"Még soha nem láttam, hogy valaki ilyen erősen ütné meg a labdát" - ez történt pénteken a US Openen

Frissítve 04/09/2021 - 10:44 GMT+2

US Open - A férfiaknál és a nőknél is búcsúzott a harmadik kiemelt

Carlos Alcaraz

A férfiaknál és a nőknél is búcsúzott a harmadik kiemelt - a görög Stefanos Tsitsipas, illetve a címvédő japán Naomi Osaka - a New Yorkban zajló amerikai nyílt teniszbajnokság harmadik fordulójában.

Tsitsipast pénteken a 18 éves spanyol Carlos Alcaraz győzte le ötjátszmás, 4 óra 11 perces mérkőzésen. A francia nyílt bajnokság idei döntőse 1-1-es szettállásnál, a harmadik felvonásban már 5:2-re vezetett és három játszmalabdája is volt, ellenfele azonban fordítani, majd a rövidítésben nyerni tudott.
A negyedik szettben Tsitsipas 6:0-ra győzött, majd a döntő játszmában egyikük sem tudta elvenni az ellenfél adogatójátékát, a rövidítésben pedig 1-1 után végig a világranglistán 55. helyezett Alcaraz vezetett.
Nem is tudom, mi történt odakint a pályán. Nem hiszem el, hogy legyőztem Tsitsipast egy ilyen emlékezetes mérkőzésen. Számomra ez egy valóra vált álom
- mondta első nyilatkozatában a spanyol, akinek ez csupán a tizedik mérkőzése volt valamelyik Grand Slam-torna főtábláján. Hozzátette, agresszívnak kellett lennie az utolsó pontig, és az is volt.
"Versenyben lehet a Grand Slam-címekért, a játéka megvan hozzá. Még soha nem láttam, hogy valaki ilyen erősen ütné meg a labdát" - mondta legyőzőjéről Tsitsipas. Hozzátette, ez egy olyan meccs volt, amelyet nem kellett volna elveszítenie, mert úgy érezte, ő irányít, de "a végén nem igazán ment" neki a játék, ezért keserű érzései vannak.
Az amerikai nyílt bajnokság férfiversenyének negyedik fordulójába - a legjobb 16 közé - ilyen fiatalon legutóbb Pete Sampras és Michael Chang jutott be, mindketten 1989-ben, arra pedig legutóbb Goran Ivanisevic volt képes - szintén 1989-ben -, hogy ilyen fiatalon legalább egy meccset nyerjen mind a négy Grand Slam-torna főtábláján.
Alcaraz először győzött le olyan játékost, aki az első tíz között van a világranglistán, illetve az ATP számítógépes ranglistájának 1973-as bevezetése óta ő a legfiatalabb a férfiak mezőnyében, aki olyan ellenfelet búcsúztatott egy Grand Slam-tornán, akit az első három között jegyeznek.

"Csillag született" - óriási meglepetésre Tsitsipast búcsúztatta a még nála is fiatalabb spanyol

A nőknél a tavalyi és a 2018-as US Open győztesét, Naomi Osakát szintén egy 18 éves teniszező, a világranglistán 73. helyezett kanadai Leylah Annie Fernandez győzte le három szettben, 2 óra 5 perces meccsen. Az első játszmát a címvédő nyerte, és a másodikban 6:5-nél a győzelemért szerválhatott, de nem tudott élni a lehetőséggel. A harmadik felvonást Fernandez rögtön azzal kezdte, hogy elvette riválisa adogatójátékát, az így megszerzett előnyét rendkívül taktikusan megtartotta, és az első meccslabdáját értékesítette.
"Közvetlenül a mérkőzés előtt tudtam, hogy képes vagyok nyerni. Őszintén szólva nem Naomira koncentráltam, csak saját magamra, és arra, amit tennem kellett" - nyilatkozta Fernandez, aki még soha nem jutott el a nyolcaddöntőig Grand Slam-tornán.
Osaka a meccs folyamán többször is dobálta az ütőjét, illetve a lelátóra ütötte a labdát mérgében, majd a sajtótájékoztatón elárulta, azon gondolkozik, hogy újabb szünetet tart a pályafutásában.

Osaka párszor összeveszett az ütőjével

"Úgy érzem, mostanában, amikor nyerek, nem érzem magamat boldognak, inkább megkönnyebbültnek. És amikor veszítek, nagyon szomorú vagyok. Nem hiszem, hogy ez normális" - magyarázta. Hozzáfűzte: megpróbálja kitalálni, hogy mit akar csinálni, de azt nem tudja megmondani, mikor játssza a következő mérkőzését.
Ez volt Osaka első Grand Slam-tornája a francia nyílt bajnokság óta, amelynek második fordulójában visszalépett, hogy szünetet tartson mentális egészsége megóvása érdekében. Párizsban bejelentette, hogy nem vesz részt a meccsek utáni, kötelező sajtótájékoztatókon, mert az újságírókkal való találkozás előtt szorongást érez, és három éve depresszióval küzd.
Úgy érzem, általában szeretem a kihívásokat, de mostanában nagyon szorongok, amikor a dolgok nem úgy alakulnak, ahogyan szeretném
- vallotta be Oszaka.
Fernandez következő ellenfele a háromszoros Grand Slam-bajnok német Angelique Kerber lesz, Alcaraz pedig a szintén német Peter Gojowczykkal találkozik a nyolcaddöntőben.

Naomi Osaka is a tinédzserek áldozata lett: egy 18 éves kanadai lány küldte haza

Eredmények, 3. forduló (a 16 közé jutásért):
férfiak:
Alcaraz (spanyol)-Tsitsipas (görög, 3.) 6:3, 4:6, 7:6 (7-2), 0:6, 7:6 (7-5)
Tiafoe (amerikai)-Rublev (orosz, 5.) 4:6, 6:3, 7:6 (8-6), 4:6, 6:1

Hatalmas műsort csinált az amerikai srác, az ötödik szettben esélye sem maradt Rublevnak

Schwartzman (argentin, 11.)-Molcan (szlovák) 6:4, 6:3, 6:3

Schwartzman papírforma győzelemmel jutott a legjobb 16 közé - videó

Auger-Aliassime (kanadai, 12.)-Bautista Agut (spanyol, 18.) 6:3, 6:4, 4:6, 3:6, 6:3

Sima győzelemnek indult, ötszettes csata lett a vége - tarolnak a fiatalok a US Openen

Evans (brit, 24.)-Popyrin (ausztrál) 4:6, 3:6, 6:3, 6:4, 7:6 (7-1)

US Open: Evans - Popyrin összefoglaló

Van de Zandschulp (holland)-Bagnis (argntin) 3:6, 6:0, 6:2, 6:2

US Open: Van de Zandschulp - Bagnis összefoglaló