Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Indian Wells feketén-fehéren: A királynő visszatér

Eurosport
Eurosport

Publikálva 12/03/2015 - 16:50 GMT+1

Serena Williams megbocsátott, de nem felejtett, mert a szürkének is tényleg vannak árnyalatai.

Fotó: Eurosport

Amikor Venus és Serena Williams lassan két évtizede megérkezett a tenisz világába, az álmélkodás mellett még egy dolgot váltottak ki az emberekből: kultúrsokkot.
Lassan húsz évvel később elmondhatjuk, hogy mindketten bizonyítottak: volt idő, amikor ketten uralták a női teniszt, és még most is Serena a királynő. Az ámulat és kultúrsokk viszont még mindig jelen van.
A 2012-es londoni olimpia döntőjében Serena Williams tönkreverte a magas, szőke, csinos, és a Williams nővérek teljes kereseténél is nagyobb vagyonnal rendelkező Maria Sharapovát. A mérkőzést a tenisz szentélyében, Wimbledonban rendezték. Azon a helyszínen, mely nem csak a sportág tiszta eleganciáját, hanem az elitizmust is képviseli. És Serena hogyan ünnepelte a győzelmet? Az azóta híressé vált úgynevezett Crip Walk tánccal, mely az 1970-es években lett népszerű Los Angeles-i színesbőrű bandatagok között. Vajon ez tudatos társadalmi megnyilatkozás volt vagy csak egyszerű ünneplés?
Valószínűleg mindkettő. Bármennyire is próbáljuk Serena és Venus Williams teniszvilágban elfoglalt jelenségét feketén vagy fehéren nézni, bizony itt tényleg akad a szürkének néhány árnyalata.
Ezért hatalmas jelentőségű dolog, hogy Serena Williams ezen a héten ott van Indian Wellsben. A számára szörnyű emlékű 2001-es incidenstől számított 13 éves bojkottja után először. Ez pedig nem kis dolog. Mert ez a két lány bármennyire is megváltoztatta, előrevitte a női teniszt, és lassan két-három generációnyi hozzájuk felnőni akaró teniszezőt, az a 14 évvel ezelőtti márciusi vasárnap a tenisz történetének egyik fontos pillanata marad örökké.
„Indian Wellsnek különleges helye van a szívemben. Itt nyertem meg első profi meccsemet, de ez az a hely, ahol elveszítettem egy részemet. Hosszú ideig egyszerűen nem tudtam elképzelni, hogy visszatérek pályafutásom egyik legsötétebb pillanatának helyszínére. Az elmúlt években azonban hihetetlenül sokat fejlődtem teniszezőként, de ami még fontosabb, emberként is. Ezért döntöttem úgy, hogy visszatérek Indian Wellsbe.”
Serena hozzátette, hogy a maga a tenisz is sokat változott 2001 óta. Amikor tavaly októberben az orosz teniszfőnök, Shamil Tarpischev, ízléstelenül viccelve Williams bratyóknak nevezte Serenát és Venust, a WTA 25 ezer dollárra büntette, és egy évre eltiltotta a tenisztől. Serena szerint a gyors döntés és büntetés a változás jele, és igaza van. Persze a változás szükséges, hiszen jönnek az új amerikai lányok, akik szinte mind színesbőrűek: Sloane Stephens, Madison Keys, Taylor Townsend. Sőt, az amerikai tenisz szövetség elnökének is egy fekete hölgyet, Katrina Adamst választották. A tenisz világa sem tökéletes, de a fekete és fehér közé szépen-lassan becsúsznak a szürke árnyalatai is.
Serena Williams 2015-ben visszatér Indian Wellsbe. Az elmúlt lassan másfél évtizedben rengeteg vita ment arról, hogy pontosan mi és miért történt 2001 tavaszán. A tények a következők: egy nappal Serena és Venus elődöntője előtt egy újságíró megkérdezte Elena Dementievát (akit pont Venus győzött le a nyolc között), hogy szerinte melyik Williams testvér fog győzni az elődöntőben, mire Dementieva azt felelte, hogy azt majd Richard papa eldönti. Merthogy már akkoriban is az a pletyka járta, hogy a lányok edző édesapja határozza meg a forgatókönyvet és az eredményt az egymás elleni meccseken. Dementieva később azzal magyarázkodott, hogy csak viccelt, de ekkor már késő volt.
Másnap, négy perccel az elődöntő előtt Venus sérülésre hivatkozva visszalépett az elődöntőtől, így Serena játék nélkül jutott a döntőbe. Ahol megverte Kim Clijsterst, de valljuk be őszintén, arra senki nem emlékszik, hogy pontosan milyen is volt a meccs. Arra viszont igen, hogy a szurkolók bundát kiáltottak, végig fütyülték és pocskondiázták Serenát. Hiába játszott hazai pályán az amerikai, mindenki Clijstersnek szurkolt. Amikor Venus és Richard Williams megjelent a lelátón, még nagyobb lett a füttykoncert, és volt egy pont, amikor Richard dühösen rázta az öklét egy néző felé. 9 nappal később úgy nyilatkozott a USA Todaynek, hogy rasszista megjegyzésekre reagált így.
picture

TEN-MASTERS SERIES-RICHARD WILLIAMS-FIST

Fotó: Eurosport

„Amikor Venus és én a lelátó lépcsőjén mentünk a helyünk felé, folyamatosan niggereztek. Valaki azt mondta, bárcsak 1975 lenne, mert akkor élve megnyúznának. Alig tudtam visszatartani a könnyeimet. Úgy éreztem, hogy Indian Wells meggyalázta Amerikát.”
Nem tudjuk, hogy tényleg így történt-e. Sokan azt mondják, hogy Richard Williams csak túlzott, hiszen a hivatalos jelentések szerint a jelen lévő 15.938 néző egyike sem tett panaszt rasszista megjegyzések kapcsán. Egy dolgot tudunk biztosan megállapítani: a közönség kegyetlenül csúnyán viselkedett. Ezt pedig a Williams testvérek okozta kultúrsokkból fakadó bizalmatlanság szülte.
picture

TEN-MASTERS SERIES-WILLIAMS-FAMILY-02

Fotó: Eurosport

A Williams testvérek nagyon fiatalok voltak akkoriban. Serena még csak 19 (!) éves volt, mégis volt bennük annyi bölcsesség – vagy így nevelték őket -, hogy mindketten rövid időn belül elhatározták, soha többet nem mennek vissza Indian Wellsbe. Annak ellenére, hogy a világ egyik legfontosabb, kötelező tenisztornájáról van szó, vállalva a távolmaradással járó pénzbüntetéseket. Indian Wells mindent megtett azért, hogy visszaszerezze Serena és Venus bizalmát, kevés sikerrel.
Serena nem Indian Wells miatt döntött úgy, hogy visszatér. „Sokan azt mondják, soha nem kéne visszatérnem. Míg mások azt mondják, hogy már évekkel ezelőtt vissza kellett volna mennem. Ebben a kérdésben a szívemre hallgattam”– írta a bejelentésről szóló üzenetében a Time magazinban. „A pályafutásom azon szerencsés szakaszában vagyok, amikor már semmit sem kell bizonyítanom. A játék iránti szeretetem miatt teniszezem. Ezzel a szeretettel, és a számomra új értelmet nyert valódi megbocsátással a szívemben, büszkén térek vissza Indian Wellsbe 2015-ben.”
A visszatérés szimbolikája is tiszta. Indian Wells mindössze 125 mérföldre található Comptontól, ahol Richard Williams annak idején – jobb híján - félig leeresztett teniszlabdákkal kezdett el ütögetni lányaival. Harminc évvel később Serena és Venus összesen 26 Grand Slam trófea birtokosa (párosban 13-nál járnak), és olyan módon változtatták meg a teniszt, amit talán még most sem tudunk a helyén kezelni.
Az ő sikereiknek, erőfeszítéseiknek köszönhetően a tenisz fehér sportjában manapság már feketén-fehéren lehet beszélni faji kérdésekről, Serena döntése pedig szürkévé mossa a különbségeket. Mert 2001-ben Serena „idegenül, rettegve és egyedül” érezte magát a kaliforniai sivatagban, ám megmutatta, hogy az elfogadás az őszinte megbocsátás tiszta erejéből születik.
„Hiszem, hogy az Indian Wells-i szurkolók együtt fejlődtek a játékkal, és talán most már jobban ismernek, mint 2001-ben. Az a torna sarkalatos pontja volt a történetemnek, mint ahogy én is sarkalatos pontja vagyok a torna történetének 2001 miatt. Most itt az esély, hogy együtt megváltoztassuk a történet végét.”
Abban pedig biztosak lehetünk, hogy Serena ezt az esélyt nem fogja elszalasztani. Megbocsátott? Biztosan. Elfelejtette? Valószínűleg nem. Mert ez a visszatérés sokkal többről szól: azért megy vissza Kaliforniába, hogy visszaszerezze a hatalmát.
Ott is.
(Az írás Greg Couch a Rolling Stone magazinban március 9-én megjelent cikke alapján született. Fotók: Europress/AFP)
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés