Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Csak erős idegzetűeknek: hajmeresztő módszerrel készül az új maratoni világcsúcstartó

Kálmán Laci

Frissítve 26/10/2023 - 07:15 GMT+2

Kelvin Kiptum elképesztő futással döntötte meg Eliud Kipchoge világcsúcsát az október 8-án rendezett Chicago Marathonon. Mivel egy mindössze 23 éves atlétáról van szó, biztosra vehetjük, hogy ez még inkább csak a kezdete egy nagy pályafutásnak, semmint a tetőpontja. Vagy mégsem? Edzője nemrég arról mesélt, hogy komoly veszélyeket rejt magában, ahogy tanítványa edz, de ő sem tudja visszafogni.

Történelmi világcsúcsot futott az egy éve még ismeretlen kenyai futó

Előre szólunk, még olvasni is durva lesz, úgyhogy az írás hátralévő részét csak erős idegzetűeknek ajánljuk.
„Fut, eszik és alszik, majd kezdi elölről” – így foglalta össze röviden az újdonsült maratoni világcsúcstartó Kelvin Kiptum felkészülését az edzője, Gervais Hakizimana.
A kenyai 2:00:35-re javította minden idők legjobb maratoni idejét két héttel ezelőtt Chicagóban, 34 másodpercet faragva a korábbi csúcstartó Eliud Kipchoge idejéből.
Természetesen az edzés, a táplálkozás és a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás valamennyi maratonfutó felkészülésének legfontosabb sarokkövei. Kiptum azonban olyan szinten megszállott, hogy még az edzője is aggódik, hogy tanítványa esetleg túl sokat vállal.
„Kelvin rettenetesen erős. Minden edzést hajszálpontosan végrehajt. A legjobb éveiben van, ugyanakkor néha attól félek, nehogy megsérüljön” – mondta Hakizimana.
picture

Kelvin Kiptum

Fotó: Getty Images

De vajon mi a titok, ami Kiptumot élete harmadik maratoniján máris világcsúcsig vitte?
Kiptum sokáig egyedül készült, nemrég kért csak segítséget a ruandai származású mesterétől. Ő maga is futó volt, és kisfiú kora óta ismeri a tanítványát.
„Gyerekkora óta ismerem, annak idején, még 2009 környékén a farmjuk közelében edzettem. Általában odajött, és futott ő is velem egy darabon.”
„Aztán legközelebb 2015-ben találkoztunk, amikor én a sérüléseim miatt már a visszavonulást fontolgattam. Tanácsot kért tőlem, hogy ő hogyan eddzen, én pedig küldtem neki edzésterveket Franciaországból, ahol én más atlétákkal készültem.”
2023 elején lett a kapcsolatukból hivatalosan is edző-tanítvány viszony, olyannyira, hogy Chicagóban Hakizimana is ott volt, hogy üdvözölje Kiptumot a célban.
Amikor arra kerül a sor, hogy összevessük őt más futókkal, nem nagyon érdemes mással, mint minden idők legnagyobb maratonfutójával, Eliud Kipchogével.
„Kipchoge 180 és 220 kilométer között fut hetente, Kiptum sokkal inkább 250 és 280 között. Néha több mint 300-at. Ez egy elképesztő kaland a számára.”
„A London Marathonra való felkészülés során három olyan hét is volt, amikor többet futott, mint 300 km. Ez elképesztő mennyiség, rengeteget dolgozik tehát az állóképességén. Amikor edz, akkor rendkívül erős és fegyelmezett.”
picture

Kelvin Kiptum

Fotó: Getty Images

Lássuk, hogy néz ki az edzésmunka napokra bontva, Hakizimana elbeszélése alapján.
Hétfőn, szerdán és pénteken 40 km környékén fut naponta, két részletben. A délelőtti futása 25-28 km, a délutáni 12.
A keddeket a pályán tölti. Itt nyomja le azokat a rettegett fartlek-edzéseket. Azzal nagyjából minden maratonfutó egyetért, hogy ezek a futások kulcsfontosságúak a teljesítmény szempontjából.
Változó, hogy szombatonként pályán vagy utcán fut-e. És most jön az igazán kemény része a történetnek. Csütörtökön és vasárnap ugyanis egyben lenyomja a 40 km-eket, tehát majdnem egy teljes maratoni távot, és ami igazán durva, hogy közel abban a tempóban teszi, ahogy versenyen futná.
Ha most valaki újra végigböngészi Kiptum hetét, még valamire felfigyelhet: nincs pihenőnapja.
„Nincs beiktatott pihenőnap a heti programjában. Akkor pihen, amikor fáradtnak érzi magát. Ha eltelik egy hónap úgy, hogy sem kimerültség, sem fájdalom jeleit nem mutatja, folytatjuk tovább a munkát.”
Hogy ez a módszer nem épp megszokott? Valóban. És hogy ennek ellenére működik-e? Az eredmények magukért beszélnek.
Sokféle módszer létezik, jól ismert például Kipchoge 80/20-as felosztása, ami leegyszerűsítve arról szól, hogy a futásainak a 80 százaléka könnyű, laza, a 20 százaléka pedig kemény.
picture

Történelmi világcsúcsot futott az egy éve még ismeretlen Kelvin Kiptum

Fotó: AFP

Azt, ahogy Kiptum készül, sokan ellenzik. Köztük még maga az edzője is.
Azzal a tempóval, ahogy ő fut, a sérülést kockáztatja. Javasoltam neki, hogy vegyen vissza, de ő hallani sem akar erről, egyfolytában csak a világcsúcsról beszél. Mondtam neki, hogy öt éven belül annyi a pályafutásának, úgyhogy muszáj lassítania, ha hosszú karriert szeretne.
Persze nem csak az irdatlan edzéstempó és az elképesztő kilométermennyiség az, amivel szembemegy a maratonfutás hagyományaival. Az sem épp hétköznapi dolog, hogy nem a pályáról váltott az utcai futásra, hanem rögtön a hosszabb távokkal kezdte. Az is szokatlan, hogy sokáig egyedül készült, összehasonlítva Kipchogével, aki edzővel dolgozik, csapatban fut, és magát a versenyt is csapatsportnak tekinti.
A nagy előd egyébként számított rá, hogy Kiptum hamarosan megdönti a rekordját. A saját céljait illetően a párizsi olimpiát emelte ki, ahonnan szeretne éremmel hazatérni.
„Nem lepődtem meg egyáltalán” mondta Kipchoge. „Boldogan figyeltem, ahogy megdönti a világcsúcsom. Szívesen nézem, ahogy megdőlnek a rekordjaim, mert én voltam az, akik utat mutattam az utánam jövőknek.”
„Azzal is inspirálni akarom őket, hogy zsinórban a harmadik olimpiámon is érmet nyerek jövőre Párizsban. Arról szól a dolog, hogy történelmet írjak, hogy ösztönözzem a mostani fiatalokat.”
Mindig is hittem benne, hogy a sport szépsége abban rejlik, hogy megdöntik a rekordokat. Minden a versengésről szól, bennem is ott van továbbra is a vágy, hogy gyorsan fussak.
picture

Eliud Kipchoge

Fotó: Getty Images

Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés