Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

A csúcs testileg-lelkileg megvisel - Iga Świątek vallomása az élsport megpróbáltatásairól

Németh Dániel

Publikálva 15/01/2023 - 19:38 GMT+1

Iga Świątek brutális szezont hozott össze 2022-ben, melynek két Grand Slam-cím és a világelsőség lett a jutalma. A lengyel sztár a Players’s Tribune-nek adott interjúban elárulta, a sikerei ellenére folyamatosan gyötrik a kétségek, és egyáltalán nem annyira magától értetődő a csúcson maradni, mint azt az egyszeri szurkoló gondolná. Ezért is dolgozik azon, hogy jobban értékelje az eredményeit.

US Open : Top 5 Iga Swiatek

Van, hogy épp egy fényes siker bizonytalanít el valakit. Iga Świątek számára pedig nagyon is ismerős ez az érzés.

Két Grand Slam-cím, világelsőség, 36 meccses veretlen sorozat – Iga Świątek olyat tett 2022-ben, amelyre nagyon hosszú ideje nem volt példa a női teniszben. Nem csak, hogy az egész szezon során kiegyensúlyozottan teniszezett, de a nagy versenyeken is domináns teljesítményt nyújtott, és pár hónap alatt a női tenisz első számú játékosává érett. Ezek után logikus lenne azt feltételezni, hogy a lengyelek sztárja kikezdhetetlen önbizalommal rendelkezik, ám ez távolról sem fedi a valóságot.
Świątek a Players’s Tribune-nek adott interjúban őszintén beszélt arról, mennyi kétség gyötri még akkor is, amikor épp érinthetetlennek tűnik a pályán, és futószalagon szállítja a győzelmeket. A lengyel teniszező hosszú ideig képtelen volt a helyén tudja kezelni a sikereit, és mindig befurakodtak a gondolatai közé a kétségekkel teli hangok. Ez mostanra sem változott meg teljesen, de már az is nagy lépés, hogy legalább egy pici büszkeséget érez az eredményei miatt.

Nem szeretett bele azonnal a teniszbe

A teniszezők fiatalkori éveiről szóló interjúkban gyakran elhangzik, hogy a tenisz iránti szenvedélyük nagyjából arra a pillanatra vezethető vissza, amikor legelőször a kezükben fogták az ütőt. Świątek a saját bevallása szerint egészen másképp jutott el odáig, hogy a sport legyen az elsődleges dolog az életében. A fordulópont akkor jött el, amikor életében először eljutott a Roland Garrosra – ekkor már 15 éves volt, és a juniorok között részt is vett a versenyen.
„Egyből lenyűgözött, hogy a verseny alatt az egész város a teniszről szólt. Mindenki ünnepelt Párizsban. Ráadásul olyan minőséget tártak a játékosok elé, amelyet korábban nem tapasztaltam. Lengyelországban tinédzserként olyan létesítményekben edzettem az iskola előtt, amikben még csak fűtés sem volt. Szóval a három fokban teniszeztünk – és ez a benti hőmérséklet volt” – árulta el a lengyel teniszező.
Świątek ezt követően határozta el, hogy komolyabban veszi a teniszt, és mindent megtesz annak érdekében, hogy profi teniszező legyen belőle. Az viszont még ekkoriban sem fordult meg a gondolatai között, hogy egy napon Grand Slam-bajnok és világelső lesz, mivel Lengyelországból kevesen futottak be igazán nagy pályafutást. Agnieszka Radwańska is inkább a szabályt erősítő kivétel volt, mintsem egy sikeres teniszprogram csúcsjátékosa.

Sokáig úgy érezte, véletlenül lett Grand Slam-bajnok

Świątek pályafutása 2020 őszén vett gyökeresen más irányt, amikor óriási meglepetésre – mindössze 19 évesen – megnyerte a Roland Garrost. Sokatmondó, hogy a lengyel teniszezőnek az volt pályafutása első tornagyőzelme, és korábban döntőből is csak egyet játszott le egy 250-esnek megfelelő versenyen. A félelem nélküli, makulátlan teniszét látva talán furcsa lehet, hogy ez a siker egyáltalán nem töltötte el önbizalommal Świąteket - épp ellenkezőleg.
„Nem hiszem, hogy a Roland Garros-győzelemmel bizonyítani tudtam magamnak. Azt éreztem, hogy egy hiba folytán alakult így, és csak jókor voltam jó helyen, kijött a lépés és valahogy megtörtént. 2021-nek úgy vágtam neki, hogy most bizonyítanom kell magamnak. Eleinte ez borzasztó volt mentális szempontból. Ugyanúgy akartam játszani, ahogyan Párizsban tettem, noha egészen mások voltak a körülmények. Ráadásul két hónapja nem játszottam, tehát az önbizalmam sem volt rendben.”
picture

Iga Swiatek - Coco Gauff - Roland-Garros - a mérkőzés legjobb pillanatai

Noha a lengyel teniszező általánosságában véve előbbre lépett 2020-hoz képest, a Roland Garros-címet követően másfajta elvárásoknak kellett megfelelnie, és időbe telt, mire fel tudta dolgozni a helyzetet. Tokióban és Guadalajarában is elsírta magát, mivel mentálisan és erőnlétileg egyaránt kimerítette a szezon, megágyazva ezzel a szégyenérzetnek, ami abból fakadt, hogy úgy gondolta: ez nem méltó egy Grand Slam-bajnokhoz.

Első reakció a világelsőségre? Sírás.

Sok más fiatal tehetséghez hasonlóan, Świąteknek is időbe telt, mire össze tudta rakni magát fejben pályafutása első nagy sikerét követően. Ez a tanulási folyamat rányomta a bélyegét 2021 nagy részére, az előző idényt viszont már egészen más felfogásban kezdte meg. Edzője, Tomas Wiktorowski már a közös munka elején megjegyezte, hogy szerinte Świątek világelső lesz, ám a lengyel teniszező úgy gondolta, ez csak a szokásos motivációs szöveg. Aztán mégis így alakult.
A vártnál egy kicsit korábban hullott Świątek ölébe az első hely, hiszen Asleigh Barty senki által nem zavartatva vetette a rangsort, amikor bejelentette, hogy 25 évesen, tulajdonképpen a csúcson, befejezi a pályafutását. A hír mindenkit sokkolt, köztük a játékostársakat is, Świątek például elsírta magát, annyira meglepte a váratlan húzás. Nem mellékes adalék, hogy ezzel ő lett a női tenisz első számú játékosa, alig három nappal azt követően, hogy megszerezte a második helyet a rangsorban.
picture

Ashleigh Barty és Iga Świątek

Fotó: Getty Images

„Lengyelországban éjszaka volt, de felhívtam apát. Sosem hívom őt, inkább a Messengeren vagy a WhatsAppon üzenünk egymásnak, szóval egyből azt gondolta, valami rossz történt. Nagyon álmos lehetett, és szerintem nem igazán fogta fel a dolgokat. Nem értette. Csupán annyit mondott, hogy oké, nagyszerű. Én viszont zokogtam. Nem tudtam abbahagyni a sírást. És nem is a ranglista miatt. Lehet, hogy furcsán hangzik, de összezavart és sokkolt, hogy Ash 25 évesen befejezte.”

A nyomás nem lesz jobb – ellenkezőleg

Minden bizonnyal mindenki megtapasztalta már, milyen az, amikor egy jelentősebb eredmény után az az ember érzése, a későbbiekben legalább azt a szintet tartania kell. Nincs ez másként akkor sem, amikor valaki a világ legjobb teniszezője, és ebből fakadóan könnyen el lehet képzelni, hogy ez bizony hatalmas nyomással is jár. Świątek bízott benne, hogy a második Roland Garros-címmel a zsebében már felszabadultan játszhat, ehhez képest egészen mást tapasztalt a pályán.
picture

Így szerezte meg harmadik Grand Slam-trófeáját Iga Swiatek

„Torontóban és Cincinnatiben jöttem rá igazából, mennyire nehéz világelsőként teniszezni, amikor minden egyes játékos le akar győzni téged. A legjobb teniszükkel készülnek ellened. Mindig is nehézséget okozott az életben, hogy azt érzem, mindig mindenben jól kell teljesítenem. Ez még a mindennapokra is igaz. Takarítás közben érzem, hogy egy csomó energiát pazarolok el, mégsem tudok megállni, mert tökéletesen kell csinálnom.”
Az edzések alatt is gyakran érzem úgy, hogy nem tettem eleget. Kényszerítenem kell magam arra, hogy időnként büszke legyek magamra.
„A US Opent követően viszont sikerült valóban megélni az adott pillanatot egy kicsit. Az volt a legelső gondolatom, hogy most valami elképesztő dolgot hajtottam végre. Bebizonyítottam, hogy kemény pályán is képes vagyok nagy trófeákat nyerni. Nagyon büszke voltam magamra, nem elemeztem túl a helyzetet. Nem gondoltam a tett súlyára. Csak meccsről meccsre haladtam. Most úgy kezdem meg a szezont, hogy magabiztosabb vagyok, mert úgy érzem, már sikerült valami nagyszerűt elérnem.”

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés