Úszó-vb: három csodaszép magyar döntő, Hosszú és Szabó is továbbjutott – nyilatkozatok

Nagy Benjámin

Frissítve 18/06/2022 - 15:12 GMT+2

Elrajtolt a Duna Arénában a 2022-es úszó-világbajnokság. Rögtön a nyitónapon nyolc magyar versenyző is érdekelt volt az egyéni számokban, akik közül négyen tovább is jutottak – Holló Balázs egészen szenzációs teljesítménnyel. Rajtuk kívül a női és a férfi 4x100-as gyorsváltó is döntőbe jutott, szombat este akár az első magyar érem is összejöhet.

Férfi 4x100-as gyorsváltó

A budapesti úszó-vb szombat délelőtti programjának összefoglalója.

A női 200 méter vegyessel kezdődött a világbajnokság, ahol rögtön a második futamban volt egy magyar, méghozzá Hosszú Katinka személyében. A világcsúcstartóról tudni lehet, hogy messze nincs olyan formában, mint volt öt vagy három éve, zsinórban négy vb-arany után idén így reálisan a döntőbe jutás, esetleg egy szenzációszámba menő dobogós hely a cél. Az első lépés reggeli úszáshoz képest nem alakult rosszul, futamharmadikként, az olimpiai címvédő Yui Ohashi előtt végzett, 2:11,77-es ideje összesítésben a 11. helyhez elég (a legjobbal, 2:09,41-gyel a negyedik futamból kiemelkedő amerikai, Alex Walsh zárt). Ott lesz az esti középdöntőben a 100 pillangóról visszalépő Sebestyén Dalma is (2:13,13, 15. hely).

Hosszú Katinka

Fotó: MTI

Férfi 50 méter pillangón Szabó Szebasztián az utolsó, nyolcadik futamban indult és simán jutott tovább, 23,11-es ideje a 8. legjobb – pontosan tudja, hogy nem itt kellett kiúsznia magát, ráadásul a 4x100-as gyorsváltóban is fontos szerepe volt délelőtt. A négy 22-vel kezdődő időt repesztő úszóval (Dylan Carter – 22,87, Caeleb Dressel és Thomas Ceccon – 22,88, Michael Andrew – 22,89) azért nehéz lesz felvenni a versenyt, a döntőhöz valószínűleg 22-es idő kell.
400 méter vegyesen Holló Balázs fantasztikus egyéni csúccsal nemcsak saját magát, hanem az egész magyar úszósportot meglepte: remek pillangó- és gyorsrésztávval, az áprilisi ob-n úszott legjobbján két és fél másodpercet javítva 4:10,87-et ment, aminél jobbat a történelemben eddig csak két magyar, Cseh László és Verrasztó Dávid tudott. Ez pedig élete első vb-jén az 5. helyen ér neki döntőt, ennél mindössze Léon Marchand, Carson Foster, Chase Kalisz és Daiya Seto tudott jobbat.Kós Hubert 4:15,44-gyel, a legjobbjától elmaradva 12. lett, de számára a 200 vegyes lesz a fő versenyszám.
Ott lesz a szombat esti döntőben a női 4x100-as, valamint a férfi 4x100-as gyorsváltó is: a Pádár Nikolett, Senánszky Petra, Molnár Dóra, Gyurinovics Fanni összeállítású négyes nagyon szép úszással, 3:39,04-gyel a 8. idővel jutott tovább, míg Szabó Szebasztián, Milák Kristóf, Bohus Richárd és Milák Kristóf 3:12,38-cal a 3. helyen döntős. Öt éve a 4x100-as férfi gyorsváltó bronzérmes lett, és most is bőven benne van, hogy valami hasonló érkezhet…

Holló Balázs

Női 400 méter gyorson két magyar is rajtolt, mindketten az utolsó futamban. A tendencia ugyanaz volt, mint a tokiói olimpián, az Európán kívüli versenyzők uralták már az előfutamokat is, Késely Ajnának pedig második legjobb európaiként nem ért döntőt a 4:09,09-es idő és a 12. hely – az idei legjobbja, a debreceni ob-n úszott 4:07,74 sem lett volna elég a fináléhoz. Fábián Bettinának ez volt élete első világbajnoki szereplése, 4:14,06-tal 22. lett.
Férfi 100 méter mellen Takács Tamás idei legjobbjával, 1:01,86-tal 28.-ként végzett, itt az 59,1-en belül teljesítő Arno Kamminga, Nic Fink, Michael Andrew és Nicoló Martinenghi csatájára lehet számítani a középdöntőben és majd a döntőben is.
Férfi 400 gyorson nagyon kemény döntő várható, főleg úgy, hogy az előző vb 2. és 4. helyezettje, Mack Horton és Danas Rapšys már az előfutamban elvérzett: Felix Auböck 3:44-en belül úszott, de Elijah Winnington, Guilherme Costa és Lukas Martens sincs messze tőle. Női 100 pillangón Torri Huske féltávnál világcsúcsrészidőn belül fordult, a végét így könnyen vehette, egyedüliként ment 57 másodpercen belül.
Az esti program 18 órakor kezdődik. Holló Balázs döntőjét 19:25-kor, a férfi 4x100-at 19:36-kor, a női 4x100-at 19:47-kor kell figyelni.
Értékelések:
Hosszú Katinka: „Ezt a világbajnokságot lépésről lépésre veszem, úgyhogy örülök, hogy este még egyszer úszhatok majd.”
Sebestyén Dalma: „Nem így terveztem, jobbra számítottam az edzések és a bemelegítés alapján is. Erre a vegyesre tettem fel mindent, hiszen 100 pillangón nem indultam. Meglátjuk, mi lesz este.”
Szabó Szebasztián: „Elsőre egész jó ez. 23 másodperc körül akartam úszni és a középdöntőbe kerülni, össze is jött.”
Késely Ajna: „Nehéz időszak van a hátam mögött. Sokan nem tudják, hogy ez egy gyógyulási időszak, ami persze nem mentség. Az tart a vízben, az motivál, hogy bár mindig lineárisan fejlődtem, nem baj, ha stagnáló szakaszban vagyok, hiszen minden nagy úszó életében volt és van ilyen. Ez tovább motivál engem, remélem, a váltóban tudok segíteni a lányoknak.”
Fábián Bettina: „Már a második száz is eléggé fájt és csípett. Bennem van, hogy én 10 kilométerre készültem a junior Eb-re. Próbáltunk gyorsítani az elmúlt két hétben, de nem ez az én főversenyem. A felnőtt vb tapasztalatszerzés és világraszóló élmény nekem, olyan legendákkal úszhattam egy futamban, mint Katie Ledecky, aki az egyik példaképem. Az időt nem kommentálnám, rosszul esett, de tanulok belőle.”
Takács Tamás: „Lelkes voltam, kíváncsi voltam, milyen magyar közönség előtt úszni. Jó volt, élveztem az úszást. Az idővel nem vagyok teljesen elégedett, de reggeli úszásnak elment.”
Holló Balázs: „Úgy jöttem ide, hogy egyéni csúcs közelében kéne úszni a döntőhöz, 4:14 közepe környékén. Ahhoz képest ez jobb lett „kicsivel”. Nem tudom, mi lesz a döntőben, remélem, nem úgy fogok úszni, mint Abu Dhabiban, a rövidpályás vb-n, próbálok ugyanilyen mentalitással menni. Az 55,8-as pillangó jó fél másodperccel erősebb lett, mint az ob-n, a hát kicsit gyenge volt, a mell is. Reggelre ez így jó.”
A női 4x100-as gyorsváltó:
Molnár Dóra: „Jó volt, fájdalmas is egyben, de örülök, hogy becsúsztunk a döntőbe.”
Pádár Nikolett: „Benne volt, hogy bekerülünk a döntőbe. Három csapatot kellett megvernünk, megpróbáltam minden tőlem telhetőt, reggeli időnek ez nagyon jó, délután még jobb lesz. Nagyon örülök.”
Gyurinovics Fanni: „Nem gondoltam volna, hogy kora reggel 53-as idővel kell kezdenem, csípett a vége nagyon, bízom benne, hogy délután a döntőben még jobb lesz.”
Senánszky Petra: „Nagyon fájt a vége, ennél jobbat szerettem volna úszni, de örülök, hogy a lányok nagyon nagy időket mennek ilyen fiatalon. Örülök, hogy itt lehetek, megpróbálok délután még jobb lenni.”
A férfi 4x100-as gyorsváltó:
Szabó Szebasztián: „A vége kicsit csípett, de jó volt, ezt akartuk. Az olimpián is délután mentünk jobbat, remélem, most is így lesz.”
Milák Kristóf: „Nagyon elégedett vagyok, könnyedén esett, az amerikai hullámán utaztam. Remélem, délután még jobban sikerül, addig kisakkozzuk, hogy jöhet ki a legjobb időeredmény.”
Bohus Richárd: „Be kellett jutni a döntőbe, addig nem mertünk álmodni. Bármi lehet ebből, ha megtelik a lelátó, nagyon jó lesz.”
Németh Nándor: „Itt már rámegyünk az éremre, nincs mese. Ha hazai közönség előtt még egy olyan csodát csinálnánk, mint 2017-ben, nagyon boldogok lennénk.”