Megdőlt Hosszú Katinka egyik legrégebbi magyar csúcsa

Nagy Benjámin

Frissítve 21/05/2023 - 21:20 GMT+2

Egyre jobb formába kerülnek a magyar úszók a közelgő nyári világbajnokságot megelőzően. Az országos bajnokságot követően egy hónappal többen a Mare Nostrum állomásait választották a felkészüléshez, így jó néhány válogatott versenyző ott volt Canet-en-Roussillonban, Barcelonában, és a hétvégén Monacóban is.

Fotó: MTI

Közülük az egyik legkomolyabb teljesítményt Senánszky Petra nyújtotta.
A 29 éves debreceni versenyző az utóbbi években egyre inkább az úszásra koncentrál – miközben továbbra is a világ egyik legjobb uszonyosúszójának számít –, így 50 méter gyorson már a világelithez közelít. A tavalyi, budapesti világbajnokságon nem sokkal maradt le a döntőről, 11. lett, az idei országos bajnokságot pedig fölényesen, az egyéni csúcsától picivel rosszabb idővel, 24,97 másodperccel nyerte.
Erre tudott rápakolni bő másfél tizedet szombat délután Monacóban: az olimpiai és világbajnokokat is felsorakoztató mezőnyben úgy lett negyedik a negyeddöntőben (a Mare Nostrum speciális lebonyolítása miatt negyeddöntős futamot is rendeznek), hogy mindössze a világcsúcstartó Sarah Sjöström, a négyszeres olimpiai bajnok Cate Campbell, valamint a háromszoros világbajnok Michelle Coleman előzte meg őt.
Ami azonban a helyezésnél is fontosabb: az a bizonyos bő másfél tized 24,81-es óriási egyéni csúcsot, egyben országos csúcsot is jelent.
Az eddigi magyar rekorder ebben a számban az a Hosszú Katinka volt, aki bő kilenc éve, 2014. április 21-én Sao Paulóban úszott 24,89-et. Senánszky ezzel Hosszú második legrégebbi országos csúcsát adta át a múltnak ötvenes medencében – az első helyen továbbra is a 2009-es római világbajnokság 200 pillangója áll (2:04,27). Senánszky a vasárnapi elődöntőben megközelítette a 24,81-et, végül 24,87-tel zárta a versenyt. Az olimpiai A-szinthez, a 24,70-hez egyébként még bő egytizednyi javulás kellene.
Rajta kívül több magyar is remekül úszott a vasárnapi programban. Kovács Benedek és Szabó Szebasztián arany-, Sebestyén Dalma ezüstérmes lett: Kovács 200 méter háton 1:58,45-tel győzött, Szabó 50 méter gyorson az amerikai Michael Andrewt verte a döntőben erős, 21,72-es idővel, míg a 200 vegyes döntőjében ötödikként célba érő Sebestyén 200 pillangón lett második holtversenyben (2:10,29). Ugyanebben a számban Jakabos Zsuzsanna 2:11,08-cal negyedik lett. 100 méter gyorson Pádár Nikolett döntőzött, 56,31-gyel végül nyolcadik lett.
Szombaton Jakabos 400 vegyesen simán nyert (4:42,62), Sebestyén harmadik lett 100 pillangón (59,52), míg Márton Richárd 200 pillangón negyedikként (1:56,56), Molnár Dóra 200 háton hatodikként (2:14,92), Pádár 200 gyorson nyolcadikként (2:00,74), Mészáros Dániel 100 gyorson pedig tizennegyedikként (50,67) zárt.