Váncza után Szilvássy is ötödik a birkózó Eb-n - Magyar eredmények szerdáról

Eurosport Magyarország

Frissítve 14/02/2024 - 20:12 GMT+1

Birkózó Eb - A 72 kilogrammban érdekelt Váncza István után a 82 kilogrammban szereplő Szilvássy Erik is elveszítette bronzmérkőzését és az ötödik helyen végzett a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon, melyen így a kötöttfogású magyar válogatott érem nélkül maradt.

Váncza István (Fotó: United World Wrestling)

Fotó: Other Agency

Szilvássy Erik is ötödik

A korábbi U23-as világbajnok csepeli sportoló Vánczához hasonló utat járt be a román fővárosban, kedden ő is rögtön az első mérkőzésén kikapott - az orosz Iszlam Alijevtől -, de szerdán a vigaszágon javíthatott, melyen az örmény Karen Hacsaturjant rendkívül simán legyőzte.
A helyosztón az ukrán Jaroszlav Filcsov várt rá, akivel rendkívül bosszantó meccset vívott. Az első pillanattól aktívabban birkózott, ám az ukrán intése után (1-0) lentről, emelése közben ellenfele dereka alá csúszott a keze, így nem tudott dobni. A folytatásban nem változott a küzdelem képe, az ukrán csak Szilvássy kizárásával törődött, de így is minimális volt a hátránya a félidőben.
A szünet után a 29 éves magyar birkózó mindent megtett, hogy ellenfele ne kapja vissza az intést, ennek ellenére nem tudta elkerülni a leküldést (1-1) és bár az ukrán meg sem próbált akciót csinálni rajta, már ő volt kedvezőbb helyzetben. Szilvássyt Módos Péter szövetségi kapitány hajtotta előre, ő pedig állásból mindent megtett, hogy ismét riválisát figyelmeztessék és leküldjék, ami meg is történt.
A szabályok szerint viszont csak a meccs első két figyelmeztetéséért jár pont, azaz a magyarnak mindenképpen akciót kellett volna csinálnia a győzelemhez. Ez azonban nem jött össze, nem utolsósorban azért, mert emeléséből az ukrán birkózó kimenekült a szőnyegről. A bírók azonban nem így látták, majd a magyar challenge után a zsűri sem (1-2), ezzel pedig Szilvássy esélyei minimálisra csökkentek. Ezután sem adta fel, ám állásból Filcsov továbbra is jól védekezett, ami elég volt a győzelméhez.
Ezzel a magyar kötöttfogású birkózók két ötödik hellyel zárták az Európa-bajnokságot.
(MTI)

Váncza István ötödik lett

A kötöttfogásúak 72 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Váncza István kikapott a bronzmérkőzésen, így az ötödik helyen végzett szerdán a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon.
A 67 kilogrammban 2022-ben Eb-ezüstérmes magyar sportoló nem kezdte jól a kontinensviadalt, kedden első mérkőzésén kikapott, szerdán viszont a vigaszágon folytathatta szereplését, melyen javított és technikai tussal verte Daniel Cataragát.
A moldovai legyőzése után Váncza készülhetett az esti helyosztóra, melyben óriási csatát vívott az orosz Narek Oganyannal. Az összecsapás elején az FTC klasszisa irányított és másfél perc után passzivitásért ellenfelének le kellett hasalnia a szőnyegre (1-0), a parterhelyzetből azonban nem tudott akciót csinálni a magyar. Ezt követően állásból folytatták a felek, s a szakasz hajrájában Oganyan meg tudta lepni Vánczát, akit derékra támadással levitt, így 2-1-es előnnyel mehetett pihenni.
A második menetben a bírók még fél percet sem vártak és visszaintették a magyar kötöttfogású birkózót (1-3), aki kiválóan védekezett lentről. Vánczának ezek után két perce maradt, hogy ledolgozza hátrányát. Ehhez már egy kétpontos akció elég lett volna, de nem tudott elég nagy iramot diktálni és hiába tett meg mindent, nem sikerült megingatnia a nagyon stabilan védekező riválisát, így meg kellett elégednie az ötödik hellyel.
A kötöttfogásúak záróprogramjában még Szilvássy Erik lép szőnyegre, aki a 82 kilogrammosok között küzdhet meg a bronzéremért az ukrán Jaroszlav Filcsokkal.
(MTI)

Nagy Bernadett és Szenttamási Róza is bronzmeccses

A 76 kilogrammos súlycsoportban szereplő Nagy Bernadett és az 55 kilós Szenttamási Róza is a bronzéremért léphet szőnyegre csütörtökön a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon.
A két magyar különböző úton jutott el szerdán a helyosztóig. A 2022-es Eb-n bronzérmes, majd azt követően súlyos sérülést szenvedő Nagy Bernadett szerda délelőtt két imponáló győzelmet aratott, majd a szerda délutáni elődöntős programban - ahogy két éve a budapesti kontinensviadal elődöntőjében is - a törökök legendájával, a kétszeres világ- és hatszoros Európa-bajnok Yasemin Adarral küzdhetett meg a fináléért.
A meccs esélyese egyértelműen Adar volt, különösen úgy, hogy az UTE versenyzője közel két év után léphetett most szőnyegre világversenyen. A találkozó az akkorihoz kísértetiesen hasonlóan alakult, ugyanis taktikus állóharccal kezdődött a küzdelem, majd egy zónaszéli helyzetnél Adar lefogta a magyar birkózó fejét, átforgatta és végül kétvállra fektette, aki csütörtökön bolgár vagy francia ellenféllel csap ssze a harmadik helyért.
Szenttamási Róza délelőtt előbb nagy hátrányból fordítva verte spanyol riválisát, majd a negyeddöntőben tussal kikapott a moldovai Mariana Dragutantól, aki az elődöntőben is könnyed sikert aratott és bejutott az 55 kilósok csütörtöki fináléjába. Ezzel a magyar versenyző vigaszágra került volna, ám mivel a moldovai rögtön a nyolc között kezdett, Szenttamási biztosan a bronzmeccsen lesz érdekelt a lengyel Európa-bajnok Roksana Zasina ellen.
A 2022-ben szintén Eb-harmadik, ám szerdán az első meccsén, az 59 kilósok mezőnyében a nyolc között vereséget szenvedő Dollák Tamarának nem lesz lehetősége a csütörtöki javításra, mivel az őt legyőző, világ- és háromszoros Európa-bajnok moldovai Anasztasia Nichita visszalépett az elődöntőtől, miután Dollák ellen megsérült. A moldovai birkózó a közösségi oldalán osztotta meg, hogy valószínűleg bordatörést szenvedett.
Dollákhoz hasonlóan a nap negyedik magyar női versenyzője, Szabados Noémi (68 kg) is kiesett a versenyből.
A szerdai napon zárulnak a kötöttfogásúak küzdelmei az Eb-n. A 17 órakor rajtoló helyosztós programban Váncza István (72 kg) és Szilvássy Erik (82 kg) bronzéremért lép majd szőnyegre.
(MTI)

Nagy Bernadett elődöntőbe jutott
A 76 kilogrammban szereplő Nagy Bernadett második mérkőzését is magabiztosan megnyerte és bejutott az elődöntőbe, Szenttamási Róza (55 kg) és Dollák Tamara (59 kg) viszont kikapott a negyeddöntőben és már csak a vigaszági folytatásban reménykedhet a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon.
A 2022-es Eb-n bronzérmes, majd azt követően súlyos sérülést szenvedett Nagy Bernadett közel két év után léphetett ismét szőnyegre világversenyen, ám a hosszú kihagyás második mérkőzésén sem látszott rajta. Az UTE sportolója a nyitókörben a görög Ekaterini Pitsziavát technikai tussal győzte le, majd hasonlóan sima meccset vívott a fehérorosz Anasztaszija Zimjankovával is.
Nagy az első pillanattól uralta a mérkőzést és kiléptetésekkel, valamint lábratámadosokból indított levitelekkel folyamatosan növelte előnyét, s a második menet közepén 10-0-ás technikai tussal lezárta a találkozót. Ezek után készülhet a 15.45-kor kezdődő elődöntős programra, melyben a törökök sztárjával, a kétszeres világ- és hatszoros Európa-bajnok Yasemin Adarral csap majd össze.
A másik két negyeddöntős magyar birkózó nem járt sikerrel. Szenttamási Róza a hátrányból megfordított nyolcaddöntője után a moldovai Mariana Dragutan ellen kevesebb mint két percig bírta, amikor riválisa levitte és betusolta.
A 2022-ben szintén Eb-harmadik Dollák Tamara a nyolc között kezdett a kontinenstornán a világ- és háromszoros Európa-bajnok Anasztasia Nichita ellen. A moldovai rivális a papírformának megfelelően gyorsan előnybe került, miután sikeres lábratámadást követően bebillentette a magyart. A folytatásban viszont Dollák javított, két pontot faragott a hátrányából, ráadásul akciójánál Nichita meg is sérült, és ezután végig fájlalta a bordáját. A moldovai nehézségeit azonban ellenfele nem tudta kihasználni, sőt, a második menetben csak ő csinált akciót, így végül 6-2-re nyert.
Szenttamási és Dollák még abban bízhat, hogy a két moldovai birkózó bejut a döntőbe és vigaszágra segíti őket.
(MTI)

Lévai lemaradt a helyosztóról az Eb-n
A kötöttfogásúak 97 kilogrammos kategóriájában szereplő Lévai Tamás elveszítette második vigaszági mérkőzését, így kiesett a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon.
A két súlycsoporttal lejjebb, 82 kg-ban Eb- és vb-harmadik magyar sportoló kedden az első meccsén kikapott az orosz Magomed Murtazalijevtől, aki később fináléba jutott, és vigaszágra segítette legyőzöttjeit. A BHSE versenyzőjének szerdán délelőtt két meccset kellett nyernie az esti bronzmérkőzéshez, és az elsőt a cseh Artur Omarov ellen könnyedén, technikai tussal hozta is, a másodikon azonban esélye sem volt.
Lévai a 97 kilogramm kétszeres világbajnoki ezüstérmesével és 2022-es Európa-bajnokával, a bolgár Kiril Milovval mérkőzött, aki az első menetben leküldette őt, majd kétszer megpörgette (0-5), a második menetben pedig levitte és ismét pörgette, így végül technikai tussal győzött 11-0-ra.
Mindez azt jelenti, hogy a kötöttfogásúak magyar idő szerint 17 órakor kezdődő döntős programjában két magyar lesz érdekelt: Váncza István (72 kg) és Szilvássy Erik (82 kg) egyaránt a bronzéremért lép majd szőnyegre.

Lévai Tamás

Fotó: MTI

Nagy Bernadett és Szenttamási Róza negyeddöntős
A világversenyre két év után visszatért Nagy Bernadett (76 kg), valamint Szenttamási Róza (55 kg) is győzelemmel kezdett, és bejutott a negyeddöntőbe a bukaresti birkózó Európa-bajnokság szerdai versenynapján.
A női versenyek első napjának négy magyar indulója van, közülük Dollák Tamarának (59 kg) csak a negyeddöntőben kell először szőnyegre lépnie, Nagy, Szenttamási és Szabados Noémi viszont egy körrel korában bekapcsolódott a küzdelmekbe.
A legnagyobb érdeklődés talán a 2022-es budapesti Eb-n harmadik Nagy teljesítményét kíséri, mivel két évvel ezelőtti sikere után súlyos térdsérülést szenvedett, és váratlanul hosszú, több műtétet igénylő rehabilitáción esett át. A bemutatkozás szerdán nagyon jól sikerült, Nagy ugyanis könnyedén, szép akciókat bemutatva, technikai tussal verte a görög Ekaterini Pitsziavát.
Szenttamási Rózának azonban nagyon meg kellett küzdenie a győzelemért a spanyol Maria Baez Dilone ellen, aki már 6-0-ra is vezetett ellene, a magyar viszont nagyot küzdve ledolgozta hátrányát, 8-8-nál utolérte riválisát, s végül nagyobb értékű akcióval győzött.
Az már a sorsolásnál látszott, hogy Szabados Noéminek lesz a legnehezebb feladata, mivel a franciák 2021-es Eb-győztese, Koumba Larroque volt az ellenfele. A meccsnek egyértelműen a francia volt az esélyese, és ugyan a magyar 68 kilogrammos birkózó jó teljesítményt nyújtott, végül Larroque 3-0-ra győzött.
(MTI)

Váncza és Szilvássy is bronzéremért mérkőzhet
Mindhárom kedden vigaszágra került magyar kötöttfogású megnyerte első mérkőzését szerdán, ami Váncza István (72 kg) és Szilvássy Erik (82 kg) számára azt jelenti, hogy bronzéremért léphet szőnyegre a bukaresti birkózó Európa-bajnokság harmadik napjának esti programjában, Lévai Tamásnak (97 kg) viszont ehhez még egy sikerre szüksége van.
A kontinenstorna keddi napja kifejezetten rosszul alakult magyar szempontból, öt mérkőzésen csupán egyetlen győzelem született, ugyanakkor Váncza, Szilvássy és Lévai egyaránt az Eb-re kirobbanó formában érkezett riválistól kapott ki, akik a folytatásban is sorra nyerték összecsapásaikat és bejutottak a döntőbe.
Az olimpia műsorán nem szereplő 72 kg-ban az eggyel lejjebb, 67 kilóban 2022-ben Eb-ezüstérmes Vánczára szerda délelőtt a vb-második moldovai Daniel Cataraga várt, aki nagyon kevés ellenállást tudott kifejteni. Az FTC birkózója már az első percben kiléptette riválisát (1-0), akit később passzivitás miatt leküldtek (2-0), s ugyan Váncza nem használta ki a parterhelyzetet, azt követően állásból szinte azonnal levitte ellenfelét (4-0), majd kiemelte és eldobta (8-0), így alig két perc alatt technikai tussal lezárta a meccset.
A szintén nem olimpiai súlynak számító 82 kg-ban érdekelt Szilvássy hasonlóan gyors, forgatókönyvében azonban kissé eltérő mérkőzést vívott az örmény Karen Hacsaturjannal. Az U23-as világbajnok magyar az első 80 másodpercben nem volt meggyőző, így neki kellett lehasalnia a szőnyegre (0-1), ott viszont riválisa nem tudott vele mit kezdeni. Miután felállították a feleket, a magyar másik fokozatba kapcsolt, néhány másodperc után karberántásból mögékerült (2-1), majd addig pörgette ellenfelét, amíg 10-1-es technikai tussal véget nem ért a találkozó.
Lévai Tamás szintén rendkívül könnyed sikert aratott a vigaszág első körében. A BHSE világ- és Európa-bajnoki bronzérmese az első menetben nagyon jól birkózott és állásból leküldette a cseh Artur Omarovot (1-0), majd meg is pörgette (3-0), ráadásul riválisa szabálytalan védekezéséért újabb két ponttal gazdagodott (5-0). A második három perc elején Lévai már energiatakarékosan birkózott, így passzivitás miatt (5-1) parterhelyzetbe küldték, majd miután azt kivédekezte, állásból levitel után egy pörgetést is bemutatott (9-1), így ő is technikai tussal nyert. Lévainak ugyanakkor a bronzmeccshez még egy összecsapást meg kell nyernie délelőtt.
A 17 órakor kezdődő döntős programban Váncza az orosz Narek Oganyannal, Szilvássy pedig az ukrán Jaroszlav Filcskovval küzd meg a bronzéremért.
Szerdán a női birkózók is megkezdik szereplésüket Bukarestben, a magyar csapatból Szenttamási Róza (55 kg), Dollák Tamara (59 kg), Szabados Noémi (68 kg) és Nagy Bernadett (76 kg) lép szőnyegre.