Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Akár már a világbajnokságon élesben láthatjuk a biatlon-legenda által forradalminak tartott újítást

Nánási Antal

Frissítve 31/01/2024 - 10:05 GMT+1

Még az sem jelenthető ki teljes magabiztossággal, hogy a biatlon világkupa mezőnye kiheverte volna a fluor tartalmú waxok teljes kivezetését, és ezzel együtt sikerült volna teljes mértékben rátalálni az ideális beállításokra, mégis lehet, hogy máris itt az újabb fejlemény. Igaz, ezúttal nem egy központi szabályozásról van szó, hanem két gyártó forradalminak tűnő találmányáról.

Johannes Thingnes Boe

Fotó: AFP

Egy évtizedes fejlesztés eredményei mutatkoztak meg az Európa-bajnokság norvég sikereiben.
Január 24-28 között rendezték meg az idei biatlon Európa-bajnokságot, amelynek ezúttal a szlovákiai Brezno adott otthont. A klasszikus leosztás szerint a világkupa-mezőny legnagyobb éves eseményének a világbajnokság számít, míg az Európa-bajnokságon az IBU Kupa legjobbjai versengenek az érmekért.
Ha rápillantunk a szlovákiai versenyek eredményére, túlságosan sok meglepetés nem ér bennünket. A nyolc versenyszámból hatot norvég versenyző nyert meg, a fennmaradó két futamon pedig ezüstérmes lett az aktuális norvég biatlonos. A merítés tehát továbbra is elképesztően bő északon, a csapat tagjai joggal pályáznak érmekre a február 7-én kezdődő világbajnokságon.
A breznói napok egyik legjobban várt eseménye a női 7.5 km-es sprintverseny volt, 39 évesen ugyanis, hazai havon, egyetlen esemény erejéig itt tért vissza a mezőnybe a sportág korábbi nagyágyúja, Anastasia Kuzmina. A veterán sportoló, némileg talán önmagát is meglepve, 59. helyen végzett, így megváltotta a jegyét az üldözőversenyre is, amelyet rajtpozíciójához képest húsz hellyel előrébb fejezett be. Kuzmina egyszeri visszatérése már hónapok óta nyílt titok volt, amivel azonban a norvégok csak az Európa-bajnokságot követően hozakodtak elő, már merőben újdonságnak számított.


A norvég TV2 honlapján megjelent írás szerint ugyanis a férfi egyéni indításos futam során Vebjøern Sørum és Johan-Olav Botn egy eddig éles körülmények között nem használt kötési módszert alkalmazva versenyzett. A versenyt az Eb előtt Antholzban tömegrajtos világkupa futamon harmadik helyet szerző Sørum nyerte, több mint egy perccel megelőzve honfitársát, akit természetesen egy újabb norvég, Martin Uldal követett, a győztes idejétől közel két perccel elmaradva. Ha csak a futóidőket nézzük, az látszik, hogy Botn több mint egy perccel jobb időt futott, mint Sørum, ami már önmagában komoly különbségnek számít, mögöttük azonban jelentős lemaradással következtek csak a többiek.
A norvégok pedig esküsznek rá, hogy ez a futó teljesítmény annak az újításnak köszönhető, amit a két versenyző élesben tesztelt Szlovákiában.
A változtatás a sícipő becsatolási pontját érinti. A manapság követett gyakorlat szerint a biatlonosok a cipőjük elejét csatolják be, és így a lábujjaik magasságában kapcsolódnak a síléchez. A Sørumék által tesztelt módszer szerint azonban ez a bekötési pont némileg feljebb, nagyjából talpközépig kerül, ez pedig a fejlesztők szerint a nyomást a versenyző lába helyett a lécekre, és a hóba vezeti, ezáltal pedig jobb futóteljesítményt tesz lehetővé.
picture

Sørum az Antholzi dobogón

Fotó: AFP

Hogy a dologban mennyi lehetőség rejlik, azt legjobban talán a téma avatott szakemberének, Ole Einar Bjørndalennek a szavai szemléltetik:
“Nagyjából tíz éve dolgoznak már a gyártók egy új kötési módszer megalkotásán, és bár sokszor oldalra került a téma, most úgy tűnik végre megszületett az első variáció, ami ráadásul jól is működött élesben. Biztos vagyok benne, hogy ha a srácok hozzászoknak az új módszerhez, még tovább tudják javítani a futóidejüket.”
A megoldást két gyártó, a kötéseket előállító Rattefella, valamint a léceket készítő Madshus mérnökei ötlötték ki, emiatt pedig egyelőre egy igencsak szűk kör élhet ezzel a lehetőséggel, ha akar. A világkupa-mezőnyben a norvégok részéről az Európa-bajnokságon brillírozó duón kívül még Sturla Holm Laegreid és Endre Strømsheim használja ezt a gyártó kombinációt, a német csapatból pedig Benedikt Doll és Roman Rees.
Nekik tehát adott esetben arra is megvan a lehetőségük, hogy már a Nove Mestói világbajnokságon is így kössék be a lécüket, és ha Csehországban is működik a matek, akkor ne csodálkozzunk rajta, ha ezek a versenyzők rendre jól teljesítenek majd az egyéni futamok során.
picture

Benedikt Doll váltja Roman Reest a Oberhofi világkupa-hétvége váltóversenyén

Fotó: AFP

Bjørndalen szerint egyébként az érintettek már javában tesztelik is az új kötéseket, az ötvenedik születésnapját a napokban ünneplő norvég legenda pedig azt is tudni véli, hogy a németek nagyon elégedettek az edzésen produkált számokkal.
A hírek szerint Sturla Holm Laegreid már Antholzban is edzett ezzel a módszerrel, a szakvezetés azonban a világkupában még túl kockázatosnak érezte a technológia bevetését. Könnyen elképzelhető azonban, hogy a kedvező Európa-bajnoki tapasztalatok eloszlatták Sigfried Mazet kétségeit.
Laikusként talán azt hihetnénk, mit sem számít, hogy a lábfej végén vagy annak közepén csatolunk be a sílécbe. Hogy az új technika pontosan mennyit is érhet, annak érzékeltetésére ismét Bjørndalent hívjuk segítségül:
“Több erőt lehet így a futásba vinni, miközben növelhető a stabilitás. Biztos vagyok benne, hogy ha a norvégok alaposan kielemzik Botn és Sørum versenyét, akkor nem fognak hezitálni, hogy használják-e ezt a módszert.”
A 2024-es biatlon világbajnokságot február 7-18 között rendezik Nove Mestóban. Az esemény valamennyi futamát szokás szerint élőben közvetítjük az Eurosporton.
Forrás: tv2-no
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés