az utazásokat is. Ráadásul szeret új helyeket megnézni, új embereket megismerni, új ételeket kipróbálni (bár azokat szigorúan csak a versenyek után!), így az, hogy sokat van repülőn, vonaton, buszon, egyelőre inkább édes teher, mintsem probléma.
picture

rozsa_csilla23

Fotó: Eurosport

Azokra a kérdésekre pedig, hogy szokott-e az edzéseken és versenyeken kívüli is golfot nézni, van-e kedvenc férfi játékosa, valamint hogy mi a helyzet az ő, valamint a golf magyarországi elfogadottságával, a következő választ adta.
"Ugyan tévézni nincs sok időm, meg például a Masterst az időeltolódás miatt nem is nagyon tudtam volna figyelemmel követni, mert aludni azért kell valamikor, természetesen szoktam nézni a nagy versenyeket. Szerencsére a hivatalos applikációkon már swingeket is vissza lehet nézni, így nem maradtam le semmiről. Konkrét kedvencem nem nagyon van, nem is szeretek semmiből kiemelni senkit, mert mindenhez és mindenkihez inkább valami köt, sem mint hogy rámondjam, hogy ez vagy az a kedvencem. Éppen ezért nincs kedvenc együttesem vagy filmem sem. De ha a golfjátékosoknál tartunk, azokat szeretem, akik valami miatt különlegesek, valamit nem úgy csinálnak, ahogy az a tankönyvben le van írva. Ilyen példásul Dustin Johnson, aki úgy a világ egyik legjobb játékosa, hogy a swingje a tetején nagyon flat (lapos), amit egy edző azonnal kiszedne a mozgásából (Johnson egy ütését a cikk végén látható videóban megnézhetitek - a szerk.). Ami pedig a golf itthoni helyzetét illeti, ahhoz képest, amikor elkezdtem játszani, nagyot nőtt az elfogadottsága. Ehhez remélem én is hozzájárultam azzal, hogy a nevem többet szerepelt a médiában, mert így rájöttek az emberek nem csak arra, hogy ez a sport létezik, hanem arra is, hogy nem kell tőle félni. Amikor megkérdezik, mit sportolok, már egyre többször kapok a golfra olyan reakciókat, hogy "Tényleg? De jó!". Ezt én jó jelnek veszem" - mondja Csilla mosolyogva, majd, mivel a beszélgetés itt véget ért, már rohan is tovább, hogy ütögessen párat a média képviselőivel - de csak néhány percet, mert utána már a televízióban volt jelenése.
Hát, nagyjából ilyen a legjobb magyar golfozó élete.
A LET Access Series állomásaiÁprilis 28-30.: ASGI Ladies Open, Gams, SvájcMájus 11-13.: RIBEIRA SACRA PATRIMONIO DE LA HUMANIDAD INTERNATIONAL LADIES OPEN, Lugo, SpanyolországMájus 19-21.: PGA HALMSTAD LADIES OPEN BY HAVERDAL, Halmstad, SvédországJúnius 17-19.: BORÅS LADIES OPEN, Borås, SvédországJúlius 14-16.: CITIZENGUARD LETAS TROPHY, Lasne, BelgiumAugusztus 3-5.: NORRPORTEN LADIES OPEN, Kvissleby, SvédországAugusztus 11-13.: DRØBAK LADIES OPEN, Drøbak, NorvégiaAugusztus 18-20.: LADIES NORWEGIAN OPEN, Borgenhaugen, NorvégiaAugusztus 26-28.: LETAS FINLAND LADIES OPEN, Vihti, FinnországSzeptember 15-17.: ELISEFARM LADIES OPEN, Hörby, SvédországSzeptember 22-24.: STRASBOURG LADIES SERIES, Illkirch-Graffenstaden, Strasbourg, FranciaországSzeptember 30-október 2.: AZORES LADIES OPEN, Sao Miguel-sziget, PortugáliaOktóber 6-8.: WPGA INTERNATIONAL CHALLENGE, Stoke By Nayland, Egyesült Királyság
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés