Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Gőg és Magőg fia vagyok én

Eurosport
Eurosport

Publikálva 24/11/2015 - 09:52 GMT+1

A hétvégi vízilabda Magyar Kupa-negyeddöntők sem csak a csapatokról szóltak.

Fotó: Eurosport

Mottó: "Gőg helyett új alázat. Ami ősrégi is, mint Egyszerűség és Tisztaság. A létezés velünk született Méltósága, Sértetlenül."(Ottlik Géza)
"Úgy érzem, az OSC-ben és a Honvédban is megvolt az alázat. Én nagyon szeretnék kérni mindenkit, próbálja magáévá tenni a két csapat által kitűzött dolgokat."
Vad Lajos, a RacioNet-Honvéd vezetőedzője nyilatkozta ezt szombaton a Magyar Kupa-negyeddöntő első felvonása, a Honvéd-OSC mérkőzés után. Teljes joggal. A követhetetlen bíráskodás miatt még azt is megjegyezte a partin a játékvezetőknek címezve, hogy "a csapatok legyenek a főszereplők". De volt még más is. 11 másodperc volt hátra a találkozóból, a Honvéd a győzelemért támadhatott. Vad Lajos szokása szerint bal lábbal akarta passzolni a labdát a partról saját kapusához, György Dávidhoz, de a laszti nem jutott el a címzetthez, hanem a kapu mögé esett. Lecsúszott. Lajosnak volt már egy sárga lapja reklamálásért, Marjay Zsolt játékvezető viszont ezért a tettéért piros lapot mutatott fel a mesternek. A Honvéd sokat megélt edzője majd minden meccsen előadja ezt a mozdulatsort évek óta, a szándékosság most sem róható fel neki, hiszen saját csapata támadhatott a győzelemért. A bíró valószínűleg sportszerűtlennek vélte őt, és úgy gondolhatta, a szakember szándékosan rúgta ki a labdát a játéktérről.
picture

Fotó: Eurosport

Szinte hétről hétre láthatjuk, hogy fakad ki a sokat megélt, háromszoros olimpiai bajnok dr. Kiss Gergely, akinél gyakran elszakad a cérna, látva a sporttársak teljesítményét. Felesége, a korábbi pólós Valkai Anna a Honvéd-OSC párharc vasárnapi visszavágója után ezt posztolta a Facebookon a privát oldalán:
"A mai játékvezetés egy kabaré...Kellene valami normális rendszer, mert ez agyonvágja a vízilabdát... Katasztrófa..."
Ugyanő, az ismerősei kommentjeire válaszolva vetett fel egy továbbgondolásra érdemes ötletet a játékvezetők értékelését és javadalmazását illetően: "Mi lenne, ha max. 9 pont lenne. Adjon 3-3-3 pontot az ellenőr és a két edző/csapat. Akkor legalább valamennyire reális lenne a pontozás. 7 pont alatt nem veheti fel a tiszteletdíját és nem vezethet két fordulóban... Majd összekapná magát mind..."  Az ellenőrök rengetegszer felpontozzák az értékelendő játékvezetőket - a szombati Honvéd-OSC bírái például 10/9 pontot kaptak - ez kiküszöbölhetné ezt a problémát. Az anyagiakkal kapcsolatban találkoztunk olyan elképzeléssel, amely alapján teljesítmény-arányosan díjazhatnák a bírókat. Ha például 20.000 Ft a maximális összeg, a pontozástól függően kapnák meg ennek az x százalékát. A Honvéd-OSC-n 10/9-et kaptak a sporik, így az elmélet szerint a 20.000 forintnak megkapnák a 90%-át. Ez talán még ösztönzőbben hatna, hogy jobban fújjanak. Bár a módszer a jelenlegi rendszer szerint akkor sem lenne teljesen reális, hiszen erre a meccsre sem érdemeltek 10/9-et, de kiindulási alapnak nem lenne olyan vacak. Esetleg az állandó bírópárosok is életképesek lehetnének, ahogy évek óta látjuk a kézilabdában. Mielőtt elfelejtjük, a hétvégén ismét szemtanúi voltunk, ahogy az egyik játékvezetőt a meccs kezdete előtt néhány perccel fizették ki a zsűriasztalnál, az egyik rutinos kollégával össze is néztünk ezt látva.
A vasárnapi OSC-Honvéd derbin 27 kiállítás volt, Kiss Gergőt és Simon Rolandot cserével küldték ki. Kiss Gergő ezután a vlv-n adott sokat sejtető nyilatkozatot:
"Önkritikusnak kell lennünk, akkor is, ha nem csak mi voltunk azok, akik gyengébben teljesítettünk, de ez benne van a játékban, hétről-hétre tapasztalom. Nagyon nehéz ezzel élni, de nem is akarok ezzel foglalkozni."
A Kaposvár-Szeged MK-negyeddöntőn is 27 kiállítást ítéltek összesen, négyperces és cserés büntetés is akadt szegedi oldalon. A Szolnok-Debrecen találkozón kilenc (9!) büntetőt fújtak be a bírók. Mindezt 24 órán belül. Akármennyire nem akar az ember ezzel foglalkozni, sok meccs után ide lyukadunk ki, akár játékosokkal, edzőkkel, kollégákkal vagy szurkolókkal beszélgetünk. És ami a legnagyobb baj, senki sem lát megoldást a problémára. A közérthetőség jegyében a sportág reformerei - elsősorban Gergely István - régóta hangoztatják, hogy be kellene mikrofonozni a játékvezetőket az amerikai futballban látható módszer alapján. Ez már egy lépés lenne afelé, hogy mindenki értesüljön arról, értse, mi miért történik a vízben egy-egy hangsúlyosabb ítélet, kiállítás kapcsán. Sokszor tapasztalhatjuk, amikor a bírók ellentétes ítéletet hoznak, megállítják a mérkőzést, elsétálnak az 50 méteres uszoda végéig és ott beszélgetni kezdenek, és ez eltarthat több percig, tévés mérkőzésen is. 2015-ben itt tartunk, pedig 2014 februárjában a magyar-amerikai válogatott meccsen kipróbálták a Komjádiban ezt a mikrofonos módszert, majd a bajnokságban is, a tévés meccseken össze volt kötve a két bíró és az ellenőr. Nem tudjuk, idén miért nem alkalmazták még ezt a technikát.
picture

Fotó: Eurosport

Fecseg a felszín, hallgat a mély
Abszurd, hogy gyakorlatilag nincs olyan fórum (a hivatalos eljáráson, például feljelentésen kívül), ahol az érintettek elmondhatnák véleményüket a bíráskodásról, az illetők tevékenységét így nehéz megkérdőjelezni. Négy évvel ezelőtt és két hete is írtunk már erről a problémáról.A nyilvános bírálatot tiltó szabály miatt (bár ezt az idei versenyszabályzatban nem találtuk, de úgy tudjuk, aktualizálják majd a fegyelmi szabályzatot) az érintettek csak körülírják a kritikákat, utalnak rájuk, de ezeket nem fejtik ki konkrétan, tartva a büntetéstől, eltiltástól. Miközben akikről szó van, azok meccseket, pontokat, adott esetben továbbjutást dönthetnek el kétes ítéleteikkel.
Az utóbbi hetekben két kivételt is tapasztaltunk. A november 9-i Szentes-Kaposvár meccs után a vendégek játékosedzője, a 38 évesen is remekül védő Szécsi Zoltán belemondta a kamerába a következő mondatot“Mivel nem nyilatkozhatom azt, hogy Németh András elcsalta ezt a mérkőzést, és azt se nyilatkozhatom, hogy már a Tatabánya-mérkőzésünket is megpróbálta elcsalni, ezért nem szeretnék ezzel a meccsel többet foglalkozni.”  A november 14-i Debrecen-Vasas csata után pedig a DVSE vezetőedzője, a kétszeres olimpiai bajnok Varga Tamásnyilatkozta ezt a DVSE-Vasas meccs (9-9) után:
"Minket nem Vasasnak hívnak. Mi csak egy kis debreceni, vidéki klub vagyunk. Az utolsó percben volt egy olyan ítélet, amire aztán mindent lehet fújni. Most mit mondjak erre? Saját olimpiai bajnok csapattársam idejön és ítél egy ilyet a csapatom ellen." 
Varga Tamás az M4 Sportnak is részletesen beszélt erről, ez a mondat onnan van: "Molnár Tamás úgy gondolta, hogy ez kiállítás volt. Ezzel bennünket nagyon kellemetlen helyzetbe hozott."
A hétvégi MK-negyeddöntő után az egyik párharcban szereplő játékossal váltottunk üzenetet, aki a "nagyon komoly bajok vannak" mondattal kezdte levelét, majd folytatta az aznapi meccsen tapasztaltak leírásával, aminek a játékvezetők ténykedése volt a lényege. Sokadszorra jegyezzük meg a rendkívül szubjektív játékvezetéssel kapcsolatban, hogy gyakran az az érzésünk, a bírók egy része szereptévesztésben van, főszereplő akar lenni. És ami visszatérő elem, hogy - tisztelet a kivételnek - az alázat teljes hiánya jellemzi ilyenkor őket (lásd az etikai kódexet) . A fentebb említett 2011-es cikkünkben Kiszelly Gábor, a Játékvezetői Bizottság korábbi elnöke,  az aktív korában külföldön legtöbbet foglalkoztatott magyar játékvezető, aki karrierje során például a pekingi olimpia női döntőjét és a 2009-es Euroliga- finálét dirigálta, így nyilatkozott: "Egy jó bíró nem ingadozik, akkor is megítéli a szabálytalanságokat, amikor külön nem hívják fel rá a figyelmét. Rengeteg az összevissza fújás, ugyanazokat a hibákat követik el a játékvezetők, amelyekre amúgy előzetesen felhívják a figyelmüket.Itthon is partnernek kellene lenni egy bizonyos határig a játékosokkal, hagyni kellene nekik is a véleménynyilvánítást, ehelyett már az első, nem is mindig rossz szónál kiállítják őket. Sok bíró hajlamos arra is, hogy ha gyengébben játszik egy csapat, akkor megadja neki a lehetőséget, „felhozza” az együttest, adja a játékosok alá a lovat, azon az alapon, hogy meg kell adni az esélyt a felzárkózásra. Ha viszont nem sikerül, azt mondják, hogy „Nesze, ti nem lőttétek be!”. Ahogy annak is megvan a veszélye, ha sikerült, mert akkor meg nem a jobb nyeri a meccset. Nagy baj az is, hogy nincs egyénisége sok játékvezetőnek."
Ahogy akkor írtuk, dr. Molnár Tamásnak éppenséggel az is van a három olimpiai aranyérme és a szekérnyi egyéb címe mellett. Reméljük, JB-elnökként neki sikerül javítani a helyzeten.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés