Bundabotrány: Yan Bingtao és Zhao Xintong extra büntetést kapott a kínai szövetségtől
Publikálva 23/06/2023 - 10:25 GMT+2
A WPBSA, azaz a Nemzetközi Profi Biliárd és Snooker Szövetség június elején meghozta a döntéseket a tíz bundázó kínai snookerjátékos ügyében. Kettőt közülük, Liang Wenbót és Li Hangot örökre eltiltották, a többiek viszont enyhített büntetést kaptak a bűnösségük beismerése miatt. A CBSA, azaz a Kínai Biliárd és Snooker Szövetség azonban öt játékosra is keményebb büntetéseket szabott ki.
Yan Bingtao
Fotó: WorldSnooker
A WPBSA büntetési tételeinek nyilvánosságra hozatala után úgy tűnt, hogy Zhao Xintong, a 2021-es Egyesült Királyság Bajnokságának győztese viszonylag olcsón megúszta a mérkőzések eladását. "Mindössze" egy év és nyolc hónap eltiltást kapott, ami relatíve kevésnek tűnt, hiszen az összes többi bűnöst jóval több mint két évre tiltották el. Yan Bingtaót például öt évre.
Csakhogy a kínai szövetségnek is volt néhány szava az ügyhöz. Öt játékos esetében is szigorítottak ugyanis a büntetésen. Technikailag ez úgy néz ki, például Yan Bingtao esetében, hogy a WPBSA hét és fél éves eredeti büntetést mérsékelt öt évre a korai beismerés miatt. A kínai szövetség azonban visszaállította az eredeti büntetést, tehát Yannak mégiscsak hét és fél évet kell versenyzés nélkül töltenie.
Ez effektíve azt jelenti, hogy 2030. május 11-én térhet vissza, azaz 30 évesen. Kérdés, hogy egyáltalán be tud-e nevezni a 2030-as Q Schoolba (ha még ugyanez lesz a kvalifikációs szisztéma, mint most), de ennél persze nagyobb kérdés, hogy mivel tölti az előtte álló hét évet. Nagyon nehéz elképzelni, hogy egy ilyen eltiltás után vissza lehessen térni a legjobbak közé.
Nem azért, mert a játékát ne tarthatná viszonylag magas szinten, de hát valamiből meg is kell élni. És a kínai szövetség aligha szponzorál bundázásért eltiltott játékosokat.
Zhao Xintong megkapta az eredetileg kiszabott két év és hat hónapot, azaz 2025. júliusában térhet vissza. Persze nem lesz profi tagsága, a 2025-ös Q Schoolról le fog csúszni, azaz leghamarabb a 2026/27-es szezonban láthatjuk őt újra. Magyarán három év múlva. Az sem kevés idő, de szerencsével, és persze anyagi segítséggel talán ki lehet bekkelni.
/origin-imgresizer.eurosport.com/2023/06/23/3731774.jpg)
Zhao Xintong
Fotó: WorldSnooker
Lu Ning nyolc évet kapott a kínai szövetségtől, Zhang Jiankang négy évet és öt hónapot, Bai Langning pedig négy évet. Chan Zifan (öt év), Zhao Jianbo (két év és négy hónap), valamint Chang Bingyu (két év) eltiltásához nem nyúltak.
Kik maradnak akkor a kínaiak közül a profi mezőnyben? Nagyon jól mutatja a kínai snooker erejét, hogy tíz eltiltott játékos mellett is összesen 18 kínai lesz ott a jövő héten kezdődő Championship League-ben. Nyilván kimagaslik a kínaiak közül Ding Junhui (aki egyébként nem indul a CL-ben), de ott van mellette a friss világbajnoki elődöntős Si Jiahui, a 2022-es European Masters bajnoka, Fan Zhengyi, a még tinédzser és nagyon ígéretes Wu Yize és Yuan Sijun, a háromszoros pontszerző döntős Zhou Yuelong, illetve Pang Junxu, Cao Yupeng és Lyu Haotian, akik szintén játszottak már döntőt. Biztos, hogy lesznek itt még komoly kínai sikerek.
Forrás: eurosport.co.uk
Kapcsolódó témák
Hirdetés
Hirdetés