Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Világcsúcsok, ollógólok és trónkövetelők – 12 hónap, 12 arc 2021-ből

Sergő Z. András

Publikálva 01/01/2022 - 18:36 GMT+1

Az év sportösszefoglalójának rendkívüli módját választottuk. 12 hónapon keresztül kerestünk egy-egy sportolót, akit az adott hónapban érdemes volt figyelni. Rajtuk keresztül az év 12 különös eseményét elevenítjük fel.

Világcsúcsok, ollógólok és trónkövetelők – 12 hónap, 12 arc 2021-ből

Fotó: AFP

Január: Máthé Dominik (kézilabda)

A koronavírus-járványtól terhelve, de valahogy mégiscsak megvalósult a kétévente szokásos januári férfi kézilabda-világbajnokság, amin szokás szerint ismét ott volt a magyar válogatott is. Méghozzá nem is sikertelenül. Gulyás István csapata az 5. helyen végzett, ennél jobb eredményt csak 1997-ben, a Japánban rendezett tornán értünk el. Ott negyedik lett a magyar csapat, és ettől most sem járt nagyon messze. A francia válogatott ellen elért 32-32 rendes játékidőben különösen emlékezetes volt, még akkor is, ha a hosszabbításban már elfogyott a szufla a mieinkből. Odáig azonban megvertük Németországot, Lengyelországot és Brazíliát is, a legjobb nyolcig csak Spanyolország ellen bicsaklottak meg a fiúk.
Egy csapatból persze nem könnyű sosem kiemelni egy játékost, most azonban mégis megtesszük. A 15 éves kora óta Balatonfüreden növekvő Máthé Dominik nem sokkal a világbajnokság előtt igazolt a norvégiai Elverumba, és felszabadultsága, mentalitása egyre jobban hasonlított a mindig úgy irigyelt skandináv felfogáshoz. Elképesztően vágány játéka, bátor vállalkozókedve sokat hozzátett a magyarok játékához, a fent említett németek elleni meccsen is 8 gólig jutott, 31 góljával ő lett a magyar válogatott legeredményesebb játékosa. Ott volt már a 2019-es vb-n is, de igazi csapattaggá itt érett. Nem csoda, hogy ősztől a PSG igazolt játékosa, ahol sokkal nehezebb dolga lesz, de sokkal jobban fejlődhet igazi világsztárrá.

Február: Tom Brady (amerikai futball)

Amihez nyúl, arannyá változik. Ahová megy, ott hirtelen találnak egy Super Bowl-győzelmet. 44 éves, de minden csapat rá épül. Folyamatosan ereje teljében van, akár Chuck Norris. 2000-ben draftolta a New England Patriots, és már az első évében részese volt a Super Bowl-győztes csapatnak. Ezt még 5 másik követte, de a 40+ éves quarterback nem vonult vissza, hanem Tampa Baybe igazolt, hogy megismétlődjön a történelem.
A Buccaneers játékosaként ugyanis ismét első évadában győzött a Super Bowlon, ráadásul ő lett a meccs MVP-je. 201 yardos passzának is köszönhetően 31-9-re nyertek a Kansas City Chiefs ellen, így ők lettek a liga történetének hetedik olyan csapata, amely a Wild Card körből jutott el a végső győzelemig.
Egyre valószínűbb ugyanakkor, hogy van valami a levegőben Floridában. Néhány hónappal korábban a Tampa Bay Rays jutott a World Seriesbe (még ha a döntőben ki is kaptak a szupererős Los Angeles Dodgerstől), pár hónappal később pedig a Tampa Bay Lightning nyerte a Stanley-kupát.

Március: Suzanne Schulting (rövidpályás gyorskorcsolya)

Fantasztikus évet ment a holland rövidpályás gyorskorcsolyázó. Mint a hét elején írt cikkünkben említettük, Hollandiában a gyorskorcsolya nemzeti sportnak számít, az olimpiai bajnok pedig tarolt a játékokat megelőző naptári évben. A márciusban megrendezett hazai világbajnokságon, Dordrechtben minden számot megnyert, amiben elindult. Hajlamosak vagyunk ugyan a márciusi világversenyt a kínai válogatott távolléte miatt megcsillagozni, de Schulting teljesítménye emellett is megsüvegelendő. Ahogy a januári, gdanski Európa-bajnokságon, úgy a márciusi vb-n is mindhárom egyéni számot megnyerte, utóbbiban a 3000 m női váltót is.
picture

SCHULTING Suzanne

Fotó: AFP

Hogy teljesítménye nem légből kapott, nem véletlen, azt az őszi világkupa-sorozat is megmutatta. A négy állomásos túrán megrendezett 12 egyéni számból (minden állomáson 500, 1000 és 1500 m-en) ötöt ő nyert. Az év végi holland olimpiai válogató tornán megpróbálkozott bekerülni a nagypályás gyorskorcsolya-válogatottba is, ez azonban nem sikerült neki. Így viszont még több energiája marad a rövidpályás számokra Pekingben.

Április: Lőrincz Tamás (birkózás)

„Ezt a srácot egyszerűen nem lehet nem szeretni”írta kollégánk az augusztusi olimpiai bajnoki cím után. Valóban, Lőrincz Tamás birkózó aranyérme az év egyik legszívmelengetőbb pillanata volt a hazai sportbarátoknak, ez az év a ceglédi sportolónak azonban áprilisban kezdődött. Nem mérhető össze persze, mondhatnánk, egy Európa-bajnoki cím egy olimpiai arannyal, és ez még inkább úgy van, ha hozzátesszük: a varsói arany volt Lőrincz életében a negyedik, az olimpiai bajnoki cím pedig az első.
picture

Lőrincz Tamás

Fotó: AFP

Már 20 évesen Európa-bajnok volt Moszkvában, de legtöbben talán a londoni olimpiai döntőben ismerték meg. Amit elveszített. Hiába azonban azóta a két Eb-cím és a 2019-es vb-arany, az egy évvel korábbi, Budapesten elveszített döntő talán jobban fájt. Az idei év azonban más volt: 7 év után nyert ismét Európa-bajnokságon, a nyári olimpián pedig testvérével, Lőrincz Viktorral együtt jutott döntőbe. Ki-ki a saját súlycsoportjában, Tamás arany, Viktor ezüstérmet szerzett.

Május: Henny Reistad (kézilabda)

Milyen kár, hogy a 2021-es női kézilabda Bajnokok Ligája főszereplői nem a győri lányok voltak, és mennyire szerencse, hogy éppen vele nem keresztezte az útjukat. A legutóbbi budapesti Final Four kétségtelenül legjobban összerakott csapata a Vipers Kristiansand volt, akik az előző, 2019-es négyes döntőben is már tisztességgel helytálltak, még ha döntőbe nem is jutottak. Ebben pedig minden bizonnyal nagy szerepe volt a még csak 22 éves norvég irányítónak, aki szép lassan klubjában és a norvég válogatottban is meghatározó ember lett. (Azóta Reistad Dániába igazolt az Esbjerg együtteséhez.)
A négyes döntő legfontosabb embere volt, miután a CSZKA Moszkva elleni elődöntőben 10 gólt lőtt, a döntőben a Brest Bretagne pedig 11-et dobott. Reistad, aki a 2018-as debreceni junior világbajnokság ezüstérmese volt (ez az a torna, amit a Háfra Noémi, a Klujber Katrin, Lakatos Rita fémjelezte magyar csapat nyert), 2020 decemberében már aranyéremig jutott a felnőtt válogatottal a dániai Európa-bajnokságon. Alapvetően nem a kispadot koptatta, bár az elsőszámú irányító továbbra is, bár ha így halad tovább, nem sokáig, Stine Oftedal. 22 évesen egyértelmű utódja a győri irányítónak a válogatottban, és ezt éppen a budapesti négyes döntőben bizonyította.

Június: Wayne Rooney (labdarúgás)

Miközben egész Európa az Európa-bajnokságra készült, egy olyan figura vette le utoljára a mezt, akire sokan éppen a 2004-es, portugáliai Európa-bajnokságon lettünk figyelmesek először. Ekkor vette meg ugyanis a Manchester United azt az elálló fülű, mackóképű, kissé köpcös izomkolosszust, aki elképesztő fizikai dominanciával volt jelen évtizedekig a Premier League-ben.
2004-2017 között 393 angol bajnoki meccsen játszott Manchesterben. Ez alatt öt bajnoki címet, egy FA-kupát, egy Bajnokok Ligája- (2008) és egy Európa-liga-trófeát (2017) nyert. Ezután még egy évet játszott az Everton csapatában, majd két évre a DC United játékosa lett az Egyesült Államokban. Onnan visszatérve rövid ideig a Derby County játékosedzője volt, de az idei szezont már csak edzőként kezdte.
Az angol válogatottban 130 alkalommal lépett pályára, 53 gólt lőtt. Utoljára 2018-ban húzta magára a címeres mezt, éppen azelőtt, hogy a válogatott az elmúlt 30 év legnagyobb sikerét érte el a világbajnoki negyedik helyezéssel.
A Manchester Citynek 2011-ben lőtt gólját egy évvel később a Premier League első 20 évének legszebb találatának választották.

Július: Emma Raducanu (tenisz)

Amikor szokás szerint év eleji játékunkban az év Grand Slam-győzteseit és nagy teniszeseményeit tippeltük, senkinek a szeme előtt nem lebegett a kínai és román felmenőkkel rendelkező, 18 éves brit teniszező lány. Nemhogy nem lebegett, nem is hallottunk róla! Valószínűleg nem csak mi, hanem szűk brit teniszkörökön kívül senki.
Nem is csoda, hiszen 2021 júniusáig semmilyen WTA szintű tornán nem indult, már csak életkorából fakadóan sem.
A júliusi, 2020-ban elmaradt wimbledoni tornára mégis szabadkártyát kapott, amivel bőven élni is tudott. Három csodálatos mérkőzésen játszmát sem veszített, így jutott a negyedik fordulóba, ő lett ezzel az Open éra legfiatalabb brit női versenyzője, aki ilyen magasságokig jutott. Ott mentális fáradtság miatt visszalépett.
Ez volt az a pont, ahol a teniszközvélemény megismerte a később US Open bajnoki címig jutó fiatal tehetséget. Az elképesztő szeptemberi New York-i torna már történelem, az ottani győzelem hozhatta el az alábbi számokat: 2021-ben 23 meccset nyert, ez pontosan annyi, mint amennyit együttvéve játszott (győzelem és vereség együtt) karrierje során korábban. 2020-ban 345. helyen végzett az év végi világranglistán, 2021-ben a 19. helyen. 2020-ban 2,541 dollárt keresett, de a járvány előttiben is 14,606 dollárt. Ami nem rossz, de nem mérhető össze a 2021-ben összegyűjtött 2,807,446 dollárral. Az egész viszont a legfurcsább Leylah Fernandez nézőpontjából. A szintén fiatal kanadai teniszező az US Open döntőbe jutva szintén élete eddigi legnagyobb teljesítményét érte el, de erre már szinte senki nem is emlékszik.

Augusztus: Sydney McLaughlin (atlétika)

Nehéz időszakon van túl a sportág, hiszen a 2019-es dohai világbajnokság óta nem volt semmilyen világszintű seregszemle. Az amerikai gátfutó azonban kivárta sorát, és a 2019-es év után ismét bombaformában volt, akkor, amikor a leginkább kellett. Azért ismét, mert a 2019-es Diamond League szezon nagyon jól sikerült, a 400 m gát 7 megrendezett futamából hármat megnyert, majd a világbajnokságon minden idők harmadik legjobb idejével ezüstérmet szerzett. Alig múlt még 20 éves.
A csonka 2020-as év után a következőben is jól teljesített. Hogy mutassa, valóban számolni kell vele, a júniusi, eugene-i olimpiai válogatón is világcsúcsot futott. Nem véletlen. A 400 gátos női amerikai mezőny olyannyira sűrű, hogy már a kijutáshoz is extrát kell nyújtani. Mögötte második helyen az a Dalilah Muhammad ért célba, aki aztán a tokiói olimpiai játékokon is ezt csinálta. Hogy mi kellett McLaughlinnak az első olimpiai aranyérméhez? Egy újabb világcsúcs, öt héten belül a második. Nem sokkal később jött a második aranyérem is, a verhetetlen, csúcsformában lévő női 4x400 m gátfutás amerikai csapatától.

Szeptember: Sebastien Thill (labdarúgás)

Kissé kakukktojás a lista szeptemberi tagja, hiszen valószínűleg a neve önmagában nem volt ismerős sem előtte, sem utána nem lesz az. Ha azt mondom, hogy egy luxemburgi labdarúgóról van szó, talán egy kicsit közelebb vagyunk, még ha a luxemburgi labdarúgás sosem önmagában volt híres.
A hírért Moldovába kellett utazni, és bízni a Bajnokok Ligája selejtezőinek sikerében. A Sheriff Tiraspol ugyanis nemcsak saját történelme során először, hanem országát képviselve is első alkalommal jutott be a topliga legjobb 32 csapata közé. A selejtezőben a Ferencvároshoz hasonlóan négy kört kellett túlélniük,

az utolsó kettőben pedig a Crvena Zvezda és a Dinamo Zagreb volt a vesztes fél.

Már a csoportkörbe kerülés is óriási szenzáció volt, a Real Madrid, az Inter és a Sahtar Doneck mellett pedig leginkább az esetleges bravúrpont jöhetett szóba.
Az igazi bravúr azonban a Real Madrid elleni, idegenbeli összecsapáson jött el. Valószínűleg tömegesen kapcsoltuk át a tévét, amikor a félidőben 1-0-ra vezettek a moldávok, de hogy a madridiak egyenlítő gólja után még lehet esély, senki nem számított rá. Sebastien Thill sem, egészen a 90. percig. A moldáv tündérmese itt véget ért, több győzelem már nem jutott a csoportban, a csapat azonban így is a harmadik helyen végzett, így tavasszal is folytathatja európai szereplését.

Október: Mohamed Salah (labdarúgás)

Rendkívüli hónapja volt a Liverpool labdarúgócsapatának az október, és ugyanúgy az ügyeletes gólvágójának, a régóta újabb magasságokba törő egyiptomi csatárnak. A többször a Premier League élén végző Salah jelenleg is vezeti a világ legerősebb bajnokságának góllövőlistáját, méghozzá 15 góllal. A következő, szintén Liverpool játékos Diogo Jota tízzel jön utána.
Az október különleges hónap volt ebben a fantasztikus menetelésben. Négy meccs alatt hét gólt szerzett és négy gólpasszt adott, pedig a bajnoki meccseket a válogatott szünet is megszakította. Ezek közül talán kiemelkedik a Manchester United elleni idegenbeli találkozó. Az Old Traffordon 5-0-ra verni a hazaiakat minden csapat számára kiemelkedő élmény lehet, de a mesterhármasig jutó Salah számára még annál is nagyobb lett.

November: Vas Blanka (kerékpár)

Ilyen szenzációs év után nehéz bármi újat mondani a – figyelem, szerkesztő kollégám után lopott tollal ékeskedem – blankasztikus sikerről. Vas Kata Blanka olyan sikereket ért el a hazai kerékpársportban, amit előtte még a női mezőnyben soha senki. Valter Attila májusi Giro sikereihez hasonlóan az idei év idehaza a sportágról szólt, de amíg Valter évről évre egyre komolyabb eredményekkel vétette észre magát, addig Vast 2020-ig gyakorlatilag egyáltalán nem ismerte a közvélemény.
picture

Vas Blanka

Fotó: AFP

A legjobb áttörési lehetőséget az olimpiai játékokon használta ki, ahol mountain bike-ban lett negyedik három svájci társa mögött, ezzel a hazai kerékpársport legnagyobb sikerét érte el. Ezt követte szeptemberben az U23 Európa-bajnoki ezüstérem (ismétlem, még csak 20 éves) országúti kerékpárban, majd ugyanezen szakágban a világbajnoki negyedik hely. Blanka multitalentumát jelzi, hogy alapvetően cyclocross szakágból ismerjük őt, és a késő ősz ebben is sikereket hozott neki. Az október végi belgiumi világkupa-győzelem után novemberben a hollandiai Európa-bajnokságon elért ezüstérem tetőzte be ezt a fantasztikus időszakot.

December: Max Verstappen (F1)

Mindent elmond az idei szezon rendkívüliségéről, hogy december hónap képviselője ugyanezzel az erővel lehetett volna Lewis Hamilton is, ha az utolsó körök máshogy alakulnak. Úgy a versenypályán, ahogy a zöld asztalnál. A sportközvélemény elképesztő érdeklődése mellett, holtversenyben indult az utolsó forduló a két versenyző között, így eddig sosem látott szoros végeredmény volt várható, egy ki-ki összecsapás, amit nagy várakozás előzött meg.

A fiatal holland elképesztő sikeréhez, és végül megszerzett világbajnoki címéhez azonban kétség nem fér, főleg, hogy a sportág történelmének egyik legnagyobb alakját tudta maga mögé utasítani,

még ha thrillerszerű fordulatokkal tarkítva is. A Hamilton-rajongók szerint talán önmaga eredményeitől függetlenül. Persze odáig is el kellett jutni valahogy, hogy az utolsó körben esély legyen az utolsó kanyarokat jól venni, és megnyerni a világbajnoki címet.
Mindenesetre a sportág népszerűségének nagyon jót tett a decemberi, rendkívüli szezonzáró futam. Az pedig a sport szellemiségének, hogy az elképesztő futam utáni vereséget követően – a sportban elért érdemei miatt – az angol királynő lovaggá ütötte a vesztes versenyzőt. A részvétel, nem a győzelem, ugyebár.
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés