Ilyen még nem volt - Carlsen és Nepomniachtchi megosztozott a blitz világbajnoki címen
Megosztozott a villámsakk világbajnoki címén a norvég Magnus Carlsen és az orosz Ian Nepomniachtchi New Yorkban, ahol az év utolsó napján hirdettek végeredményt.
Magnus Carlsen és Ian Nepomniachtchi történelmet írt
Fotó: Getty Images
A legrövidebb alapjáték-idejű sakkváltozat kétnapos vébéjén, amelyre Carlsen címvédőként érkezett, két szakaszban bonyolították le a nyílt kategória, az úgynevezett Open versenyeit.
Előbb a hagyományos svájci rendszerű, 13 fordulót rendezték meg hétfőn, majd az így kialakult sorrend alapján, kedden már csak a legjobb - egyformán 9,5 pontot gyűjtő - nyolc játékos ülhetett asztalhoz.
Itt négy párban, már kieséses formában zajlott a küzdelem, a sakkozók négy játszmát vívtak, mindegyikben alapidőként három perc állt rendelkezésre, és a legvégén állva maradt két nemzetközi nagymester harcolt meg a világbajnoki elsőségért.
A rájátszásos etap döntőjében Carlsen megnyerte az első két partit, utána azonban Nepomniachtchi ünnepelhetett kétszer is győzelmet. Az ezt követő három további játszmában döntetlen született, ami után a norvég felajánlotta orosz ellenfelének a világbajnoki cím megosztását kettejük között. Később a Nemzetközi Sakkszövetség, a FIDE bejelentette, hogy először lesz egyidejűleg két nagymester is a villámsakk világbajnoka.
Érdekesség, hogy Carlsen és Nepomniachtchi 2021-ben a normál idejű világbajnoki címért is összecsapott. A párharcot a norvég nagymester nyerte, és azóta nem vesz részt az ilyen rendszerű vb-sorozatban.
A vb hétfői napján szerepelt a 188 induló között a torna egyetlen magyar résztvevője, az orosz születésű, de állampolgárságot váltott Dudin Gleb, aki hét pontjával a 71. helyen zárt.
A nőknél a klasszikus sakkvilágbajnoki címet őrző kínai Ju Wenjun lett a villámsakk világbajnoka, miután a fináléban 3,5-2,5-re nyert honfitársnője, Lei Tingjie ellen.
Forrás: MTI
Kapcsolódó témák
Hirdetés
Hirdetés
/origin-imgresizer.eurosport.com/2024/09/16/image-96003c89-cf48-4721-828c-1772716592b4-68-310-310.jpeg)