Népszerű sportok
Még több sport
Összes megjelenítése

Történelmi döntés: hiába a nagyobb balhék, óriási változás jöhet sífutásban

Nagy Benjámin

Frissítve 19/05/2022 - 19:50 GMT+2

Bár az egyetértés korántsem teljes, „mindössze” a Nemzetközi Síszövetség végleges jóváhagyására van szükség ahhoz, hogy a női és a férfi sífutók eddig példátlan módon ugyanolyan távokon versenyezzenek a világkupában. Az egyéni számok mellett a váltók is érintve lennének, és már az is kiderült, pontosan milyen formátumokat rendezhetnek.

Történelmi döntés: hiába a nagyobb balhék, óriási változás jöhet sífutásban

Fotó: AFP

Az egyenjogúság jegyében téltől a nők számára is ugyanakkora hosszúságú versenyeket rendezhetnek a sífutó-világkupában, mint a férfiaknak. A Nemzetközi Síszövetség (FIS) sífutásra szakosodott bizottsága a május 18-i ülésén vette napirendre a 18 hónapja megálmodott, a sportág szempontjából mindenképpen történelminek mondható tervezetet, amiről természetesen szavaztak is a résztvevők.
Végül 57% voksolt igennel, 36% nemmel, 7% pedig tartózkodott – ennek értelmében a FIS legfelsőbb tanácsához került az ügy, ők május 26-án hoznak végleges döntést.
Ha a tanács elfogadja a tervezetet, akkor az a 2022-23-as szezontól kezdve a felnőttek világkupájában, az U23-as és junior-világbajnokságokon, valamint az ifjúsági olimpián is életbe lép. Hogy a felnőttek világbajnokságain és olimpiáin mi lesz a helyzet, arra legkorábban 2023 tavaszán térhetnek vissza.
picture

A faluni mixváltó dobogója

Fotó: AFP

A távok tekintetében ki kell emelni az 50 kilométert, hiszen a hölgyek az eddigi 30 helyett 20-szal többet futhatnak majd. Újdonság, hogy az egyéni számokat tekintve nem szerepel sem sem 15, sem 30 kilométer, csak 10, 20, valamint 50 kilométer, egészen pontosan ilyen leosztásban:
  • sprintek (mindig az adott pályának megfelelően)
  • 10 kilométer
  • 20 kilométer (így a 10+10 kilométeres síatlon is, ahol a férfiak eddig 15+15 kilométert mentek)
  • 50 kilométer
  • váltók: 4x7,5 kilométer a nemenkénti, 4x5 kilométer a mixváltókban (ahol két különböző nemzet versenyzői is alkothatnak közös váltót, ha alapból nincs meg a négy versenyző nemzetenként)
Noha a FIS a hivatalos közleményében visszafogottan csak úgy fogalmaz, az egyes nemzeti síszövetségek „nem bocsátkoztak hosszas vitába, de egyértelmű véleményt fogalmaztak meg”, sajtóhírek szerint elég nagy ellentmondások adódtak a tagországok között. A svédek, a finnek és az amerikaiak például igennel szavaztak, mert szerintük nem kérdés, hogy a nők fizikailag is képesek ugyanolyan távokon versenyezni, mint a férfiak, míg az oroszok, az olaszok és az osztrákok nemmel, méghozzá azért, mert televíziós szempontból is kételkednek abban, milyen időket teljesítenek a hölgyek a hosszabb távokon.
Arról nem tudni, hogy a norvég szövetségnek mi volt a véleménye a tervezetről, de több versenyzőjüknek, így Therese Johaugnak, Emil Iversennek és Anne Kjersti Kalvånak sem tetszik, hiszen egyrészt a hosszabb versenyek unalomba fulladhatnak, másrészt a nők és a férfiak testfelépítése között nagy a különbség. Espen Bjervig szövetségi kapitány és Ragnhild Haga szerint előbb tesztelni kell a formátumot, és csak ezek után derül ki, mennyi értelme van a változtatásnak.
Forrás: Dagbladet, FIS
Csatlakozz a több mint 3 millió felhasználóhoz az appunkon
Legyenek mindig kéznél a legfrissebb sporthírek, eredmények, élő közvetítések
Letöltés
Kapcsolódó témák
Cikk megosztása
Hirdetés
Hirdetés