“Ez egy teniszmeccs, ha nem tetszik, haza lehet menni!” – tahó tenisz szurkoló válogatás

Nánási Antal

Frissítve 17/09/2021 - 10:58 GMT+2

A tenisz mérkőzéseket a helyszínen végigizguló szurkolókat általában szokás a sport elegenciájához hasonló tulajdonságokkal felruházni.

Eine Frau ext bei den US Open ein Bier

Fotó: Getty Images

A minapi US Open-döntőn történtek azonban rávilágítottak, ezt korántsem sem sikerül minden esetben megvalósítani.

Több mint 23 ezer ember azért váltott jegyek szűk egy hete az Arthur Ashe Stadionba a 2021-es US Open férfi egyesének döntőjére, hogy történelmi tettnek legyen szemtanúja. Novak Djokovic 27 megnyert GS-mérkőzéssel a háta mögött arra készült, hogy a huszonnyolcadikat is megnyerve 1969 után ő legyen az első férfi teniszező, aki Rod Laver bravúrját megismételve megcsinálja a naptári Grand Slamet.
Mint tudjuk, a történelmi tett nem sikerült, a közönség szimpátiáját azonban furcsamód épp a vereségének köszönhetően tudta végérvényesen elnyerni a szerb. Amikor Daniil Medvedev 2-0-ás szettállásnál, a harmadik játszmában 5-2-re vezetve a tornagyőzelemért kezdett adogatni, a New Yorki közönség szinte kivetkezett önmagából. Onnantól kezdve hangos pfujolások, bekiabálások tarkították a labdameneteket, tapintható volt a szándék: kizökkenteni a nyerő állapotból az oroszt, és helyzetbe hozni Djokovicot. Habár a publicum részsikerként könyvelhette el, hogy az oroszt kettős hibákba hajszolva egy bréket visszavett Djokovic, 5-4-nél Medvedev másodszorra már kiszerválta a mérkőzést.
picture

Artur Ashe

Fotó: Getty Images

A nem mindennapi “közönséges” viselkedés kapcsán cikkünkben gyűjtöttünk néhány olyan esetet, amelyek alkalmával a tenisz stadionok lelátóinak népe nem volt a helyzet magaslatán.

Aryna Sabalenka kifigurázása az Ausztrál Openen

A manapság már a világranglista második helyén álló kétszeres Grand Slam-elődöntős fehérorosz teniszező 2018 januárjában, világranglista 66. helyezettként érkezett Melbourne-be. Ausztráliában mindössze élete második GS-főtábláján szerepelt akkoriban, a már akkor TOP 20-as Ashleigh Barty elleni első fordulós mérkőzése a Rod Laver Arenában így akár igazi jutalomjátéknak is tűnhetett…volna.
Az ausztrál közönség ugyanis, nem túl sportszerű módon, jókat derült a fehérorosz ütéseket megelőző nyögésein, ami miatt a székbírónak többször is fegyelmezés miatt kellett a nézőkhöz szólnia. Az intelem azonban nem használt, a közönség soraiból ugyanis ezután konkrétan utánozni kezdték Sabalenka nyögéseit, ami a képeket és videókat elnézve, a hazai kedvenc Barty-nak is meglehetősen kínos volt.
Youtube video:

Amikor egy ausztrálnak is sok, amit Melbourne-ben kap

Maradunk a 2018-as Ausztrál Openen, annak is a második fordulójában, ahol a hazai John Millman és a bosnyák Damir Dzumhur mérkőzését kísérték nemvárt események. Az egyik külső pályán zajló mérkőzést folyamatosan bekiabálásokkal tördelték a hazai szurkolók, a székbíró mellett maga Millman is többször próbálta csitítani övét, mindhiába. A jelentős ellenszélt érezve a bosnyák az első játszma egyik térfélcseréje alkalmával el is sírta magát.
A találkozót végül, nem kis mentális erőről tanúbizonyságot téve, Dzumhur nyerte, más kérdés, hogy ez a fajta stabilitás azóta sem társult a játékához. Ausztrál ellenfele a mérkőzést követően úgy nyilatkozott, a szurkolók “átléptek egy határt” a lelátón tanúsítottakkal.
picture

Damir Dzumhur Open de Australia 2018

Fotó: Getty Images

Djokovic-Shapovalov derbi az ATP Kupán

Mintegy reagálva a Davis Kupa lebonyolításának drasztikus megváltoztatására, az ATP életre hívta az ATP Kupát, amelyet első alkalommal 2020 januárjában rendezett meg Ausztrália három városában. A csoportküzdelmeket követően a legjobb nyolc csapat Sydney-ben, egyenes kieséses rendszerben folytatta a tornát, a későbbi győztes Szerbia itt futott bele Kanadába.
Novak Djokovic és Denis Shapovalov egymás elleni mérkőzése már előzetesen is csemegével kecsegtette a rajongókat, a találkozó azonban sokkal inkább a lelátói események miatt maradt emlékezetes. A nyitószettet megnyerő kanadait ugyanis folyamatosan bekiabálásokkal zavarták, amelyek sokszor hibákba és visszaszólásokba hajszolták Shapovalovot. Amikor Djokovic is türelmet és nyugalmat kért a közönségtől, ő maga is bekiabálásokat kapott viszonszásképpen.
A mérkőzést a székből dirigáló Carlos Bernardes hiába próbálta meg hol szépszóval, hol a keretek között maradva, fenyegetőleg jobb belátásra bírni az érintetteket, a közönség nem bírt magával. A tapasztalt brazil játékvezető egy ízben azt is bemondta a mikrofonba, célzottan azok felé nézve, akiknek mondatait szánja, hogy ha nem tudnak tisztelettel viselkedni, akkor “haza lehet menni”. Ilyen korítések közepette fordította meg Djokovic a mérkőzést, megszerezve ezzel a győzelmet Szerbiának, amely az elődöntőben Oroszországot, míg a döntőben Spanyolországot verte.

A meghackelt díjátadó – már megint Ausztrália

Egy-egy tenisztorna döntőjét követően a díjátadók általában egy megszokott protokoll szerint zajlanak. A szervezők nevében általában valaki agyondícséri a versenyt, megköszöni a játékosoknak a részvételt, a szponzoroknak a támogatást, és végül mindenkit meghív a következő évre. Ezt követően a győztes és a döntős is kölcsönösen gratulál a másiknak és csapatának, ugyancsak megköszöni a szponzorok támogatását és általában elkötelezi magát a következő részvétel felé.
Amikor a háttérstáb a pulpitust építette az Ausztrál Open 2021-es férfi döntőjét követően, a fenti forgatókönyvre számíthattunk. A protokolláris körök puffogtatása alkalmával azonban a közönség ismét közbeszólt.
Jayne Hrdlicka, az Ausztrál Tenisz Szövetség (Tennis Australia) elnöke beszédében épp a koronavírus elleni küzdelemben győzelemre álló emberiséget és a vakcinákat méltatta, amikor éles pfujolás, már-már bőgés hallatszott a Rod Laver Arena lelátóiról. Olaj volt a tűzre, amikor Ms Hrdlicka külön is megköszönte Victoria állam kormányának támogatását, ekkor ugyanis még az előzőnél is élesebb hangok záporoztak felé a nézők köréből. Az extrém heves nemtetszés mögött valószínűleg a kiemelkedően szigorú ausztrál járványügyi korlátozások álltak, amelyek hosszú hónapokon keresztül zárták házi karanténba az állam lakóit, ötnapos mini-lezárást alkalmazva a torna ideje alatt is.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés