Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Szájába vette a puska csövét, amiből hatalmas balhé lett - videó

Lantos András

Publikálva 16/01/2023 - 06:31 GMT+1

A biatlonosoknak és a sportlövőknek, de valószínűleg a legtöbb hétköznapi nézőnek is a hideg futkosott a hátán attól, amit múlt vasárnap a pokljukai biatlon-világkupa forduló vegyesváltó-versenyén láttak. A belga Thierry Langer a fegyveres sportok legalapvetőbb szabályát szegte meg, amikor a lőtéren megpróbálta helyrehozni a puskáját, ami valószínűleg egy korábbi bukásban sérült meg.

Thierry Langer hátborzongató jelenete a pokljukai lőtéren

A kapanyél is elsülhet!
Még az ujjadat se fogd rá senkire a lőtéren!
Felhívások, amelyeket szinte mindenki hallott már, aki valaha járt lőtéren. A lőfegyverrel zajló sportok első és legősibb szabálya, hogy a fegyvert soha nem irányítjuk emberre.
De ha lehet, még a kapanyelet sem, mert ahogy a sportlövők mondják, még az is elsülhet.
Ilyen mértékű óvatosságra van szükség ahhoz, hogy biztonságos keretek között lehessen biatlon vagy sportlövő versenyeket rendezni. Sosem szabad elfelejteni, az élet kioltására nagyon könnyen alkalmas sporteszközzel zajlik a foglalkozás.
Ezt szem előtt tartva érthető, mennyire borzalmas látvány nyújtott, amikor Thierry Langer többször a szájába vette a puskája csövét a lőtéren, hogy kifújjon belőle valamit.
A dolog előzménye, hogy a belga biatlonos számára már a kezdés is rettenetes volt a szlovéniai versenyen. Az elején rálépett valamire, és elesett, később pedig kiderült, a bukásban a fegyvere is megsérült. Valószínűleg az összezavarodottság és a kétségbeesés miatt feledkezett meg ennyire magáról.
„Ne, ne, ne! Mi a fenét csinál?” – ezek voltak a norvég Johannes Dale első szavai, amikor norvég NRK megmutatta neki a felvételeket.
picture

Thierry Langer hátborzongató jelenete a pokljukai lőtéren

„Rettenetes nézni, hogy a feje felé fordítja a csövet. Ez a legrosszabb dolog, amit tehetsz, biatlonosnak ilyet sosem szabadna. Borzalmas látvány. A biatlonosok szabálykönyvének első pontja, hogy tisztelettel bánj a fegyverrel.”
Az esetet után a Nemzetközi Biatlonszövetség rendkívüli ülést hívott össze, de a belgák végül nem kaptak büntetést, bár azt a versenyigazható is elismerte, nagyon rosszul nézett ki az eset.
Az elmarasztalás valószínűleg azért maradt el, mert Langer azért nem feledkezett meg teljesen magáról.
„Ez tényleg olyan volt, amit senki ne próbáljon ki otthon. Valójában biztonságban voltam, mert előtte kivettem a tárat a fegyverből, de elismerem, nagyon veszélyes üzenetet közvetíthetett.”
Mert ha a kapanyél és az ujj is elsülhet, akkor a töltetlen fegyver még inkább.
Pont ezért a norvég sajtóban elég nagy felhördülést okozott, hogy Langer és a belgák megúszták.
picture

Az kéz mindig a puskacsövön - első a biztonság.

Fotó: AFP

„Nincs megfelelő kultúrája az IBU-ban annak, hogy a fegyverbiztonságot szabályozzák. A lőtéren lévő felügyelők nem szokták fegyelmezni azokat a sportolókat, akik veszélyesen bánnak a fegyverükkel. Amit most látunk, az ennek a következménye” – állítja Harri Luchsinger, az NRK szakértője.
„Ez egy egyre növekvő probléma. Egyre több biatlonos csinál ilyeneket, ami nem játék. És ez azok felelőssége, akik nem járnak el ellenük, és hagyják, hogy ilyenek megtörténjenek. Pedig ez életveszélyes” – tette hozzá Ola Lunde, korábbi biatlonos, ma már TV-szakértő.
Az IBU szabályai szerint minden pillanatban a sportoló felelőssége biztosítani, hogy se magát, se mást ne veszélyeztessen. Ebbe az is beletartozik, hogy a lőtéren a fegyvert úgy vegye le a hátáról, és úgy tegye vissza, hogy a puska csöve soha ne álljon olyan irányba, ahol emberek állnak.
Ez az oka annak, hogy a biatlonosok a puska csövét fogják meg először, amikor leveszik vagy felteszik a fegyvert, ám a nagy sietségben többen elfeledkeznek erről.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés