Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Edzőkeringő, sérülések, szponzorok – Mi a helyzet Emma Raducanuval?

Németh Dániel

Publikálva 18/05/2022 - 21:13 GMT+2

Emma Raducanu tavaly hatalmas meglepetésre megnyerte a US Opent, azóta viszont hasonló problémákkal szembesült, mint a legtöbb 19 éves. A brit tini esetében az útkeresés a gyakori edzőcserékben is megnyilvánult, ám mindez akár a folyamat természetes részének is tekinthető, ugyanis nem egyszerű megtalálni a hozzá illő szakembert.

Emma Raducanu

Fotó: AFP

A tavalyi Roland Garros alatt még az érettségijén járt az esze, idén viszont már a világranglista 12. helyéről készül a versenyre.
Emma Raducanu tavaly egy csapásra hatalmas sztár lett, amikor egy mesébe illő menetelés végén US Open-bajnok lett. Azóta viszont őt is utolérték azok a nehézségek, amelyekkel a legtöbb 19 éves szembesül, amikor az első teljes profi évüket töltik a Touron: a győzelmek elmaradoztak, a sérülések megjelentek. Mindeközben Raducanu története minden, csak nem szokványos, hiszen a legtöbb pályakezdő 19 évest ritkán bombázzák világmárkák különböző ajánlatokkal.
Mindez hatalmas változás volt Raducanu életében, aki szakmailag is új fejezetet nyitott a karrierjében, ráadásul nem is egyszer: a US Open óta eltelt időszakban több edzővel is dolgozott, ám egyik sem tartott néhány hétnél vagy hónapnál hosszabb ideig. Ez azonban egyáltalán nem új dolog a fiatal teniszezőnél. „Azt gondolom, olyasvalakit szeretne, aki képes kihívások elé állítani a tenisz-IQ-ját, és erre nagyon kevesek képesek” – mondta a BBC-nek egy, a családhoz közel álló személy.

Edzőkeringő

Nigel Sears azt követően került ki a képből, hogy Raducanu egészen a negyedik fordulóig menetelt Wimbledonban. A helyére Andrew Richardson került, akivel a US Open végégig kötött szerződést, amit aztán a felejthetetlen menetelés ellenére sem hosszabbítottak meg. Novemberben Torben Beltz került a brit lány stábjába, április végén azonban vele is megszüntették az együttműködést, mindössze 10 WTA-mérkőzést követően.
Az LTA női szakágának vezetője, Iain Bates Madridba és Rómába is elutazott Raducanuval, miközben a technikai jellegű munka jelentős részét az LTA vezető teljesítmény tanácsadója, Louis Cayer intézte. Ő többnyire olyan párosspecialistákkal dolgozott eddig, mint Jamie Murray, Joe Salisbury és Neal Skupski, de a Raducanu-csapat is elégedett volt a teljesítményével. Emma és az édesapja, Ian egyaránt pozitívan fogadta Cayer tudományalapú megközelítését és a videóelemzéseit.
picture

Emma Raducanu

Fotó: Getty Images

Azonban könnyen lehet, hogy a legfontosabb változásnak az új ütőpartner bizonyul majd. Raymond Sarmiento ezen a héten a londoni Nemzeti Teniszközpontban készül a britek sztárjával, és ott lesz vele a Roland Garroson is. Amennyiben minden a tervek szerint alakul, komolyabb szerepet kaphat a csapatban a 29 éves amerikai, aki a férfiak között a legjobb 300-ig jutott a ranglistán, és a tavaly októberi Indian Wells-i tornán is segítette már Raducanu munkáját.

Mit vár Raducanu az edzőjétől?

„Nem lehet jobbra-balra menni” – mondta a BBC-nek az egyik szakértő, aki attól tart, idővel elfogynak azok az edzők, akik hajlandóak egyáltalán Raducanuval dolgozni. Mások azonban nem így látják. „Meglehetősen gyorsan elszívják az edzők tudását és erőforrásait, utána pedig rögtön a következőt keresik. Amikor valaki máshogy csinál valamit, az egész világon mindenki bizarrnak tartja, épp azért, mert ezt még senki sem csinálta így.”
Én azonban nem tartozom a szkeptikusok táborába, mert sokszor láttam olyat, hogy valaki őrült dolgokat csinált, amiről aztán kiderült, hogy valóságos aranybánya.
„Ha nem működik egy edző, akkor mennie kell” – foglalták össze a család hozzáállását. „Látva a játékát, nem lepődtünk meg Torben távozásán. Nem érződött, hogy Emma bármilyen szinten is fejlődött volna. Ez persze kegyetlen dolog, és biztos vagyok benne, hogy a karrierje végére sok edzővel fog dolgozni. De ennek van egy másik oldala is. Mindig is úgy láttam, hogy tisztelettudóak voltak olyan emberekkel szemben is, akik talán nem szolgáltak rá erre.”
picture

Emma Raducanu és Iain Bates

Fotó: Getty Images

„Azt gondolom, olyasvalakit szeretne, aki képes kihívások elé állítani a tenisz-IQ-ját, és erre nagyon kevesek képesek. Elég nehéz lehet megérteniük és megemészteniük a helyzetet. Aztán, amikor leszerződtetnek egy edzőt, eléggé csalódottak lesznek, amikor kiderül, hogy nem is tudtak annyit, amennyit gondoltak róluk” – magyarázta a BBC forrása, hozzátéve: Ian Raducanu egészen addig fogja keresni a megfelelő embert, amíg meg nem találják.

A megosztó apa

Ian Raducanut az őt ismerő emberek úgy írták le, mint aki valósággal szomjazik az információkra – ez utóbbit nem minden szakértő nézi jó szemmel. „Rengeteget követel, elemző beállítottságú, nyíltan elmondja a véleményét, időnként személyeskedő” – mondták a munkamódszereiről. Az sem titok, hogy Ian rendkívül keményen bánt a lányával, előfordult az érzelmi zsarolás, amely az apa hallgatásában és Emma könnyeiben nyilvánult meg.
Naomi Broady életében az édesapja, Simon szintén meghatározó figura volt, és úgy gondolja: a szülői jelenlét előnyös tud lenni. „Emma és én szerettünk volna párosozni egyet a nyári füves pályás szezonban. Azonban fájt egy kicsit a csuklója, az apukája pedig kijelentette, hogy nem nevezhet párosban. Határozottan nemet mondott, én pedig még aznap üzentem Emmának, hogy lesznek ilyen nehéz döntések, de minden ilyet az ő érdekében hoznak meg.”
Raducanu maga is kíváncsi, elemző beállítottságú ember, aki bátran elmondja a véleményét. Sokan azt várják, hogy idővel nagyobb függetlenséget fog kiharcolni az apjával szemben, aki viszont ettől függetlenül meghatározó figura marad a pályafutásában. „Azt mondanám, hogy Emma hozza meg a döntéseket, de az apja nagy hatással van rá. Nem fog anélkül dönteni, hogy megbeszélné vele, de már most voltak olyan helyzetek, amikor szembement az apjával.”

A folytatás

Ha valaki 18 éves korában Grand Slam-címet szerez, 19 évesen pedig a világ 12. legjobb játékosa, azzal rengeteg ajtót kinyit maga előtt, ugyanakkor az ezzel járó elvárásokat nehéz elviselni. Miután nyolc világmárkával sikerült szponzori megállapodást kötni, az anyagiak miatt jó eséllyel már nem kell aggódni, viszont ezzel is jár egy csomó elvárás és kötelezettség. Ez is szerepet játszik abban, hogy a környezete szerint távolságtartóbb lett az utóbbi időben.
picture

Emma Raducanu

Fotó: Getty Images

Ez persze egy természetes reakció, pláne, ha azt is figyelembe vesszük, hogy februárban egy 35 éves férfi öt éves távolságtartási végzést kapott, miután hívatlanul beállított a család házába.

Raducanu helyzete az előző hetekben valamelyest javult, salakon például öt győzelmet gyűjtött, holott idén játszott először ezen a borításon. Amennyiben csak az éves rangsort nézzük, épp csak 50-en kívül van a rangsorban, a tinédzserek között pedig a negyedik helyen áll. Egyelőre a salakos szezonban a sérülések miatt kell elsősorban aggódnia, Rómában a hátával bajlódott, korábban a csípőjével voltak problémái, és a szezon elején a vízhólyagok keserítették meg az életét.
Persze ez is egy tanulási folyamat, minél idősebb egy játékos, annál jobban kezeli ezeket a helyzeteket. Raducanu esetében az is előidézhette ezeket a problémákat, hogy tavaly decemberben a koronavírus-fertőzés megzavarta a felkészülését. „A tenisztudása messze meghaladta a fizikai fejlődését” – mondta az egyik szakértő. A sportágon belül pedig sokan úgy gondolják: amint egyensúlyba kerül a fizikuma a tehetségével, pokoli nehéz lesz őt megállítani.
Forrás: BBC

Minden nap hírlevelet küldünk az olvasóinknak, amiben az előző nap legfontosabb sporthíreit, az elemzéseinket és persze sok más érdekességet is megmutatunk. Az Eurosport hírlevelére ezen a linken lehet feliratkozni.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés