Micsoda nap: kiesett a női világelső is!

Frissítve 22/01/2017 - 18:50 GMT+1

Andy Murray után Angelique Kerber sem élte meg a második hetet az Ausztrál Openen.

Germany's Angelique Kerber reacts after a point against Coco Vandeweghe

Fogalmam sincs, vajon épp mit csinálhatott Mona Barthel 1998 januárjában. Mivel hét éves volt, gyanítom egy Bad Segeberg-i általános iskola padjait koptatta, délutánonként pedig edzésre járt. Esetleg a szülei megengedték, hogy teniszt nézzen a tévében, ha már olyan kis ügyes a pályán.
Ha tényleg így volt, akkor akár láthatta Venus Williamst is, amint első Ausztrál Open főtábláján egyből negyeddöntőig jut.
Azóta eltelt csaknem húsz év, és 2017 januárjában a már érett felnőtt, 26 éves Mona Barthel élete első Ausztrál Open negyeddöntőjéért játszott. A 36 éves Venus Williamsszel.

Venus Williams of the US celebrates her victory against Germany's Mona Barthel during their women's singles fourth round match on day seven of the Australian Open tennis tournament in Melbourne on January 22, 2017.

Ezt az egész összefoglalót csak azért indítottam ilyen messziről, hogy szélesebb perspektívát adjak Venus Williams pályafutásának és jelentőségének. Mert szenzációsan összeszedett tenisszel, fiatalokat meghazudtoló erőnléttel győzte le ma hajnalban Mona Barthelt és kilencedszer jutott negyeddöntőbe Melbourne-ben.
A sérülés miatti kihagyás után csak 181. helyen álló német teniszező a selejtezőből jutott a főtáblára, vasárnap hajnalban pedig már hetedik meccsét játszotta bő egy héten belül. Ehhez képest remekül helytállt, a második szettben pedig kifejezetten hozzájárult ahhoz, hogy a közönség helyenként döbbenetesen magas színvonalú mérkőzést lásson. A második szett végén viszont Venus olyan sebességgel kezdett teniszezni, mintha csak a 2000-es évek elejét írnánk, így 6:3 7:5-ös győzelme után újra negyeddöntőre készülhet. Két évtized és 73 (!) Grand Slam-főtábla után.
A nyolc között az élete első melbourne-i negyeddöntőjére készülő Anastasia Pavlyuchenkova lesz az ellenfele. Babos Tímea páros partnerére remélhetőleg zsúfolt második hét elé néz, és csak remélni tudjuk, hogy az egyesben elért siker(ek?) a páros játékra is jó hatással lesznek. Erőnlétileg nem kell aggódnunk az orosz hölgyért, hiszen játszi könnyedséggel nyert a mérkőzés jelentős részét az öltözőben töltő Svetlana Kuznetsovával szemben. Az öltöző persze itt képletesen értendő, és inkább a Jelena Jankovic elleni háromszettes maratonnal magyarázható. Pavlyuchenkovának alig több, mint egy óra kellett a győzelemhez, a hétfői páros meccs pedig remélhetőleg remek felkészülésként szolgál majd a Venus elleni összecsapáshoz.
Azt viszont látni kell, hogy Pavlyuchenkova remek formában van, bátran, felszabadultan, görcs nélkül teniszezik, ez pedig párosban is hasznos lehet. Csak úgy biztatásképpen: az elmúlt években több olyan női teniszező is akadt, aki egyesben és párosban is sokáig jutott ugyanazon a Grand Slam-tornán. (Sara Errani – 2012 Roland Garros, Lucie Safarova – 2015 Roland Garros, meg Serena Williams többször is.)