Mindössze két pont döntött a freestyle snowboard-világkupában

Marosi László

Publikálva 28/03/2022 - 09:35 GMT+2

Silvaplanában slopestyle-versenyekkel befejeződött a snowboard- és szabadstílusú sí világkupa, a férfiaknál norvégok, a nőknél kínai és japán versenyző nyerte az összetett freestyle-világkupát.

Mindössze két pont döntött a freestyle snowboard világkupában - Forrás: FIS Freestyle skiing

Fotó: FIS

Síugrásban hagyományosan Planicán sírepüléssel, szabadstílusú síben és snowboardban második éve az Alpok Bermina-hegységében, Corwatschon slopestyle versennyel zárult az idény a hétvégén. Ezzel, ami a havon űzött téli sportágakat illeti, véget ért az idei olimpiai szezon, Engadinban, a Silvaplana-tótól nem messze ráadásul tökéletes tiszta kék ég és az év talán legjobb pályája várt a versenyzőkre.
A nőknél mindkét sportágban a freestyle szakág összetett vk-címe, az amerikai-kínai freesíző, Eillen Gu és a japán rider, Kokomo Murase személyében már gazdára talált, a férfiaknál az összetettért folyó harc még nyílt volt a vk-döntő előtt, ráadásul valamennyi slopestyle szakági kristálygömb is most került kiosztásra.
A Pekingben két aranyat szerző Gu végül nem utazott el, távollétében az utóbbi években az árnyékában versenyző, hatszoros X-Games győztes Kelly Sildaru újra tündökölt. A még mindig csak 20 éves észt idén teljesített először teljes vk-szezont, a vk-döntővel pedig már idei harmadik slopestyle versenyét nyerte. Megérdemelten, a mezőnyben egyedüliként két kilencszázas trükköt is bemutatott, sikerével pedig karrierje első kristálygömbjét hozta össze.
"A kristálygömb volt az egyetlen trófea, ami igazán hiányzott" - mondta Sildaru a verseny után, majd hozzátette: "Szóval ez nagyon király így, sokat jelent nekem, hogy az enyém lehet. Rendkívül sűrű idényen vagyunk túl, ami elég érzelmes és nehéz is volt, szóval nagyon örülök, hogy végre vége a szezonnak, és szünetet tarthatok."
Forrás: FIS Freestyle ski  - Kelly Sildaru
Női snowboardban a 17 éves Kokomo Murasenak a 17. helynél előrébb kellett végeznie a szakági győzelemért, ami a big airben idén olimpiai bronzérmesnek nem jelentett nagy kihívást, sőt idei ötödik dobogós helyezésével szerezte meg végül a kis kristálygömböt. Az év utolsó viadalát azonban a big air kétszeres olimpiai bajnoka, Anna Gasser nyerte, aki idei első vk-sikerét aratta.
A férfiakra rátérve, szabadstílusú síben szintén a big air olimpia bajnoka uralta a silvaplanai pályát. Birk Ruud első helye pedig egyúttal az összetett világkupa-győzelmet is jelentette számára, switch dupla cork 1620-as és a dupla bio 1800-as ugrásaival megspékelt köreivel a hazai pályán versenyző Andri Ragettlinél is jobbnak bizonyult.

A korábban a sportág első kvad cork 1800-as trükkjét sikeresen bemutató svájci harmadik helye viszont a szakági vk-győzelmet elhozta számára. Némi vigaszdíjként, igaz a tavalyi térdműtétje és a szezon első felének kihagyása után szinte minden verseny egy ajándék volt számára.
Forrás: Fis Freestyle ski
"Már megkérdezték tőlem, hogy ez a kristálygömb egy vigaszdíj-e. Nem! Számomra ez több" - mondta Ragettli, miután ötödik kristálygömbjét is kezébe vehette. "Pontosan egy évvel ezelőtt megműtötték a térdemet. Kíváncsi voltam, hogy egy év múlva egyáltalán újra el tudok-e indulni, képes leszek-e versenyezni az idei szezonban Silvaplanában. Nagyon büszke vagyok erre azok után, amin keresztül mentem, hihetetlen év volt ez így nekem."
Snowboardban a slopestyle szakági cím már a verseny előtt szinte zsebben volt az új-zélandi Tiarn Collinsnak, legnagyobb kihívóját ugyanis Leon Vockenspergert múlt héten vállsérülése miatt műteni kellett. A 22 éves ridert a nagy sikerek eddig elkerülték, világversenyekről érmet sem hozott eddig, múlt héten azonban a csehországi vk-viadalon aratott győzelmével azonban az összetett világkupa elsőség is elérhető közelségbe került.
Végül mindössze két pont különbség lett a végén, de nem a javára, a freestyle snowboard nagy kristálygömbje Mons Røislandhoz került. Pedig, ha Collins Silvaplanán nem a hetedik, hanem a hatodik helyen végez, a szezon egyik legnagyobb meglepetéseként a szakági mellett az összesített vk-arany is az övé. Ahhoz, hogy minden idők legszorosabb vk-végeredménye született, hozzátartozik, az összetett harmadik helyén a félcsőben versenyző és a vk-döntő előtt még élen álló Ayumu Hirano végzett, aki végül három ponttal maradt csak el Roislandtól.
Collins azért kezében a kis kristálygömbbel elégedetten nyilatkozott: "Ez elég király. Nem fókuszáltam erre a szezon elején, de ahogy közeledtünk a vége felé, egyre inkább ott járt a fejemben a kristálygömb. Fel vagyok most dobva, igazi „beteg” szezon volt.”
Így viszont csak úgy, mint freestyle síben, snowboardban is norvégé a nagy kristálygömb, ráadásul egy olyan rideré, aki már több mint három éve nem nyert versenyt. Örök másodikként vagy éppen harmadikként volt aposztrofálható, legyen az X-Games, vagy akár az olimpia. Peking külvárosában, a volt célüzem területén egy 17 éves hazai, Su Yiming a big air olimpiai aranyat elhappolta előle, most viszont igaz egy újabb ezüstérmes hellyel, de a világkupában csúcsra ért.
A történeti hűség kedvéért: a vk-döntőt honfitársa, a tavalyi világbajnok Marcus Kleveland nyerte, ilyen ugrássorral nehéz is lett volna mást elképzelni a dobogó tetején: frontside tripla cork 1440 weedle, backside 1620 stalefish és cab 1620 weedle, ehhez pedig hozzájött a korlát szekción bemutatott tökéletes trükksor is.
Ezekkel a sorokkal pedig a 2021-2022-es snowboard és szabadstílusú sí világkupa-szezont le is zárhatjuk azzal, hogy a többi szakág zárszavát itt találjátok. Folytatás 2022. év novemberében az EUROSPORT különböző platformjain élő közvetítésekkel, összefoglalókkal, hírekkel, elemzésekkel, értékelésekkel.
forrás: részben fis-ski.com