Megvan az első magyar érem a bukaresti birkózó Eb-n

Frissítve 15/02/2024 - 21:09 GMT+1

Birkózó Eb - Ebben a cikkben az összes magyar eredményt megtaláljátok a 2024-es bukaresti birkózó Európa-bajnokság csütörtöki versenynapjáról!

Nagy Bernadett bronzérmes az Eb-n (Fotó: United World Wrestling)

Fotó: Other Agency

Nagy Bernadett bronzérmes

A 76 kilogrammban szereplő Nagy Bernadett bronzérmet nyert csütörtökön a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon.
Az UTE klasszisa szinte berobbant a női 76 kilósok mezőnyébe, amikor a 2022-es budapesti Eb-n bronzérmet nyert. A folytatás azonban egészen a mostani kontinenstornáig váratott magára, mivel a magyar fővárosban súlyos térdsérülést szenvedett, és a teljes gyógyulása másfél évet vett igénybe. Ilyen előzmények után a bukaresti kontinensviadal volt Nagy második felnőtt világversenye, melyen nem látszott meg rajta a hosszú kihagyás. A szerdai előcsatározások során két imponáló győzelmet aratott, s ugyan az elődöntőben - ahogy két éve Budapesten, úgy most is - a törökök sztárja, a kétszeres világbajnok Yasemin Adar legyőzte, a csütörtöki helyosztóra jó eséllyel készülhetett a francia Pauline Lecarpentier ellen.
A mérkőzésen nem sokáig "finomkodtak" egymással a felek, gyorsan akciókkal próbálkoztak, de amíg a francia indításait Nagy rendre kiválóan védte, addig Lecarpentier nem tudta blokkolni a magyar sportoló akcióit. Nagy előbb kapaszkodásból indított lábra támadást, amivel két pontért levitte (2-0) riválisát, majd nem sokkal később ismét mögé tudott kerülni (4-0). A komoly hátrányban a francia egy biztató támadást indított, és már úgy tűnt, Nagy mögé tud kerülni, aki azonban parádés visszatámadással kibújt alóla, és ő került felülre (6-0).
A szünetre így megnyugtató előnnyel vonulhatott Nagy Bernadett, aki a második menetben elsősorban a jó védekezésre figyelt, a szakasz közepén aztán egy újabb sikeres támadást indított, és 8-0-ra ellépett. A francia birkózó ezek után sem adta fel, folyamatosan kezdeményezett, s ugyan egyszer még mögé tudott kerülni (8-2), majd kiléptetéssel újabb ponttal közelebb került, több ideje azonban már nem maradt, Nagy Bernadett pedig 8-3-as sikerrel szerezte meg karrierje második Európa-bajnoki bronzérmét.
"Igazából úgy jöttem ki erre az Eb-re, hogy kettőnél több meccset birkózzak, mivel meccshiányos vagyok a sérüléseim miatt, de hála Istennek sikerült négyet is szereznem. Meccsről meccsre egyre jobban éreztem magam, de nem tudok olyan boldog lenni, mint a budapesti Eb-n, mert nem ez az érem volt a prioritás. Az az álmom, hogy kijussak az olimpiára" - mondta az MTI-nek Nagy Bernadett.
Martin Gábor válogatott edző tanítványa a magyar küldöttség első dobogós helyét szerezte meg a román fővárosban.
(MTI)

Szenttamási Róza ötödik

Szenttamási Róza csütörtökön nagy csatában 7-3-ra kikapott a bronzmérkőzésen, így az ötödik helyen zárt a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon.
A 20 éves magyar tehetség remekül mutatkozott be szerdán élete első kontinensbajnokságán, melyen 6-0-ás hátrányból fordított spanyol riválisa ellen. A negyeddöntőben aztán tussal kikapott a moldovai Mariana Dragutantól, aki az elődöntőben is könnyed sikert aratott, és bejutott az 55 kilósok csütörtöki fináléjába. Ezzel a magyar versenyző vigaszágra került volna, ám mivel a moldovai rögtön a nyolc között kezdett, Szenttamási egyenesen a bronzmérkőzésre került, melyen az Európa-bajnok, világbajnoki bronzérmes lengyel Roksana Zasina volt az ellenfele.
A helyosztó első menetének elején mindkét birkózó próbálta felmérni az erőviszonyokat, majd a 35 éves lengyel fejlefogásból kitolta Szenttamásit a küzdőtérről (1-0), és folyamatosan kizárta a magyar versenyző jobb karját. A bírók a csepeli birkózót látták passzívabbnak, ezért elindították a félperces aktivitási időt, melyben nem tudott akciót végrehajtani (2-0), Zasina ráadásul közben ismét kitolta a körből, ezzel 3-0-ra lépett el a szünetre.
A második menetben nagyrészt állóküzdelem zajlott a szőnyegen, de a bírók ezúttal Zasinát látták passzívabbnak, a junior Eb-bronzérmes magyarnak pedig szintén fejlefogásból sikerült kitolnia a lengyelt, majd a fél perc lejártával újabb ponttal gazdagodott (3-2), így teljesen nyílttá vált az addig simának tűnő mérkőzés.
Az utolsó húsz másodpercben Szenttamásit mindössze egy pont választotta el a bronzéremtől, így mindent egy lapra feltéve támadott, és el is érte Zasina bal lábát, aki azonban megkontrázta Szenttamási akcióját, és négy pontért átemelte a magyart. Bár Szenttamási még a lengyel mögé tudott kerülni, ezért már csak egy pontot kapott, így 7-3-as vereséget szenvedett, és az ötödik helyen zárta a bukaresti Eb-t.
(MTI)

Orsós Sztálvira tussal kikapott az elődöntőben

Az 53 kilogrammban szereplő Orsós Sztálvira villámgyorsan elveszítette elődöntőjét, így pénteken a bronzéremért léphet szőnyegre a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon.
A tavaly január óta magyar színekben versenyző Orsós remekül mutatkozott be a válogatottban, mivel a 2023-as Eb-n ezüstéremmel zárt. Egy éve a fináléban a svéd Emma Malmgrentől kapott ki, ahogy a szeptemberi világbajnokságon is a skandináv birkózó győzte le, a román fővárosban pedig a négy között újra találkoztak.
A 30 éves, orosz származású sportoló csütörtök délelőtt két magabiztos győzelmet aratott, a nyolcaddöntőben hátrányból fordított az ukrán Lilija Malancsukkal szemben, a nyolc között pedig a francia Tatiana Debient egy szép csípődobással múlta felül.
A Malmgren elleni meccsen kiélezett csatára lehetett számítani, ám a nagy küzdelem elmaradt, fél percet követően ugyanis az összekapaszkodásból a svéd nagy erővel a hátára dobta, majd tusba szorította ellenfelét, így mindössze 47 másodperc alatt győzött.
Az orosz színekben két Eb-címet nyert Orsós péntek este a bronzmérkőzésen javíthat török vagy román rivális ellen.
(MTI)

Orsós Sztálvirának egy villanás elég volt az elődöntőhöz

Az 53 kilogrammban szereplő Orsós Sztálvira a negyeddöntőben is győzött, ezzel bejutott a csütörtök késő délutáni elődöntőbe a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon, melyen az 57 kilósok között érdekelt Bognár Erika kiesett.
A tavaly január óta magyar színekben versenyző, a 2023-as kontinensviadalon ezüstérmes Orsós a nyolcaddöntőben hátrányból fordított és nyert az ukrán Lilija Malancsukkal szemben, a nyolc között pedig a francia Tatiana Debien várt rá, akivel küzdelmes mérkőzést vívott.
A kétszer három perc során mindössze két másodpercre zökkent ki a mérkőzés a meddő állóharcból, abban a két másodpercben viszont az orosz színekben két Eb-címet begyűjtő Orsós villant, ami győzelmet ért a számára. Az eseménytelen első menetben csupán a francia passzivitása és akcióképtelensége miatt járó egy pont született, majd a másodikban egy perc után a harmincéves magyar került kényszerhelyzetbe, miután a mérkőzésvezető passzivitásért figyelmeztette. Orsósnak harminc másodperce volt pontot csinálni, ő pedig ezt meg is tette egy villámgyors csípődobással, amiért négy pontot kapott, ezzel eldöntötte a mérkőzést.
(MTI)

Orsós Sztálvira negyeddöntős, Bognár Erika kikapott

Magyar szempontból felemásan indult a csütörtöki versenynap a bukaresti birkózó Európa-bajnokságon, melyen az 53 kilogrammos súlycsoportban szereplő Orsós Sztálvira győzelemmel mutatkozott be és bejutott a negyeddöntőbe, az 57 kilóban érdekelt Bognár Erika ugyanakkor elveszítette nyolcaddöntőjét.
Az Eb negyedik napjának délelőttjén két, a tavalyi kontinensviadalon egyformán ezüstérmes magyar volt érdekelt a román fővárosban, közülük elsőként az egy éve 55 kilóban második Bognár lépett szőnyegre az azeri Zhala Aliyeva ellen.
A mérkőzés ugyanolyan forgatókönyv szerint zajlott: Bognár, aki olimpiai súlycsoportra váltott, időről időre beugrott lábra, de akcióit nem tudta továbbvinni, Aliyeva pedig rendre blokkolta őt és erőből mögé került, vagy billentett. A 23 éves magyar birkózó a második lenti szituációnál visszabillentésből szerzett két pontot, de többre nem volt képes és végül simán, 9-2-re kikapott, így már csak a vigaszági folytatásban bízhat.
A tavaly január óta magyar színekben versenyző Orsós Sztálvira esélyesként lépett szőnyegre a nyolcaddöntőben, a meccse azonban ijesztően kezdődött az ukrán Lilija Malancsukkal szemben, mivel riválisa szinte azonnal lábra támadt, levitte őt és megpörgette (0-4). Az akció láthatóan meglepte az orosz származású, magyar felmenőkkel rendelkező Orsóst, aki a folytatásra összeszedte magát, nagyon koncentráltan, határozottan birkózott és szép akciókkal gyorsan ledolgozta hátrányát, sőt, még két perc sem telt el, amikor egy levitel, pörgetés kombinációval 6-5-re fordított.
A második menetet már végig uralta a harmincéves magyar, riválisának nem engedett akciót végrehajtani. Egy indítását követően pedig Malancsukot szabálytalan fogásért meg is intették (7-5), aztán a büntetéssel járó parterhelyzetet egy pörgetéssel kihasználta Orsós Sztálvira, így végül 9-5-ös győzelmet aratott.