Brad Delosa széthasította az Oroszlános udvart

Publikálva 20/05/2014 - 02:54 GMT+2

Az ausztrál sportfavágó világcsúccsal nyerte a Bajnokok tornáját.

A Budai Vár Oroszlános udvara megélt már néhány viharos eseményt, de Fadrusz János oroszlánjai alighanem most először hallották láncfűrészek bömbölését és fejszék csattogását. A 2011 után második alkalommal megrendezett Stihl Timbersports Champions Trophy stábja nem viccelt sem a látvánnyal, sem pedig a hangtechnikával. A többiről a világ legjobb sportfavágói és az elképesztő hangorkánt produkáló közönség gondoskodtak. Szavakkal nehéz leírni, milyen volt műsorvezetőként személyesen is átélni ezt a hangulatot, de az alábbi jelenet talán valamelyest érzékelteti a dolgot: A televíziós felvétel osztrák produkciós vezetője a verseny kezdetekor rám nézett, majd körbemutatott a csodásan kivilágított épületeken, és a közönséget túlkiabálva ordította: „Nézz körül! Látod ezt? Libabőrös vagyok!” Mindannyian azok voltunk.

Telt ház az Oroszlános udvarban

A Bajnokok Tornájára csak a legutóbbi egyéni világbajnokság első nyolc helyezettjét hívták meg. Mivel a négy versenyszámot egyhuzamban kellett teljesíteniük, a győztes valóban elmondhatja magáról, hogy ő a világ legkeményebb sportfavágója.  A résztvevők között ott volt a tavalyi világbajnok ausztrál Brad Delosa, a sportág legendájának számító, ötszörös világbajnok új-zélandi Jason Wynyard, a legjobb európai, VB-ezüst- és bronzérmes cseh Martin Komárek, és a tavalyi VB-ezüstérmes amerikai Matt Cogar. A több ezres közönség azonban egy emberként, egy emberért szurkolt: A magyar válogatott rangidős versenyzője, a 48 éves Juhász István tavaly a szenzációval felérő hetedik helyen végzett a stuttgarti világbajnokság egyéni döntőjében, így nem csak a rendező ország jogán, hanem saját eredményének köszönhetően kapott meghívást a Champions Trophy-ra.

Juhász István fát dönt

Ebben a versenyben a sportolóknak először a boltban is kapható Stihl MS661-es széria láncfűrésszel kell egy szeletet (szaknyelven „sütit") levágniuk a vízszintesen rögzített, 40 cm átmérőjű fenyő rönkből (Stock saw). Ezután egy szintén vízszintesen rögzített, 32 cm átmérőjű nyárfa tuskóhoz rohannak, melyre terpeszállásban felállva, a lábuk között fejszével csapkodva hasítják azt ketté (Underhand chop). Harmadikként vissza kell térniük a 40 cm-es fenyő rönkhöz, melyből egy 2 méter hosszú, 10 cm-es fogakkal bíró kézi vonófűrésszel vágnak le egy újabb korongot (Single buck). A befejező szám a fakidöntést szimuláló álló rönkhasítás (Standing block), melynek során fejszével vágják ketté a 27 cm átmérőjű nyárfa tuskót.
A versenyformátum szerint egyenes kieséses a viadal: a verseny negyeddöntőkkel kezdődik; aki a párbajban gyorsabban végez, az jut tovább.

Jason Wynyard az első körben Krystian Kaczmarek ellen

A futambeosztás a péntek esti selejtező időeredményei alapján alakult ki. Juhász István a 7. helyen kvalifikálta magát, ami azt jelentette, hogy az első fordulóban a világbajnok Brad Delosa volt az ellenfele. István három éve foglalkozik a sportfavágással, az ausztrál 20 éve… Felszerelésben is van a lehetőségeik között némi különbség, így a magyar versenyző célja a tisztes helytállás volt. A rendkívül szerény sportoló nem győzte kihangsúlyozni, micsoda megtiszteltetés számára, hogy egyáltalán itt lehet a legjobb nyolc között. Néha emlékeztetni kell rá, hogy azt a tavalyi VB-7. helyet nem ajándékba kapta.
„Juhi”, a közönség eszeveszett biztatása közepette 1 perc 35,95 mp alatt teljesítette a négy számot, ami egyéni legjobbja. Delosa ellen nem volt elég, de a nagyobb tapsot így is a magyar versenyző kapta.
Az esélyesek az erőviszonyoknak megfelelően jutottak tovább, Wynyard és Delosa picit még tartalékolhatott is az erejéből az első fordulóban. Az egyetlen meglepetést Martin Komárek okozta, aki 3 tizedmásodperccel legyőzte az amerikai Matt Cogart.
Az elődöntők előtt az első kör vesztesei még egyszer színpadra léptek, az 5-8. helyeket így osztották el. Juhász István ellenfele ezúttal a spanyol bajnok Daniel Vicente volt, akit a világbajnokságon tavaly legyőzött. Viszont a Champions Trophy-n nem szerepel István egyik legjobb versenyszáma, az ugródeszka (Springboard), a két fejszés szám pedig nem tartozik az erősségei közé. Az első forduló mindkét versenyzőből sokat kivett, már két szám után lehetett látni, ahogyan levegőért kapkodnak. A közönség, tudva, hogy ez István utolsó szereplése ezen az estén, ha lehet, még rátett egy lapáttal, és üvöltve skandálta a „Juhi, Juhi!”-t. A spanyol sajnos gyorsabbnak bizonyult, de Pistinek sikerült elérni a célként kitűzött tisztes helytállást: „Ha a közönség nem bíztat ilyen elképesztő módon a végén, akkor sokkal lassabb lettem volna. Hihetetlen, hogy mennyi erőt adtak.” – nyilatkozta Juhi a verseny után.
Az első elődöntőben Jason Wynyard leradírozta Martin Komáreket a színpadról. A cseh versenyző 30 másodperccel volt lassabb, mint az első körben (Juhász István első körös idejénél is 10 mp-cel lassabb volt). A második elődöntőben Brad Delosa a kanadai Mitch Hewitt-et győzte le 10 mp-cel. A harmadik helyért így Mitch Hewitt és Martin Komárek csatázott a kisdöntőben.
A kisdöntő elképesztően szoros volt Hewitt és Komárek között. A cseh nagyon megszorongatta a kanadait, de végül 9 tizedmásodperccel elmaradt az idejétől. Mitch Hewitt így 2011 után ezúttal is a harmadik helyen végzett.
A döntőben végül a két legesélyesebb versenyző, a címvédő Jason Wynyard és a világbajnok Brad Delosa találkozott. A meglehetősen hűvös este ellenére izzott a levegő az Oroszlános udvarban, a közönség fáradhatatlan éljenzéssel fogadta a két sportolót. Ők pedig mindent beleadtak, fej-fej mellett haladtak. A fekvő rönkhasítást Delosa kezdhette egy ütemmel hamarabb, de a kézi vonófűrésznél Wynyard behozta lemaradását. Az álló rönkhasításnál azonban ismét Delosa fordult előbb, és végül két csapással új-zélandi vetélytársa előtt döntötte le a tuskót. Az ausztrálnak elsőként a világon sikerült átlépnie az egyperces álomhatárt: az óra 59,25 másodpercnél állt meg, ami ebben a versenyben minden idők legjobb eredménye.

Brad Delosa, a favágó Bajnokok Bajnoka

A döntő után sántikáló Jason Wynyard elárulta, miért nem tudta megfogni Delosát abban a számban, melyben ő maga tartja a világcsúcsot: „A fekvő rönkhasítás közben meghúztam a jobb térdinamat, ami miatt a másik két számban már nem tudtam maximumot nyújtani. Sosem jó, ha nem sikerült elérned azt az eredményt, amire edzettél, és én nem a második helyért edzettem. De le a kalappal Brad előtt, nagyszerűen versenyzett.”
Brad Delosa tehát fél éven belül nemcsak a világbajnoki, hanem a Champions Trophy bajnoki címét is elorozta Jason Wynyardtól. Jó hír nekünk, hogy jelen cikk születése idején Delosa tanácsadóként vesz részt a magyar csapat edzőtáborában (a korábbi „tanítók” Spike Milton, Robert Ebner és Martin Komárek voltak. Talán nem véletlen a magyar csapat remek szereplése).