Alcaraz, Sinner és Tsitsipas nyomdokaiban - kezdődik a fiatalok vb-je! Next Gen szabályok, menetrend, résztvevők

Frissítve 28/11/2023 - 15:06 GMT+1

Nem kell még búcsúztatni a teniszszezont, hiszen egy utolsó nagy dobás hátra van 2023-ból: a fiatalok világbajnoksága, a Next Gen ATP Finals. Ebben a cikkben összeszedtük, mit kell tudni a szaúd-arábiai Dzsiddában megrendezésre kerülő tenisztornáról, ahol a 21 éven aluliak mutathatják meg magukat. Vajon közöttük van az új szupersztár? Sikerül Alcaraz, Sinner vagy Tsitsipas nyomdokaiba lépniük?

Brandon Nakashima nyerte a milánói Next Gen-világbajnokságot 2022-ben

November 28-án rajtol a Next Gen ATP Finals Dzsiddában, ahol a világ legjobb fiataljai mérkőznek meg egymással. A 2017 óta létező torna korábbi győztesei között olyan neveket találunk, mint például a spanyol Carlos Alcaraz, az olasz Jannik Sinner vagy a felnőtt vb-t is nyerő görög Stefanos Tsitsipas.

Mikor lesz a 2023-as Next Gen ATP Finals?

A 2023-as Next Gen ATP-döntőre november 28. és december 2. között kerül sor. A 2017-ben létrehozott fedett keménypályás eseménynek a dzsiddai King Abdullah Sports City ad otthont. A közel-keleti arab államok közül Katarban és az Egyesült Arab Emírségekben már többször került sor ATP-tornára, Szaúd-Arábiában viszont eddig csak bemutató versenyeket rendeztek.

Milyen formátumban és kik játszanak a 2023-as Next Gen ATP Finalson?

A dzsiddai eseményen nyolc 21 éven aluli játékos vesz részt, akiket a felnőtt vb mintájára két négyes csoportba osztanak, és minden csoportból a két legjobb kettő jut tovább az elődöntőbe.
Az idei résztvevők: Arthur Fils, Dominic Stricker, Luca Van Assche, Flavio Cobolli, Alex Michelsen, Hamad Medjedovic, Luca Nardi és Abdullah Shelbayh.

Mi a Next Gen ATP Finals menetrendje?

A csoportmeccseket keddtől csütörtökig rendezik, az elődöntőkre december elsején kerül sor, az Eurosport 2-n 17:00 órai kezdettel egymás után élőben mutatjuk meg őket. A döntőt december másodikán, szombaton rendezik, 18:00 órai kezdettel, szintén az Eurosport 2-n.
Keddi program
  • A. Fils - L. Nardi
  • D. Stricker - F. Cobolli
  • L. Van Assche - A. Shelbayh
  • A. Michelsen - H. Medjedovic

Milyen pénzdíjak várnak a fiatalokra?

A torna pénzdíja az eddigi 1,4-ről kétmillió dollárra emelkedett, ha úgy alakul, a veretlen bajnok 514000 dollárt visz haza, de például az elődöntős győzelemért is jár 113500 dollár.

Hol nézhetem a Next Gen ATP Finalst?

A Next Gen ATP-vb esti programját a csoportmeccsek alatt az Eurosport 2 élőben közvetíti, a délelőtti meccseket reklámok nélkül, az eurosport.hu-n is lehet követni. A pontos kezdési időpontokért és élő videókért érdemes felkeresni a www.eurosport.hu/watch/tenisz oldalunkat.

Mik a Next Gen ATP Finals szabályai?

Megszokhattuk már, hogy a fiatalok vb-jén igyekeznek felpörgetni a játékot, kevesebb szünettel és még kevesebb várakozással. Ennek megfelelően:
  • rengeteg adat és infografika jelenik meg valós időben is;
  • van videós visszanézési lehetőség a meccsek alatt.
*A NextGen-vb-n a shot clock nem csak a többi versenyen is alkalmazott 25 másodpercet méri. Amennyiben a labdamenet kettő vagy annál kevesebb ütéssel ért véget (ász, kettős hiba, foghatatlan szerva), az adogatónak csak 15 másodperc áll a rendelkezésére a következő szerva előtt. Két adogatás - például első és második szerva - között pedig legfeljebb 8 másodperc telhet el.

Ki nyerte a Next Gen ATP Finals legutóbbi, 2022-es kiadását?

Az amerikai Brandon Nakashima lett a torna 2022-es bajnoka Milánóban, miután a döntőben legyőzte a cseh Jiří Lehečkát.
A tornán eddig senki sem védett címet, és idén sem lesz olyan résztvevő, aki korábban már győzni tudott. A legidősebb bajnokai a tornának Hyeon Chung és Brandon Nakashima voltak, ők 21 évesen nyertek, míg legfiatalabbként Jannik Sinner és Carlos Alcaraz ünnepelhetett, ők 18 évesen hódították el a trófeát. A legmagasabban rangsorolt bajnok Stefanos Tsitsipas volt 2018-ban, ő a világranglista 15. helyéről nyerte meg a Next Gen-vb-t.

Már Viberen is megtaláltok minket! Csatlakozzatok a csatornánkhoz, ha nem szeretnétek lemaradni a legjobb tartalmainkról!