Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Balhéknak köszönheti az MMA a népszerűségét?

Eurosport
Eurosport

Publikálva 08/04/2020 - 14:11 GMT+2

-

Fotó: Eurosport

Vér, brutalitás és balhék, vagy kiemelkedő sportteljesítmény, rettenthetetlen küzdőszellem és megérdemelt dicsőség? Sikerülhet-e az MMA-nek kilépnie a negatív jelzők árnyékából, és széleskörben követett és elismert sporttá válnia, vagy csupán átmenetinek tekinthető a UFC virágzása?
27 évvel ezelőtt az első UFC (Ultimate Fighting Championship) verseny megrendezését követően, használták előszőr az MMA kifejezést, ami a kevert harcművészet angol rövidítése. A UFC népszerűsége hihetetlen gyorsasággal növekedett mind a sport, mind a szórakoztatás világában, ezért ma már az MMA a világ legnépszerűbb sportágai közé tartozik. Azonban kevés olyan sport van, amely ennyire megosztaná a közönséget. Hazánkban a sportág megalakulása óta nem egy negatív hangvételű hírt lehetett hallani felőle. Egy extrém példát kiemelve, nagy port kavart 2014-ben az utánpótlás versenyek kérdése, amelyet a 14 alatti gyermekek MOB általi eltiltása követett. Ezek után nem meglepő, hogy a ketrecharcos kifejezés mindmáig pejoratívnak tekinthető.
picture

063_1211095875.jpg

Fotó: Eurosport

A sportág meglepően gyors ütemű fejlődésének betudható hibákat idővel sikerült kiküszöbölni, ennek köszönhetően ma már hazánkban is sokkal több a sporttal szimpatizáló cikk. Ezt elősegítette, hogy több magyar sportolónak is sikerült feljutnia a nemzetközi élvonalba. Például az MMA második legrangosabb szervezetében, a Bellator-ban, szereplő Borics „The Kid” Ádámnak, vagy pedig az Oktogonnál egyre elismertebb Kertész Máténak.
A hazai elfogadást nem kis mértékben befolyásolta, a nemzetközi szintéren jelenlévő nagytestvér, a UFC fejlődése. Ahol 2015-től a tiszta küzdelmet az amerikai doppingellenes ügynökség (USADA) alapos ellenőrzése biztosítja. Valamint a képzett bírói gárda munkájának köszönhető, hogy a szervezet fennállása során nem volt rá példa, hogy valaki életét vesztette volna a bunyók helyszínéül szolgáló oktogonban. Ezek következtében több helyen is engedélyezték UFC események tartását, ahol korábban be voltak tiltva, mint New York. Továbbá az elfogadást segítette a női vonal kiépítése, melynek sikerét jól mutatja Ronda Rousey szupersztárrá válása.
Tehát adott a sportág növekvő népszerűsége, de merre tovább? Erre a kérdésre természetes válasznak tűnik az olimpia megcélzása. Ez azért is indokolt, hiszen már az ókorban megjelent a bokszot és birkózást ötvöző pankráció, amely hasonló a kevert harcművészethez. Azonban erre egyelőre belátható időn belül nincs kilátás. Ennek egyik oka, hogy sokak szerint az MMA szabályrendszere nem összeegyeztethető az olimpiai eszmékkel, mert engedi földön fekvő ember megütését. Feltehető, hogy ezen szabály eltörlése közelebb vinné a sportot a NOB általi elismertséghez, azonban ezzel a változással a sportág elveszítené egyik fontos elemét, és így jelentősen más formát öltene.
Másik akadályozó tényező az olimpia által elismert küzdősportok félelme attól, hogy az MMA népszerűsége okán elhódítja a saját nehezen kivívott pozíciójukat. Ez nem megalapozatlan, hiszen a sportág már most teljességgel megváltoztatta a harcművészetek világát. Hiszen korábban az volt az alapelv, hogy egy harcosnak el kell köteleznie magát az általa választott irányzat mellett. Viszont a kevert harcművészet megszületése megnyitotta az átjárást, és ez által további fejlődésre nyújt lehetőséget.
picture

063_1211071372.jpg

Fotó: Eurosport

Szerencsére az MMA számára az előrelépés nem kötött az olimpiához. Ma már a UFC-n túl, egyre több, szintén népszerű, bunyókat közvetítő szervezet is létezik, mint például a Bellator vagy a ONE Championship. Ezen szervezetek egészséges versenyzéséből adódó párhuzamos fejlődés egy remekül járható út.
A UFC történetének vizsgálata során szemet szúrnak a sikerességet egyszerre segítő és hátráltató botrányok, amelyek a meccseket kísérik. Elősegítik, hiszen ezek nagyobb média figyelmet eredményeznek, így sok későbbi rajongó általuk hall először a bajnokságról. Viszont másokban unszimpátiát is kelthetnek, és így a szervezet elveszítheti a professzionális megítélését. Erre egyik legjobb példa az ír szupersztár, Conor McGregor, 2018-as címmeccsét övező balhék sora.
Majdhogynem minden összecsapásnak a velejárója az úgynevezett trash talking, vagyis az ellenfél sértegetése a közösségi média felületein és sajtókonferenciákon. Ennek a műfajnak jeles képviselői a korábban említett McGregor, Rousey és Chael Sonnen, aki elsőként használta ki az ebben rejlő lehetőségeket. Nem meglepően a legnagyobb sztárok egytől-egyig éltek az egymás ócsárlásában rejlő marketingfogással. Hiszen végső soron a szórakoztatóiparban vannak jelen, ahol népszerűség szempontjából döntő lehet egy-egy csípős beszólás, humoros komment. Viszont ez nem csupán a közönség figyelmének megnyerésére irányul, a mentális hadviselés a harcosok stratégiájának részét képezi. Ugyanis egy küzdelem során döntő előnyt jelenthet, ha már a meccs előtt sikerül kikezdeni ellenfelüket, és létrehozni egy mentális fölényt.
picture

000_RU6PG.jpg

Fotó: Eurosport

Azonban az elmúlt időszak legnagyobb meccsei esetében nekem úgy tűnt mintha visszafogták volna egymás sértegetését. Még a műfaj mestere, McGregor, utolsó meccse alkalmával sem volt negatív hangvételű szóválltás Cowboy Cerrone és közte, csakis kölcsönös tisztelet. Ebből kiindulva lehetségesnek tartom, hogy a UFC tanult korábbi hibájából, és megpróbálja a közvéleményt pozitívabb irányba terelni. Ennek ellenére nyilvánvalóan nem áll érdekükben a trash talking teljes beszüntetése, bőven elegendő, ha bizonyos keretek között tartják.
Továbbá a teljes kép lefedéséhez érdemes kiemelni a UFC világában jelentkező pozitív példákat is, mint a világ egyik (ha nem a) legkiválóbb MMA harcosát Georges St-Pierre-t, aki harcművész a szó legnemesebb értelmében. Továbbá a küzdelmek lezárása után jellemző a kölcsönős tiszteletet, melynek az egyik legszebb megnyilvánulása volt, amikor Adesanya Anderson Silva elleni győzelme után hosszú ideig a földre borulva mutatta ki nagyrabecsülését a korábbi bajnok felé.
picture

Georges St-Pierre.jpg

Fotó: Eurosport

Szóval igen, az MMA egy brutális és véres sport, amit a résztvevők agresszivitásából adódó balhék vesznek körül. Viszont a küzdelmek valódiságának, a technikai színvonalának és a folyamatos fejlődésnek köszönhetően a sportág rendelkezik olyan egyedülálló értékekkel, amelyek bevonzzák a közönséget. Ennélfogva nem gondolnám, hogy a sikert egyszerűen be lehet tudni a balhék médiaértékének. Azt pedig, hogy hosszútávon elősegíti vagy hátráltatja inkább a sportágat ezeknek a jelenléte korai lenne megmondani.
Szöveg: Alicia Romero
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés