Szenzáció Sanghajban! Novak Djokovic kiejtésével jutott döntőbe a világranglistán 200-on kívüli monacói srác, Valentin Vacherot

Nem tudtad a sanghaji torna előtt, hogy ki az a Valentin Vacherot? Nem vagy vele egyedül. Most azonban legyőzte Novak Djokovicot, és eg yelképesztő meneteléssel ott van a torna döntőjében. Ja, és még egy csavar van a történetben, amitől már lassan tényleg úgy néz ki, mintha egy hollywoodi történet zajlana a szemünk előtt...

Selejtezős monacói teniszező írt történelmet Sanghajban: Djokovic kiejtésével lett döntős Vacherot

Videó forrása: SNTV

Dávid legyőzi Góliátot, Aladdin veszi el Jázmin hercegnőt, Vacherot döntőbe jut Sanghajban. Miféle tündérmese ez?!
Emlékeztek, pár napja írtunk egy cikket arról, hogy egy monacói srác és az unokatesója valami eszméletlen menetelést mutat be Sanghajban - aki nem, itt olvassa el -, de hogy azt a legmerészebb álmainkban gondoltuk csak, hogy az akkor leírt "mi lenne ha" és az "az komoly lenne" típusú volna volna volnák hétvégére akár valósággá is válhatnak. Nos, Valentin Vacherot a maga részét már teljesítette, ott van döntőben az 1000-es tornán, innentől Arthurt Rinderknechen a világ szeme, hogy összehozza-e az álomdöntőt a családnak.
De hogy jutott döntőbe Vacherot? Ha ránézünk az eredményjelzőre, egy egészen sima 6:3, 6:4-es eredményt látunk a neve mellett az elődöntőben, de akkor jön a bumm: a háló túloldalán a legendás Novak Djokovic, a torna négyszeres bajnoka állt.
Rendben, a szerb sztárnak nem ez volt pályafutása legjobb éve, de hogy a világranglistán 204. Vacherot épp az ő skalpját szerezze meg Holger Rune, Tallon Griekspoor, Tomas Machac, Alexander Bublik és Györe László után... azért az extrém.
Rinderknech egyébként szintén elég komoly névsort törölt le a sanghaji tábláról: Alexander Zverev, Jiri Lehecka és Felix Auger-Aliassime esett a francia áldozatul, ám rá még az orosz Daniil Medvedev vár az elődöntőben.
Rinderknech és Vacherot anyai ágon unokatestvérek (Arthur édesanyja, Virginie Paquet maga is profi volt, és a család távolabbi rokona a világranglista 218. helyén álló Chloe Paquet).
Na, de mi a pláne a történetben? A két teniszező sosem járt még ilyen magasságokban egy ilyen szintű tenisztornán, pláne nem úgy, hogy mindketten ott vannak a végjátékban.
Vacherot ráadásul az ATP Masters 1000-es tornák legalacsonyabb világranglistás helyezésű döntőse lett a sorozat 1990 óta íródó történetében. A korábbi csúcsot a román Andrei Pavel tartotta, aki 2003-ban a világranglista 191. helyezettjeként játszhatott döntőt Párizsban.
Valentin Vacherot még abban sem volt biztos, hogy megéri egyáltalán elutazni Sanghajba, a világranglistás helyezésével ugyanis a selejtező határán billegett. Végül kockáztattak az edzőjével, és nagyon jól tették: Vacherot elindulhatott a kvaliban, amit két döntő szettes meccs megnyerésével (az amerikai Nishesh Basavareddy (113.) és a kanadai Liam Draxl (119.) ellen) sikerrel vett, a főtáblán pedig olyasmit művelt, amire senki sem számított.
Vacherot az első szerváinak 78 százalékával (28/36) nyert pontot, ezzel karrierje legnagyobb győzelmét aratta a világ 5. legjobb játékosa ellen. A 26 éves teniszező a negyeddöntőben Rune legyőzésével már biztosította helyét a világ 100 legjobb teniszezője között, a sanghaji szereplésének köszönhetően már most 146 helyet javított a világranglistán, és jelenleg az 58. helyen áll, de ha megnyeri a tornát, azonnal a top 40-ben találja magát. ELKÉPESZTŐ.
Ő lett mindössze a hatodik játékos ebben az évszázadban (!), aki az első ATP Tour-döntőjét épp egy Masters 1000-es tornán érte el, legutóbb Alejandro Davidovich Fokina 2022-ben, Monte-Carlóban tette meg ugyanezt.
picture

Valentin Vacherot lors de sa demi-finale du Masters 1000 de Shanghai contre Novak Djokovic, le 11 octobre 2025

Fotó: Getty Images

Vacherot látszólag nem volt ideges első Djokovic elleni meccsén, még akkor sem remegett meg a keze, amikor a szerb játékos fizikai problémái a pályán is megmutatkoztak.
23 nyerőt ütött ellenfele 9-ével szemben, és meg sem rezzent, amikor a meccs végén bréklabdához jutott. Djokovic a találkozó végén, még a hálónál dicsérte a monacói fiút.
"Gratulálok Valentinnek, hogy bejutott az első Masters-döntőjébe – ez egy csodálatos történet. Már a háló mellett mondtam neki, hogy fantasztikus tornát játszott.
Nagyon jó a hozzáállása, és fantasztikusan játszott. Minden jót kívánok neki a döntőben. Ma a jobb játékos nyert.
Djokovic a meleg, párás időben láthatóan küszködött a meccsen, az első szettben kezelést kapott, a derekát, a háta alsó részét fájlalta, az azt követő játszmában, ahol látszott, hogy óvatosabban mozog, azonnal brékelték.
Vacherot azonban nem akadt meg egy pillanatra sem, mivel Djokovic a második szettben már szabadabban mozgott, a monacói játékost onnantól már semmi sem zavarta meg abban, hogy a saját játékát játssza, meg is lett a hihetetlen történelmi győzelem.
"Nem tudom felfogni, hogy legyőztem őt, ezért nem is tudom szavakba önteni, hogy mit érzek. Ez egyszerűen őrület. Már az is hihetetlen élmény volt, hogy a pálya másik oldalán állhattam" – mondta Vacherot.
Sokat tanulhatok ebből a mérkőzésből, tőle, és még magamról is, de sok van még bennem.
De hogy mi vár ránk a folytatásban? Igazából mindegy, hogy Rinderknech mire megy Medvedev ellen, Vacherot már így is óriásit villantott, és egy darabig biztos, hogy nem felejtjük el.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Kapcsolódó mérkőzések
Hirdetés
Hirdetés