Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Döbbenetes hiba miatt nem kapott olimpiai kvótát a magyar tornász

Nagy Benjámin

Frissítve 10/10/2023 - 15:50 GMT+2

Felfoghatatlan szintű tévedést vétett a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) a világbajnoksági szombati női ugrás döntője előtt, aminek egy magyar versenyző a „jutalmazottja”, egy az elszenvedője lett.

Székely Zója

Fotó: AFP

Véget ért Antwerpenben a torna-világbajnokság, amin összesen négy olimpiai kvótát szerzett a magyar csapat.
Bár sem a női, sem a férfi csapatnak nem jött össze a nagy álom, azaz a kvalifikáció, Czifra Bettina Lili és Mészáros Krisztofer az egyéni összetett eredménye alapján név szerinti indulási jogot harcolt ki a jövő nyári játékokra, a női csapat a 15. helyével egy nem névre szóló kvótát kapott, míg női ugrásban a 8. helyen végző Bácskay Csenge készülhet Párizsra.
Utóbbi kapcsán viszont korántsem felhőtlen az öröm. Bácskay a selejtezőben a 11. helyen zárt, és mivel három amerikai végzett előtte, egy nemzetből pedig csak ketten juthatnak a fináléba, így második számú tartalékként várt arra, hogy mégis versenyezhessen a nyolcas döntőben. Meg is történt a két visszalépés: előbb az amerikai Joscelyn Roberson, majd a brit Jessica Gadirova jelezte, hogy nem folytatja.
Roberson visszalépésével értelemszerűen a selejtezőben 9. helyen végző kanadai Elisabeth Black lépett elő döntőssé, Gadirova döntése után viszont meglepetésre Bácskay kapta meg a helyet, nem pedig a selejtezőben 10. amerikai Leanne Wong, holott második legjobb amerikaiként Wongot illette volna meg a döntős szereplés, mivel Roberson visszalépésével csak egy honfitárs maradt a nyolcas mezőnyben.
Természetesen az amerikai szövetség óvott, és végül a FIG úgy döntött, Wong is versenyezhessen, illetve az a Bácskay is, aki egy órával a döntő kezdete előtt, a csapatbuszon kapta az információt, hogy indulhat. Jól teljesített, a 8. helyen végzett, és egyértelmű volt, hogy a döntős szereplés olimpiát érhet – így is történt, a FIG vasárnapi bejelentése alapján Bácskay névre szóló kvótát kapott.
picture

Bácskay Csenge

Fotó: AFP

Csakhogy ezzel a FIG épp egy másik magyar, Székely Zója elől vette el a párizsi indulás lehetőségét. Székely ugyanis felemás korláton 15. lett a selejtezőben, amivel az összesített, kvótával még nem rendelkező versenyzők rangsorában az első helyet foglalta el. Azonban mivel a női csapat nem jutott döntőbe, ezáltal Magyarország maximum három egyéni kvótát kaphatott – és a nem névre szóló kvóta, Czifra, valamint Bácskay által kapott is –, így Székely egyelőre nem készülhet az olimpiára.
Fontos kitétel, hogy mi lett volna akkor, ha Bácskay nem jut döntőbe. A FIG ilyen helyzetekben holtversenyes eljárást alkalmaz az adott ország esetén, hogy eldöntse, kié legyen az utolsó kvóta. Ha két sportoló közül egyikük sem jut be a döntőbe (ami eredetileg Bácskaynál és Székelynél így történt), akkor az kapja meg a helyet, aki az adott szeren induló versenyzők számához képest a jobb helyezést érte el. Ez alapján a „holtversenyt” Székely nyerte volna, mivel felemás korláton többen indultak, mint ugrásban, és ehhez viszonyítva jobb helyezést ért el, mint Bácskay. A holtversenyes módszer csak akkor él, ha egyik sportoló sem döntős, Bácskay viszont az lett, emiatt megszerezte a kvótát.
Bácskayt óriási ünneplés fogadta egyetemi csapatánál, az amerikai Nebraska Women’s Gymnél
Persze ott van a lehetőség arra, hogy a magyar szövetség úgy döntsön, Székelyé lesz a nem névre szóló kvóta (Altorjai Sándor főtitkár megerősítette, hogy vagy ő, vagy a sérüléssel bajlódó Kovács Zsófia fog indulni, erről ide kattintva lehet olvasni), ugyanakkor petíció is indult Székely párizsi részvételéért. Ezt megosztotta többek között a már sokat emlegetett, ugrásban végül döntőző Wong is.
A petíció úgy fogalmaz,
„a FIG hibája, hogy a szabályok és eljárások által a megengedettnél több sportolót juttatott az ugrás döntőjébe, így megváltoztatta az olimpiai kvalifikációs eljárásokat.
Ez a sajnálatos helyzet azt eredményezte, hogy Zója elvesztette, amit jogosan kiérdemelt. A FIG hibája nem kerülhet egy sportolónak az olimpián való jogos helyébe – egy olyan álomba, amelynek eléréséért évekig fáradhatatlanul dolgozott. Fontos, hogy fenntartsuk a sportban a méltányosságot és az igazságosságot.
Felszólítjuk a FIG-et és a döntéshozatali folyamatban részt vevő valamennyi érintett szervezetet, hogy haladéktalanul orvosolják a hibát, és adjanak olimpiai kvótát Székely Zójának a felemás korláton való szereplése miatt, hiszen jogosan szerzett indulást a világbajnoki teljesítménye alapján.”
Székely az Instagramon posztolt az eset kapcsán.
„2023 Kvalifikációs Világbajnokság…
Nagy álmokkal jöttem ide, a cél egyértelműen az olimpiai kvóta megszerzése volt. Én mindent legjobb tudásom szerint tettem, és úgy gondolom, hogy közel a maximumot tudtam kihozni magamból a versenyen. Ennek az eredményeképpen felemáskorláton én voltam a szerenként járó kvóta várományosa.
Az élet közbeszólt, és elvette tőlem a lehetőséget, hogy valóra váltsam az álmom, amiért gyermekkorom óta dolgozom, hogy Magyarországot képviselve olimpikon lehessek. Bízom a sportszerűségben, és abban, hogy az élet igazságot fog szolgáltatni.
Köszönöm a rengeteg támogatást itthonról és külföldről egyaránt!A mellettem álló emberek és a klubom, a Ferencváros erőt adnak abban, hogy soha ne adjam fel a reményt és küzdjek tovább az álmaimért.
Zója”
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés