Újabb sztárok dőltek ki a pénteken rajtoló atlétika világbajnokság mezőnyéből

Eurosport Magyarország

Publikálva 11/07/2022 - 22:01 GMT+2

A tokiói olimpia női maratonfutó-bajnoka, a kenyai Peres Jepchirchir, illetve a női kalapácsvetés címvédője, az amerikai DeAnna Price sem indul a pénteken kezdődő eugene-i szabadtéri atlétikai világbajnokságon.

Peres Jepchirchir

Jepchirchir a 42,195 kilométeres klasszikus táv első számú esélyesének számított, ám ügynöke hétfőn jelezte, hogy csípősérülés miatt nem lesz ott a mezőnyben. Az amerikaiak kalapácsvetője DeAnna Price pedig a napokban koronavírusos személlyel került kapcsolatba és óvatosságból jobbnak látta, ha nem vesz részt a viadalon.
Price a 2019-es dohai vb-n meglepetésre nyert aranyat, a tavalyi tokiói játékokon a nyolcadik helyen végzett és idén sem remekelt eddig. Júniusban a válogatónak számító amerikai bajnokságon a negyedik helyen végzett, amivel normál esetben lemaradt volna a világbajnokságról, ám címvédőként szabadkártyája volt a versenyre, amivel most nem tud élni.
A burundi Francine Niyonsaba hétfő este a közösségi oldalán bejelentette, hogy ő sem indul a vb-n, mert bár az egy hónapja bekövetkezett fáradásos lábtöréséből már majdnem teljesen felépült, de sok edzést ki kellett hagynia.
Niyonsaba korábban olimpiai és világbajnoki ezüstérmes volt 800 méteren, de később eltiltották. A nemzetközi szövetség (WA) 2018-ban döntött úgy, hogy a tisztességes verseny biztosítása érdekében a magas természetes tesztoszteronszinttel rendelkező nőknek gyógyszereket kell szedniük, és csak a megengedett érték alá csökkentett szintnél állhatnak rajthoz a nők középtávú versenyein, vagyis 400, 800 és 1500 méteren. A dél-afrikai Caster Semenyához hasonlóan Niyonsaba sem volt hajlandó semmilyen gyógyszert bevenni, ezért 5000 méteren próbálkozik, mert ezen a távon nem kötelező a tesztoszteron-csökkentés.
A burundi atléta szeptemberben megnyerte az 5000 métert a Gyémánt Liga döntőjében, legyőzve a kétszeres világbajnok kenyai Hellen Obirit.