A háború árnyékában folytatódott a világkupa a freestyle versenyszámokban

Marosi László

Publikálva 07/03/2022 - 09:11 GMT+1

A kitört háború, úgy látszik, a snowboard- és szabadstílusú sí világkupára volt az egyik legnagyobb hatással. Törölni kellett az olimpia utáni első vk-hétvégét az orosz helyszíneken, míg ezúttal a jövő évi vb helyszínén, a georgiai Bakurianiban rendkívül csonka mezőny gyűlt össze. A két sportágat egybevéve, mindössze harmincan utaztak el a Kaukázusba, a női freestyle sízők közül mindössze négyen…

Snowboard Bakuriani

A rengeteg visszalépés dacára a világkupa mindkét sportágban így is rendben lezajlott, pedig még a szél sem segítette a rendezőket.

Bakuriani korábban a Szovjetunió egyik legfőbb síközpontja volt, azóta pedig Grúzia – vagy ahogy manapság hívjuk az országot - Georgia invesztált bele sokat, hogy kedvelt síparadicsom legyen a Kaukázus lábánál. Még a 2014-es téli olimpiára is pályáztak, amelyet ugyan nem nyertek el, két évmúlva azonban ifjúsági olimpia lesz itt. 2018-ban egyhangú szavazással nyerte el a 2023-as FIS Snowboard és Szabadstílusú sí Világbajnokság rendezését, amely az ország történetének legnagyobb sporteseménye lehet, összesen 25 éremosztó versenyszámmal.
Tavaly a síkrosszosok és a snowboard-krosszosok tesztversenye a pandémia ellenére is izgalmas és színvonalas versenyt hozott, idén a slopestlye-osok tesztversenye kapcsán a háború húzta keresztül a szervezők számításait. Pedig az országban semminemű utazási korlátozás vagy biztonsági figyelmeztetés nem volt érvényben ésaz orosz határ, a háborús zónának egyáltalán nem minősíthető Észak-Oszétia régió is 300 kilométerre északabra van.
A pekingi olimpiai pályát is megépítő cég így hiába tett ki magáért, a versenyzők többsége a világbajnokságon ismerkedhet a pályával, mely abból a szempontból mindenképp unikum, hogy a három ugrót a nyitó és a záró korlátszekciók közé sűrítették.

A szabadstílusú sízők élmenői közül azon kevesek számára, akik elutaztak Georgiába, a szombati döntőben ráadásul a viharos széllökések is komoly kihívást jelentettek, a verseny így végül jókora csúszással érhetett csak véget.

A nőknél a négyszereplős versenyt Megan Oldham nyerte, második vk-győzelmét ünnepelhette a kanadai, aki néhány hete a peking olimpián big air-ben egy hellyel maradt le a dobogóról, míg slopestyle-ban egy pozícióval a tizenkettes finálétől.
"Ez egy kicsit őrült hét volt és nyilvánvalóan küszködtünk az időjárással" - mondta Oldham, aki számára még különlegesebbé tette a napot az is, hogy bátyjával, Bruce-szal egy vk-fordulón indulhatott.
"Annyira király, hogy itt lehetek a bátyámmal" - folytatta Oldham - "Ez az első világkupa, amin együtt síelünk, és nagyon izgatott vagyok, mert olyan jól síel.
Bruce-nak végül majdnem a vk-érem is összejött, a 4. helyen végzett, így viszont a dobogón történelmi svájci söprést láthattunk. Andri Ragettli sikerével, aki 10. vk-versenyét nyerte. A 23 éves riderneka három különböző 1260-as és az első futamban a korlát szakasz tiszta kivitelezése több mint elég volt ahhoz, hogy még megszorítani se lehessen, közel 10 ponttal előzte meg honfitársait, a Wili testvéreket, Colint és Thierry-t.
A grúziai hétvége vasárnap délután a snowboard slopestyle döntőjével zárult, ahol a kanadai LaurieBlouin és a német Leon Vockensperger szerezte meg a győzelmet.A szél ezúttal nem szólt bele a versenybe, a nőknél pedig itt is egy kanadai győzött, Laurie Blouin pedig szintén második vk-sikerét aratta.
Laurie Blouin
A férfiaknál a verseny nagy részében úgy tűnt, hogy a 16 éves ausztrál Valentino Guseli pályafutása mindössze második slopestyleindulása alkalmával megszerezheti első világkupa dobogóját. Guseli lginkább halfpipe-fenoménként ismert, az olimpián hatodik lett, a tavalyi szezonban pedig Shaun White rekordjárt megdöntve, világrekordot állított fel, amikor Laaxban 7,3 méteres magasságot ért el a félcsőben.
Vasárnapi produkciójával jelezte, hogy a slopestyle-pályán is versenyképes, a döntő utolsó előtti ridere, Leon Vockensperger menetéig szinte már győztesnek is gondolhatta magát.
Az olimpiai betlije (29. hely) után a német a döntő csúcspontjaként egy backside tripla cork 1440-nel nem hagyott kétséget afelől, hogy a korlátszekción elkövetett apróbb hibái ellenére is a legmagasabb pontszám lehet a jutalma.
Leon Vockensperger
"Jól éreztem magam" - mondta Vockensperger a futásáról - "Tudom, hogy az utolsó két akadályon talán egy kicsit tisztább lehetett volna, de eléggé fel vagyok dobva az ugrássoromtól. Nem volt ma sem könnyű. Havazik és azért ma is volt szél, a körülmények így kemények voltak, de boldog vagyunk, hogy tudtunk versenyezni”.
A szabadstílusú sízők számára folytatás jövőben Tignes-ben (Szombat 17:00 EUROSPORT2), míg a freestyle snowboardosok két hét múlva Csehország legmagasabb hegységébe, az Óriás-hegységbe,Spindleruv Mlynbe veszik az irányt.