Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Olimpiai hangolással vette kezdetét a sícross és a snowboard cross világkupa

Dobos Lilla

Frissítve 28/11/2021 - 17:09 GMT+1

Izgalmas pálya, hatalmas bukás és a végsőkig kiélezett versenyek. Dióhéjban ez volt a sí-, és snowboard crossosok szezonnyitója.

Secret Garden

Fotó: AFP

Kezdetét vette a szabadstílusú sí-, és snowboard crossok szezonja is. A nyitányt pedig nem máshol, mint Kínában, Secret Gardenben rendezték, amely helyszín az olimpiának is otthont ad majd néhány hét múlva. A versenyzők így közel nyolc hónap szünet után egyből egy olimpiai tesztversenyen találhatták magukat.

A sort a síelők kezdték, akik az időjárási körülményekre és a pályára semmiképpen nem panaszkodhattak. Tökéletes napos idő volt a szombaton, és a hőmérséklet is ideális volt, így a pálya állapotát sem érhette semmilyen kritika. A szervezők azonban nem könnyítették meg a versenyzők dolgát, ugyanis a pályán rögtön a rajt után egy olyan mesterséges hullámokból kialakított szakaszt építettek meg, amely jó néhány versenyzőn kifogott. Többek között a mezőny talán egyik legszínesebb és szórakoztatóbb egyéniségének tekinthető, a selejtezőt is megnyerő Ryan Regezen is, aki a nyolcaddöntőben nagyjából 10 másodperc alatt felejthette el továbbjutási reményeit. Öröm az ürömben: „legalább ez a rajtom bekerült a legrosszabb öt startom közé, amit versenyen produkáltam”.
A férfiak nyolcaddöntőiben igazi csillaghullást láthattunk, ugyanis ebben a szakaszban búcsúzott a tavaly a kristálygömböt bezsebelő Reece Howden, de a világbajnok Alex Fiva is, aki egy igen agresszív futamból esett ki.
A férfiak nyolcaddöntőinek horrortörténete azonban egy bukás volt. Az olimpiai bajnok Jean-Frédéric Chapuis elvesztette egyensúlyát, ezzel pedig a nyomában lévő Daniel Bohnackert is elsodorta. Bochnacker olyan szerencsétlenül esett, hogy hosszú másodpercekig mozdulatlanul feküdt arccal a hóban, miközben Chapuis próbált neki segíteni. Végül mentők szállították hordágyon kórházba. A jó hír, hogy saját lábán hagyhatta el a kórházat, így reméljük, hogy ennyivel sikerült megúsznia a balesetet a németnek.
picture

Összeakadt a két nagy rivális, csúnyán odaverték magukat a kínai síkrossz-világkupán

A folytatás is nagy küzdelmeket hozott, így jutottunk el a nagydöntőig, amelybe a Bastien Midol, Sergey Ridzik, Brady Leman és Johannes Rohrweck négyes kvalifikálta magát. A finálét a korábbi világbajnoki ezüstérmes Bastien Midol kezdte a legjobban, aki nagy fölénnyel vezetett a pálya felső szakaszán. Azonban a vége előtt nem sokkal hibázott, ezzel sebességet vesztve az utolsó nagy hullámsor előtt. Ridzik kihasználva ellenfele hibáját, az élre tört és innentől már nem is adta ki a kezéből a győzelmet. Így a 2018-as olimpia bronzérmese nyerte az első világkupa-futamot, amely történetesen a következő olimpia pályáján zajlott. Mindenképpen jó előjel lehet ez az orosznak a szezonra.
„Remek volt a pálya és remek volt a verseny. Nagyon boldog vagyok, hogy ismét dobogón állok, remélem az olimpián is meg tudom ismételni ezt a teljesítményemet" - mondta az orosz, aki minden futamát győzelemmel abszolválta.
A második helyen végül a Midol végzett, az aktuális olimpiai bajnok, Brady Leman pedig a dobogó harmadik fokára állhatott föl. Számára ez azért is hatalmas eredmény, mert még februárban szenvedett térdsérülést a georgiai versenyen, így az idény végét ki is kellett hagynia. Úgy tűnik, a nyári rehabilitáció jól sikerült, hiszen ez egy fantasztikus visszatérés volt.
A női versenyben is láthattunk figyelemre méltó visszatérést, hiszen az olimpiai ezüstérmes, Brittany Phelan magabiztosan nyerte a kisdöntőt és ezzel ötödik helyen zárt. A kanadai lánynak közel két évet kellett kihagynia sérülés miatt.
A nagy visszatérések mellett egy fantasztikus döntőt is láthattunk. Mint ahogy azt korábban vizionáltuk, az idei szezon a nőknél nagy valószínűséggel Fanny Smithről és Sandra Naeslundról fog szólni. Az esélyeknek megfelelően mind a ketten bejutottak a nagydöntőbe, Marielle Berger Sabbatelel és Katrin Ofnerrel egyetemben. A két nagy rivális egy elődöntőben kapott helyet, és az már ott jól látszott, hogy a világkupa győzelmek tekintetében rekordot döntő Smithnek magasabb szintre kell kapcsolnia a döntőben, amennyiben szeretné megverni az aktuális világbajnokot. Ez azonban nem sikerült a svájcinak, a svéd szinte érinthetetlen volt a fináléban, amelyet magabiztosan nyert meg, így tulajdonképpen ott folytatta, ahol az előző szezonban abbahagyta. Smith végül a negyedik pozícióból tudott feljönni az ezüstérmes helyre, míg harmadikként Marielle Berger Sabbatel érkezett be.
A verseny után így nyilatkozott a győztes Naeslund: „Elég nehéz volt a pálya, nagy küzdelem árán sikerült csak a többieket magam mögött tartanom, és most ég a lábam rendesen. Ez egy jó kezdet és igyekszem erőt meríteni belőle majd a folytatásra.”
Vasárnap a snowboardosoké volt a főszerep, és maradva a női vonalon, az embernek itt is az volt az érzése a versenyt figyelve, hogy ott folytatják a lányok, ahol tavaly abbahagyták. Az előző szezonban a végletekig kiélezett világkupa-sorozatban Eva Samkova és Michela Moioli utolsó pillanatig tartó párharcát figyelhettük, amely végül az előbbi javára dőlt el. A nagydöntőben pedig ez a csatározás tovább folytatódott, kiegészülve még a világbajnok Charlotte Bankes, és egy feltörekvő osztrák tehetség Pia Zerkhold szereplésével. Az előző olimpia bronzérmese – általában a versenyeken bajuszt magára rajzoló – Samkova egész nap tekintélyt parancsoló teljesítményt nyújtott, futamról futamra kilőve magát a rajtgépből, ezzel rögtön az élre állva. Ez a döntőben sem volt másképpen, és ezúttal Bankes volt az, aki a leginkább tudta vele a lépést tartani, néhány pillanatra még a vezetést is átvette. Végül ez sem volt elegendő, Samkova nyerte a futamot, ezzel a versenyt is. Mögötte Bankes végzett a második helyen, Moiolinak pedig ezúttal meg kellett elégednie a dobogó harmadik fokával.
„Rettentően fáradt vagyok. Ez egy nagyon kemény pálya és sokat kell dolgoznod. Kemény küzdelem volt, de számítottam is erre. Nagyon boldog vagyok, hogy megcsináltam. Ez még egy korai verseny, jó látni, hogy hol állok éppen. Úgy érzem, hogy jól sikerült a hétvége, de azért még rengeteg idő van az olimpiáig" - tette hozzá a győztes.
Secret Garden
Végül, de nem utolsósorban ejtsünk szót a férfiak versenyéről is. A férfiaknál menetközben hullottak a nagy nevek, így nem jutott túl a nyolcaddöntőn a világbajnok Lucas Eguibar, vagy a futamában a második helyről bukó Lorenzo Sommariva.
Túljutott viszont a nyolcaddöntőn, és egészen a nagydöntőig menetelt a tavaly a világkupát megnyerő, és hozzá egy világbajnoki ezüstöt is szerző Alessandro Haemmerle, az olasz Omar Visintin, a 39 esztendős, extrém nadrágjairól híres Nick Baumgartner és Jakob Dusek. A döntő igazi parázs csatát hozott, amelyből csak Dusek szállt ki kicsit korábban. Végül a dobogó így nézett ki: Haemmerle, Visintin és Baumgartner.
Az osztrák győzelmét tesójának, Lucának ajánlotta, aki szintén itt volt a szezonnyitón, azonban hiába kvalifikálta magát a főtáblára, sérülés miatt kénytelen volt visszalépni a vasárnapi versenyektől.
„Szoros csata volt ez a mai, igyekeztem taktikusan versenyezni és szerencsére ez kifizetődött a végén. Örülök, hogy megnyertem ezt az állomást, de természetesen ebből még nem szabad semmilyen következtetéseket levonni az olimpia kapcsán.”
A sí-, és snowboard crossosok számára a folytatás majd december 10-én és 11-én következik, míg az előbbieknek a franciaországi Val Thoren, addig az utóbbiaknak az ausztriai Montafon ad majd otthont. Azonban addig sem maradunk szabadstílusú versenyek nélkül, hiszen december 3-án és 4-én síakrobatika, mogul és Big Air versenyekkel is jelentkezünk majd az Eurosport 1 és az Eurosport 2 képernyőin.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés