Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Fél éve még gördeszkában indult az olimpián, Pekingben snowboardban érhet oda

Marosi László

Frissítve 02/01/2022 - 19:57 GMT+1

Atlétákat láttunk már bobra váltani, ciklikus sportágakként a gyorskorcsolya és kerékpár párhuzam is adott, Ayumu Hiranonak pedig mindegy, csak deszka legyen.

Ayumu Hirano

Fotó: AFP

Ayumu Hirano Szocsiban 15 évesen az olimpiák történében a legfiatalabb snowboardosként nyert ezüstérmet, majd négy évre rá Pjoncsangban is ezüstérmet szerzett félcsőben.
Utána gondolt egy merészet és a snowboard pályafutását ideiglenesen felfüggesztette és kedvenc nyári időtöltését, a gördeszkázást fejlesztette olyan szintre, hogy tavaly augusztusban a hazai olimpián, Tokióban immáron ebben a sportágban is megmutathatta tudását a park versenyszámban.
Hirano az édesapja gördeszkaparkjában nőtt fel, és a gördeszkázás legalább annyira a szerelme, mint a snowboard.
"Ez egy olyan időszak volt, amikor már nem azt csináltam, amiben a legjobb voltam" – mondta Tokió előtt. "Az edzések során rájöttem, hogy milyen nehéz az, amit mindenki más tud, hiszen ez egy magasabb szint. Ez emlékeztetett arra, hogy milyen nehéz az a snowboardban, amit mások nem tudnak megcsinálni.”
Hirano, snowboardban kétszeres X-Games győztes, ezzel pedig mindössze az ötödik olyan japán sportoló, aki mind nyári, mind téli olimpián szerepelt. Két futamában is elesett azonban, elmondása szerint nem tudta megcsinálni az összes trükköt, amit szeretett volna, így csak a 14. helyen végzett a selejtezőben és nem jutott a fináléba.
picture

Ayumu Hirano

Fotó: AFP

„A gördeszkázás amióta csak elkezdtem, számomra nem csak arról szólt, hogy jól érezzem magam. Nem mindig ment minden jól. Egy állandó harc volt önmagammal. Ez olyasmi volt, amit igazán csak a snowboardozáson keresztül lehet igazán megtapasztalni. Az, hogy mindkettőben képes vagyok versenyezni, valami elképesztő, számomra ez lehetetlennek tűnt."
Hirano nyíltan mesélt arról is, hogy bizony szorongott a hazai tokiói játékokon, és nem volt olyan nyugodt, mint a havon. Az első nyári olimpiája után Ayumu ismét a hóra összpontosított, melyet közvetlenül Tokió után nyáron még kihívásként élt meg. Ehhez képest október végén az Instagramon már olyan videó jelent meg, melyben frontside tripla 1440 mellé egy cab dupla 1080-as is bemutatott a félcsőben.
Erre szokták azt mondani, hogy istenáldotta tehetség, ráadásul még mindig csak 23 éves, ezúttal pedig a hozzáállása is megváltozott, a tokiói élmény mentálisan erősebbé tette.
„A gördeszkásoktól hatalmas lökést kaptam. Az elmúlt két olimpiám inkább arról szólt, hogy nem veszíthetek, vagy hogy nyernem kell. Ezúttal arról szól, hogy lássam, meddig tudok elmenni. A korábbiakhoz képest a saját tempómban tudok haladni"
Decemberben így érkezett Copper Mountainbe, hogy egy nap híján kereken négy év után újra FIS félcső világkupa versenyen vegyen részt. A selejtezőt nem aprózta el, első helyen kvalifikált, a döntőben azonban egy apróbb rontásnak köszönhetően leszorult a dobogóról. Az ifjúsági olimpiai bajnok Ruka Hirano ellenben megnyerte a vk-viadalt.
Eredményével az olimpiai allokációs rangsorban egyetlen versennyel 5. legjobb japánként rögtön a 30. helyre ugrott. Pekingben 25-en lehetnek ott félcsőben, nemzetenként pedig négyen, a kvótaszerző időszakból azonban még hátra van két vk viadal. Hogy Ayumut kár lenne otthon hagyni, azt a Dew Touron még az ünnepek előtt bebizonyította, mégpedig nem is akármivel.
Ayumu lett ugyanis az első snowboardos a történelemben, aki félcsőben versenyen sikeresen letett egy tripla corkot, egész pontosan frontside tripla cork 1440 trükköt. Ezt bemutatni már big airben, vagy slopestyle-ban is nagy kunszt a legtöbbek számára, ehhez képest Hiranonak félcsőben sikerült összehoznia a három szaltót (függőleges tengely) és mellé még a négyfordulatos forgást (vízszintes tengely).
A verseny erősségét mutatja, hogy az idei Dew Tourt így sem ő, hanem 2021 világbajnoka,Yuto Tostuka nyerte, Ruka Hirano a 3., míg Shaun White csak a 7. helyen végzett.
„Őrület volt látni, ahogy Ayumu megcsinálta a tripla corkot" - mondta Totsuka a verseny után, aki az olimpián tervezi ezt a trükköt odatenni.
A japánokkal kapcsolatban még novemberben nyilatkozott az utolsó Dew Tourján szereplő Shaun White:
"A lécet magasra tették, de ez kifejezetten jó, mivel így mindannyian tisztában vagyunk azzal, legalábbis én nagyon is tisztában vagyok vele, hogy itt tartunk, és itt kell tartanunk" – mondta akkor a háromszoros olimpiai bajnok, miután látta, hogy a svájci Alpokban edzéséken tripla corkokból landoltak a japán vetélytársak.
picture

Shaun White

Fotó: AFP

"Sokkal nehezebb a sötétben tapogatózni, és azt gondolni, hogy 'talán ezt fogják csinálni, vagy talán azt. Most már sokkal tisztábban látom, hogy mi történik. Sokkal könnyebb a cél felé futni, ha látod a célvonalat."

Az a bizonyos célvonal február 11-én érkezik majd el Pekingben az olimpián, melynek nagy sztorija lehetne a nyári olimpiáról érkező Ayumu Hirano újabb érme.
Addig is azonban az olimpiai kvalifikációs időszakban az utolsó előtti félcső és slopestyle vk-viadal január 8-án (szombaton) 17:00 órától élőben az EUROSPORT2-ön.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés